لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۵ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۴۵

قول اردوی شاهین: جنگجویان خارجی در صفوف طالبان در شمال افغانستان می‌جنگند


آرشیف، شماری از جنگجویان طالبان در افغانستان

مقام‌های امنیتی در شمال افغانستان حضور جنگجویان خارجی در صفوف طالبان را تأیید می‌کنند.

مقام‌های امنیتی در شمال افغانستان می‌گویند که از حدود دو و نیم ماه به این‌سو با آغاز دور دوم گفتگوهای صلح حکومت با طالبان در قطر و افزایش حمله‌های مسلحانه گروه طالبان در ولایت‌های بلخ، سرپل و فاریاب حضور اتباع خارجی در صفوف این گروه افزایش یافته.

قول اردوی شاهین در شمال افغانستان گفته که جنگجویان خارجی گروه طالبان بیشتر در ساحات تحت کنترول این گروه سرگرم آموزش نظامی و تمویل مالی اعضای این گروه اند. اما طالبان این اظهارات مقام های افغان را رد کرده‌اند.

حنیف رضایی سخنگوی این قول اردو به رادیو آزادی با آن که رقم دقیق جنگجویان خارجی در زون شمال را مشخص نکرده، اما گفته که اعضای خارجی گروه طالبان بیشتر در ولسوالی‌های قیصار و غورماچ فاریاب، ولسوالی کوهستانات سرپل و ولسوالی چهاربولک بلخ فعال اند.

آرشیف، نیروهای امنیتی افغانستان در جریان یک عملیات
آرشیف، نیروهای امنیتی افغانستان در جریان یک عملیات

وی گفت: "در میان این خارجی‌ها اکثراً پاکستانی‌ها حضور دارند و همچنین ازبیکستانی‌ها، تاجیکستانی‌ها و ایغور‌ها هم فعال هستند. ما در تازه‌ترین مورد در ولسوالی چهاربولک بلخ شاهد کشته شدن چهار عضو این گروه در اثر انفجار یک ماین خودساخته شان بودیم."

در همین حال، مقام‌های حکومتی در سرپل نیز تائید می‌کنند که اتباع خارجی در گروه طالبان در ولسوالی کوهستانات این ولایت از چهار سال به این‌سو فعال بوده اند.

نور آغا فیضی، سخنگوی پولیس سرپل به رادیو آزادی گفت که جنگجویان خارجی با ده‌ها خانواده در این ولسوالی تحت کنترول طالبان زندگی دارند.

وی هرچند از هویت این اتباع گروه خارجی طالبان در ولسوالی کوهستانات چیزی نگفت، اما افزود که افراد مرتبط به تحریک اسلامی ازبیکستان است.

آقای فیضی گفت که این جنگجویان دو سال پیش از ولایت‌های بدخشان و جوزجان وارد سرپل شده اند.

فیضی افزود: "آن‌ها با خانواده‌های‌شان در کوهستانات حضور دارند. این ولسوالی به دلیل مشکلات جغرافیایی تا کنون از وجود طالبان تصفیه نشده است."

گزارش‌ها رادیو آزادی نشان می‌دهد که دو سال قبل نیز جنگجویان خارجی عمدتاً ازبیکستانی‌ها و تاجیکستانی‌ها در صفوف گروه داعش در ولسوالی‌های قوشتپه و درزاب ولایت جوزجان فعالیت داشتند.

در این حال، عبدالکریم یورش، سخنگوی پولیس فاریاب هم موجودیت اتباع خارجی در گروه طالبان در این ولایت را تأیید می‌کند.

آقای یورش در صحبت با رادیو آزادی افزوده که اتباع خارجی گروه طالبان اکثراً پاکستانی اند و در مواردی هم مشاوران ایرانی با این گروه همکار اند.

او گفت: "ناامنی بیشتر شده است، در ولسوالی‌های متعدد در کنار جنگجویان داخلی، خارجی‌ها هم در صفوف طالبان فعال اند و حضور پررنگ دارند. آن‌ها مشاوران و آموزگاران نظامی اند."

در بلخ پولیس گفته که اتباع خارجی بیشتر پاکستانی‌ها در صفوف طالبان حضور دارند و مسئولیت ساخت و ساز ماین‌های کنار جاده و آموزش اعضای این گروه را به عهده دارند.

عادل شاه عادل، سخنگوی پولیس بلخ افزوده که طالبان خارجی در ولسوالی‌های دولت آباد و چهاربولک بلخ حضور دارند.

عادل شاه عادل، سخنگوی پولیس بلخ
عادل شاه عادل، سخنگوی پولیس بلخ

با این حال، ذبیح‌الله مجاهد یک سخنگوی گروه طالبان موجودیت جنگجویان خارجی در صفوف این گروه مسلح ضد حکومت را رد کرده.

مجاهد به رادیو آزادی گفته که چنین ادعاها سبب ایجاد بدبینی در برابر این گروه از سوی مقام‌های حکومتی مطرح می‌شود.

پیش از این، مقام‌ها در ولایت بدخشان نیز گفته اند که بیشتر از شش هزار جنگجوی خارجی عمدتاً اتباع کشورهای پاکستان، ازبیکستان، چین و تاجیکستان در ولسوالی‌های جرم، یمگان و وردوج علیه نیروهای افغان می‌جنگند.

XS
SM
MD
LG