لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲ سرطان ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۴۹

ارگ: خلیل‌زاد با محمداشرف غنی روی اقدام‌های آینده صلح گفتگو کرد


محمداشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در دیدارش با زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان

زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در کابل با محمداشرف غنی رئیس جمهوری این کشور دیدار کرد.

در حالی که تنها سه روز دیگر تا برگزاری نشست مسکو مانده، زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان به کابل سفر کرده است.

ریاست جمهوری افغانستان در خبرنامه‌ای نوشته که عصر روز دوشنبه محمداشرف غنی رئیس جمهوری این کشور و آقای خلیلزاد در ارگ دیدار و هر دو طرف روی اقدام‌های آینده درباره صلح گفتگو کردند.

براساس این اعلامیه، آقای خلیلزاد درباره سفرش به منطقه و فعالیت‌های اخیرش به آقای غنی معلومات داد.

در همین‌حال شماری از رسانه‌های داخلی گزارش داده‌اند که آقای خلیلزاد با عبدالله عبدالله رئیس شورای مصالحه ملی هم دیدار کرده‌است.

اما تا کنون جزئیات بیشتر از این نشست نشر نشده‌است.

همزمان با سفر آقای خلیلزاد به کابل، گروه طالبان اعلام کرده است که یک‌ هیئت این گروه در نشست مسکو اشتراک خواهد کرد.

محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در پیامی به رسانه‌ها گفته که این هیئت ۱۰‌ نفره به سرپرستی ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی این گروه به مسکو خواهد رفت.

او افزوده است: "یک هیئت عالی رتبه ده نفری امارت اسلامی افغانستان به سرپرستی محترم ملا برادر آخند معاون‌ امور سیاسی و رئیس دفتر سیاسی امارت اسلامی افغانستان در نشست که در مسکو برگزار می‌گردد، شرکت خواهد نمود."

این سخنگوی طالبان درباره‌ این‌که آیا در نشست ترکیه اشتراک خواهند کرد یا نه چیزی نگفته، اما پیشتر گفته بود که نشست سه جانبه‌ای میان ملا برادر با معاون نخست‌وزیر و خارجه قطر و زلمی خلیلزاد دیدار کرده است. به گفته او، هر سه طرف در این دیدار، درباره اجرای توافقنامه دوحه، وضعیت جاری افغانستان و جریان مذاکرات میان افغانان گفتگو کردند.

طالبان در حالی از اشتراک‌ نمایندگان خود در نشست مسکو خبر داده که حکومت افغانستان نیز پیش از این اعلام کرده که در نشست مسکو و ترکیه اشتراک می‌کند، اما هیئتش را مشخص نکرده‌است.

حمدالله محب مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری افغانستان روز شنبه گفته بود که وزارت خارجه و شورای عالی مصالحه ملی به‌گونه مشترک کار می‌کنند تا سطح حضور حکومت در این نشست را مشخص کنند.

حمدالله محب مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری افغانستان
حمدالله محب مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری افغانستان

نشست مسکو در هژدهم مارچ و نشست استانبول در ماه اپریل برگزار می‌شود.

قاضی محمد امین وقاد از جمله سیاسیون افغانستان نشست روسیه و ترکیه به ویژه نشست استانبول را که ملل متحد و نمایندگان کشورهای منطقه و جهان در آن اشتراک می‌کنند، برای صلح افغانستان مهم و سرنوشت ساز می‌داند.

XS
SM
MD
LG