لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۳۰ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۲۴

پیشروی نیروهای حکومتی یمن در مقابله با شورشیان حوثی در ولایت حجه


پیشروی نیروهای یمن در ولایت حجه

مقام‌های حکومت یمن که توسط جامعۀ جهانی به رسمیت شناخته شده، می‌گویند که طی چند روز گذشته نیروهای آن‌ها توانسته اند، مناطق زیاد را از نزد شورشیان حوثی دوباره تصرف کنند.

مقام‌های شورشیان نیز این خبر را تائید کرده‌اند.

خبر گزاری اشوشیتد پرس از قول مقام‌های حکومت یمن می‌نویسد که نیروهای دولتی در اوایل ماه جاری حمله‌ها بر مواضع شورشیان حوثی در ولایت حجه غربی را آغاز کردند و بیش از ده قریه را در منطقه ابس به تصرف‌شان در آورده‌اند.

این عملیات بخشی از حرکت به استقامت بندر اصلی حدیده است که حدود ۷۰ درصد واردات تجارتی و کمک‌های بشردوستانه به یمن از طریق آن صورت می‌گیرد.

دیوید بیسلی، رئیس سازمان غذایی جهان با هشدار از یک فاجعۀ بشری در یمن، در یک اجلاس آنلاین سازمان ملل متحد گفته است: "وضعیت در یمن فاجعه‌بار است. یمن با ۱۶ میلیون تن در حالت اضطراری و بحرانی و پنج میلیون تن که واقعاً در قحطی بسر می‌برند، بدترین بحران بشری کرۀ زمین است."

دیوید بیسلی، رئیس سازمان جهانی غذا
دیوید بیسلی، رئیس سازمان جهانی غذا

مقام‌های حکومت یمن همچنان گفته اند، که درگیری‌ها در منطقه کوهستانی مقبنه در ولایت تعز جریان دارد.

بر اساس گزارش خبر گزاری رویترز، شورشیان حوثی دیروز (یک‌شنبه، ۱۴ مارچ) بر یک مکتب در ولایت تعز که در آن نیروهای طرفدار حکومت یمن جابجا شده بودند راکت فیر کردند که در نتیجۀ ۱۵ عسکر، کشته شده‌اند.

ساکنان منطقه به خبرگزاری رویترز گفتند که هنگام اصابت راکت به این مکتب در منطقه کادا در غرب ولایت تعز، سه کودک که در نزدیک آن محل بودند نیز کشته شده‌اند.

به گفتۀ منابع نظامی، این مکتب قبلاً توسط شورشیان حوثی استفاده می‌شد و بعد از تصرف منطقۀ كادا در هفتۀگذشته، شماری از نیروهای طرفدار حکومت یمن در آن جابجا شده بودند.

خسارت‌های برجا مانده از جنگ میان حکومت یمن و شورشیان حوثی
خسارت‌های برجا مانده از جنگ میان حکومت یمن و شورشیان حوثی

منازعه در یمن با تصرف شهر صنعا در سال ۲۰۱۴ میلادی توسط شورشیان حوثی آغاز شد و ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی از ماه مارچ سال ۲۰۱۵ میلادی تا اکنون در حمایت از حکومت یمن با شورشیان حوثی مبارزه می‌کند. ایران از شورشیان حوثی حمایت می‌کند.

به نوشتۀ خبر گزاری اشوشیتد پرس، جنگ در یمن بدترین بحران بشری جهان را به وجود آورده است.

میلیون‌ها تن از کمبود مواد غذایی و خدمات صحی رنج می‌بردند. تا اکنون در نتیجۀ جنگ‌ها در یمن حدود ۱۳۰ هزار تن اعم از نیروهای نظامی و افراد ملکی کشته شده‌اند.

XS
SM
MD
LG