لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۳۱ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۰۰:۲۲

ورلد پولیتکس ریویو: امریکا برای وضعیت بدتر از این در افغانستان آماده شود


روزنامه‌های جهان
  • لانگ‌وار ژورنال

نشریۀ لانگ‌وار ژورنال گزارشی نوشته است در بارۀ پیشنهاد تازۀ ایالات متحدۀ امریکا برای صلح افغانستان.

به نوشتۀ نشریه، طرحی را که واشنگتن برای صلح افغانستان پیشنهاد کرده است چند نکتۀ در خود دارد که با نظریات طالبان مخالف است.

این طرح که "برنامۀ صلح" نامیده شده، پیشنهاد می‌کند که قانون اساسی فعلی افغانستان، اساسی برای قانون اساسی جدید، انتخابات و تقسیم قدرت دانسته شود.

اما طالبان در گذشته همواره با قانون اساسی افغانستان، انتخابات و سهیم شدن در قدرت با حکومت فعلی را رد کرده است.

به نوشتۀ لانگ‌وار ژورنال، برنامۀ پیشنهاد شده توسط امریکا سه بخش دارد، ایجاد حکومت انتقالی، طراحی یک استراتیژی یا نقشۀ راه و آتش‌بس کامل.

نشریه می‌نویسد که در بخش نخست پیشنهاد شده که از قانون اساسی افغانستان، برای تدوین قانون اساسی جدید و برگزاری انتخابات استفاده شود.

بخش دوم پلان ایجاد حکومت انتقالی را پیشنهاد می‌کند که دوطرف جنگ، قدرت را در آن بین هم تقسیم کنند.

  • ورلد پولیتکس ریویو

همزمان با این نشریۀ ورلد پولیتکس ریویو در گزارش به موضوع مشابه پرداخته است، اما برخلاف گزارش لانگ‌وار ژورنال که متمرکز به طالبان است، گزارش ورلد پولیتکس ریویو بالای حکومت افغانستان تمرکز کرده.

عنوان این گزارش است "ایالات متحده باید برای وضعیت بدتر از این در افغانستان آماده شود".

در آغاز گزارش آمده که محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان به اصطلاح افغانی بین دو سنگ آسیاب گیر مانده است.

ورلد پالیتکس ریویو نوشته است که به نظر می‌رسد دولت امریکا دیگر تحمل بهانه‌جویی حکومت افغانستان در مذاکرات صلح با طالبان را ندارد.

نشریه به نامۀ اخیر انتونی بلینکن وزیر خارجۀ امریکا به رئیس جمهور غنی اشاره کرده و نوشته است که در همین نامه دیده می‌شود که امریکا تا چه حد برای پایان دادن به جنگ افغانستان جدی است.

ورلد پالیتکس ریویو همچنان نوشته است که رئیس جمهور بایدن سربازان کشورش را یا به اساس برنامۀ دونالد ترمپ رئیس جمهور پیشین از افغانستان بیرون خواهد کرد و یاهم چند ماه بعد از آن.

به نوشتۀ نشریه اگر صلح نشود، آنچنانی که بلینکن در نامۀ خود اشاره کرده، افغانستان درگیر یک جنگ ویرانگر و خونبار خواهد شد که هم برای امریکا و هم برای جامعۀ جهانی خطرناک است.

XS
SM
MD
LG