لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۶ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۱۸

آماده‌گی‌ها برای تجلیل از سال ۱۴۰۰ و جشن ‌باستانی نوروز در ولایت بلخ


آرشیف: جشن‌باستانی نوروز در مزار شریف

تا چند روز دیگر با به‌پایان رسیدن سال ۱۳۹۹ هجری وارد آخرین سال قرن چهاردهم خواهیم شد.

در حالی که روزهای انگشت شماری برای پایان سال ۱۳۹۹ هجری خورشیدی و وارد شدن به سال آخر سده چهاردهم باقی مانده، مسئولان اداره اطلاعات و فرهنگ بلخ از آمادگی‌ها برای تجلیل از جشن نوروز سخن می‌گویند.

سال قبل، به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا جشن نوروز در بلخ تجلیل نشد. اما عطامحمد ساهو معاون اداره اطلاعات و فرهنگ این ولایت به رادیو آزادی گفته که نوروز ۱۴۰۰ با حضور مهمانان خارجی و داخلی در بلخ باشکوه تجلیل می‌شود.

وی گفت: " از آمادگی‌های امنیتی گرفته تا نظم بخشیدن و زیبایی شهر همه آمادگی‌ها گرفته شده است. جاها برای مهمانانی که از دیگر ولایت‌ها و خارج از کشور می‌آیند اختصاص یافته."

به گفته آقای ساهو در جشن نوروز ۱۴۰۰ هجری بیش از ۶۵۰۰ تن اشتراک خواهند کرد.

آرشیف:‌جهنده سخی در مزارشریف
آرشیف:‌جهنده سخی در مزارشریف

به اساس معلومات اداره اطلاعات و فرهنگ بلخ چهار اطراف روضه منسوب به حضرت علی چراغ پوش شده و نیز گلدان‌های اطراف این زیارت نوسازی شده است.

مقام‌های امنیتی بلخ نیز می‌گویند که بیش از ۴ هزار نیروی مشترک هم از پولیس، امنیت ملی و اردوی ملی برای تامین امنیت مراسم جشن نوروز توظیف می‌شوند.

عادل شاه عادل، سخنگوی پولیس بلخ به رادیو آزادی گفت که از یک هفته به اینسو محلات تلاشی ثابت و سیار در شاهراه مزار- کابل، مزار- جوزجان و داخل شهر مزارشریف ایجاد شده است.

او افزود: " نوروز ۱۴۰۰ هجری با تدابیر شدید امنیتی برگزار خواهد شد. ما تا کنون همه تهدیدها را دفع کردیم و در تلاش این هستیم که بتوانیم محیط مصون و آرام را به زیارت کنندگان و مهمانان فراهم بسازیم."

کسانی که از دیگر ولایت‌ها برای اشتراک در جشن نوروز ۱۴۰۰ هجری به مزارشریف آمده اند نیز خواهان افزایش تدابیر امنیتی برای تجلیل از جشن نوروز در این ولایت اند.

روضه سخی مزار شریف
روضه سخی مزار شریف

احمد فیصل قاسمی ۲۷ ساله باشنده ولسوالی گذره ولایت هرات است.

او چنین گفت: " محیط شهر مزارشریف خیلی زیبا شده. آمادگی‌ها برای نوروز خوب به نظر می‌رسد. ما از هرات آمدیم و فقط برای اشتراک در جشن نوروز. آرزو دارم امنیت مراسم خیلی خوب باشد."

نوروز جشن خوش آمدگویی به نخستین روز سال است که از دوران کهن در بلخ بجا مانده و همه ساله با آغاز روز اول بهار و برافرآشته شدن جهنده در زیارت منسوب به حضرت علی آغاز می شود و تجلیل از آن تا چهل روز دیگر دوام می‌کند.

XS
SM
MD
LG