لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۴ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۳۶

از قطر تا روسیه، تلاش‌ها برای صلح افغانستان؛ نشست مسکو آغاز شد


آرشیف، نشست مسکو در سال ۲۰۱۹ با حضور شماری از چهره‌های افغانستان و طالبان

نشست مسکو دربارهٔ صلح افغانستان امروز (پنج‌شنبه، ۱۸ مارچ) آغاز شد.

یکی از اهداف نشست مسکو تسریع روند جاری صلح گفته شده‌است.

هیئت‌های دولت افغانستان مشمول مقام‌های حکومت افغانستان، سیاستمداران و رهبران افغان و همچنان هیئت طالبان دیروز چهارشنبه (۲۷ حوت) وارد مسکو شدند.

عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی هیئت دولت افغانستان را رهبری می‌کند و در ترکیب آن در کنار اعضای تیم مذاکره کننده، حامد کرزی رئیس جمهور پیشین،گلبدین حکمتیار، کریم خلیلی و مارشال عبدالرشید دوستم شامل اند.

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی و کریم خلیلی (راست)، رهبر حزب وحدت اسلامی
عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی و کریم خلیلی (راست)، رهبر حزب وحدت اسلامی

ملا عبدالغنی برادر رهبری هیئت ده نفری طالبان را به عهده دارد.

عبدالحکیم حقانی رئیس تیم مذاکره کنندهٔ طالبان و بقیه اعضای تیم، عبدالسلام حنفی، شهاب‌الدین دلاور، محمد فاضل آخند، خیرالله خیرخوا، سهیل شاهین، انس حقانی، شیر محمد عباس ستانکزی و محمد نعیم شامل اند.

خبرگزاری فرانسه گزارش داده که در این نشست زلمی خلیلزاد نمایندهٔ ویژهٔ امریکا برای صلح افغانستان و همچنان دپلومات‌های پاکستان و چین هم اشتراک می‌کنند.

عبدالله عبدالله رئیس هیئت دولت افغانستان گفته، تلاش می‌کند که برای تسریع روند صلح و پایان جنگ، بحث‌های موفق داشته باشند.

نشست مسکو در حالی برگزار می‌شود که تا خروج نیروهای امریکایی از افغانستان تنها شش هفته باقی مانده و امریکایی‌ها یک طرح تقسیم قدرت را نیز به دولت افغانستان سپرده‌اند.

در این حال، جو بایدن رئیس جمهوری امریکا یک روز پیش از برگزاری این نشست در مصاحبهٔ با شبکهٔ تلویزیونی( ای‌بی‌سی ) نیوز گفته که خروج همهٔ نیروهای تا اول ماه می تا حدی مشکل و دشوار است.

جو‌ بایدن، رئیس جمهور امریکا
جو‌ بایدن، رئیس جمهور امریکا

بایدن می‌گوید: "من در حال حاضر سرگرم اتخاذ این فیصله هستم که نیروها چه زمانی افغانستان را ترک کنند. من با متحدان و حکومت خود بر سر این موضوع مصروف رایزنی و مشوره هستم. این تصمیم اکنون زیر کار است. زمان زیادی باقی نمانده، امابیرون رفتن نیروهای در ضرب‌الاجل اول ماه می دشوار است."

در این میان، طالبان از ایالات متحده خواسته اند که به توافقنامه دوحه پایبند باقی بماند. توافقنامه‌ای که رئیس جمهور جوبایدن آن را انتقاد کرده است.

بایدن در مصاحبه تازه‌اش گفته که توافق ادارهٔ رئیس جمهور ترمپ یک توافق خوب و مشوره شده نبوده است.

قرار است، پس از اجلاس مسکو نشست بزرگی هم در ترکیه دربارهٔ صلح افغانستان برگزار شود. ناظران امور، نشست مسکو را مقدمهٔ برای نشست ترکیه می‌دانند.

آرشیف، نشست مسکو برای صلح افغانستان در سال ۲۰۱۹ میلادی
آرشیف، نشست مسکو برای صلح افغانستان در سال ۲۰۱۹ میلادی

در آستانهٔ نشست مسکو، تعداد کشورهای دخیل در قضیه افغانستان به شمول ایالات متحده و روسیه برای تقسیم قدرت میان حکومت و طالبان افغان یک حکومت مؤقت را پیشنهاد کرده‌اند.

اما محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان به این حرف خود تاکید می‌کند که قدرت را به جانشین خود تسلیم می‌کند که از طریق انتخابات برگزیده شده باشد.

ملا عبدالغنی برادر رهبری هیئت ده نفری طالبان را به عهده دارد.

XS
SM
MD
LG