لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱ سرطان ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۲۰

جنرال مکنزی: اگر نظامیان امریکایی از افغانستان خارج شوند، جنگ افزایش می‌یابد


آرشیف، شماری از نظامیان امریکایی در افغانستان

جنرال کنت مکنزی، فرمانده ستاد مرکزی امریکا در یک گفت‌وگوی تازه با لاس انجلس تایمز گفته که اگر مطابق به توافق ادارۀ ترمپ با طالبان نیروهای امریکایی از افغانستان بیرون شوند، جنگ افزایش خواهد یافت.

جنرال مک‌کنزی گفته که با خروج نیروهای امریکایی از افغانستان تا پایان ماه می طالبان دست به هرج و مرج خواهند زد و حکومت افغانستان برای حفظ مناطق تحت کنترولش درگیر جنگ دشواری با طالبان خواهد شد.

این اظهارات فرمانده ارشد امریکا پس از دیدار و گفت‌وگویش با محمداشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان بیان شده است.

دیدار جنرال کنت مکنزی با رئیس جمهور غنی
دیدار جنرال کنت مکنزی با رئیس جمهور غنی

ریاست جمهوری افغانستان نیز پیش از این با نشر اعلامیه‌ای در پیوند به این دیدار گفته است که هر دو طرف روی روند صلح، وضعیت امنیتی و حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان گفت‌وگو کرده‌اند.

اما شورای امنیت ملی افغانستان در واکنش به اظهارات او می‌گوید که پس از توافق دوحه سربازان خارجی مصون هستند، اما افغانان همچنان کشته می‌شوند.

رحمت‌الله اندر، سخنگوی این شورا به رادیوی آزادی گفت: "پس از توافق دوحه میان امریکا و طالبان سربازان خارجی مصون هستند، اما افغانان هنوز هم در جنگ کشته می‌شوند. اگر خارجی‌ها بروند یا نروند، برای مهار جنگ و مشارکت در نظامی سیاسی تنها راه آتش‌بس و صلح است که از راه مذاکرات به دست خواهد آمد."

فرمانده ستاد مرکزی امریکا همچنین گفته که خروج نیروهای امریکایی می‌تواند تهدیدهای طالبان بر شهرهای بزرگ را افزایش دهد.

در همین حال کریس الکساندر، سفیر پیشین کانادا در افغانستان در یک مصاحبه با تلویزیون اندیا تودی گفته که طالبان از راه زور به جایی رسیده نمی‌توانند.

کریس الکساندر، سفیر پیشین کانادا در افغانستان
کریس الکساندر، سفیر پیشین کانادا در افغانستان

او گفته که این گروه باید برای صلح با دولت افغانستان کار کند.

کریس الکساندر می‌گوید: "همۀ ما باید تلاش کنیم تا طالبان به خانۀ خود (افغانستان) بیایند و در گفتگوهای صلح با افغان‌ها شرکت فعال داشته باشند و آنان به زندگی عادی خود برگردند."

از سوی دیگر افراسیاب ختک، سیاستمدار پاکستانی از طالبان می‌خواهد که به جنگ جاری در افغانستان پایان دهند.

او که در پشاور در "باشگاه مطبوعات پاکستان" در یک نشست سخنرانی می‌کرد، گفت که اگر گفت‌وگوهای جاری در دوحه با مشکل مواجه شود، طالبان یک بار دیگر به جنگجویان‌شان دستور خواهند داد که کنترل برخی مناطق را به دست آورند.

ختک گفت: "با امریکا جورآمد می‌کنید و با افغانان می‌جنگید؟ با پل‌ها و سرک‌ها جنگ می‌کنید؟ با مکتب‌ها جنگ می‌کنید؟ این جنگ ناروا است. اگر این جنگ متوقف نشود، آنان باز دوباره سو استفاده می‌کنند. اکنون طالبان با هم جمع شده‌اند برای چه؟ این پلان طالبان است که اگر گفت‌وگوهای دوحه با مشکل مواجه شود، باز (بحث این مطرح می‌شود) که چگونه خوست را بگیریم، پکتیا را چگونه بگیریم و پکتیکا را چگونه بگیریم."

افراسیاب ختک
افراسیاب ختک

در پاسخ به این همه اظهارات طالبان می‌گوید که این گروه گفت‌وگو را بر جنگ ترجیح می‌دهند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی این گروه به رادیوی آزادی گفت که اگر راه گفت‌وگو با مشکل مواجه شود، افغانان می‌توانند که برای حفاظت از کشور خود از راه نظامی استفاده کنند.

به گفتۀ او، خارجی‌ها تنها مسئولیت خروج سربازان‌شان را به عهده دارند نه این که در مسایل داخلی کشور دخالت کنند.

XS
SM
MD
LG