لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۳۰ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۰۸

رئیس‌ جمهور غنی: حمله بر‌جان خبرنگاران فردی نه‌، بل‌که جمعی است 


محمداشرف غنی رئیس جمهور افغانستان

رئیس جمهور غنی میگوید برای پاسداری از قربانی خبرنگاران فرمان تصویب مدال آزادی بیان را به کابینه میدهد و به معاون اول ریاست جمهوری نیز دستور ایجاد شهرک برای خانواده‌های خبرنگارانی را داد که در راه آزادی بیان قربانی داده اند.

رئیس جمهور غنی در مراسم بزرگداشت از روزملی خبرنگار باردیگر به حفظ دستاوردهای چندسال پسین درمذاکرات صلح تاکید کرد.

او گفت که حاضربه قربانی خودش در این روند است، اما آزادی بیان و قانون اساسی را به معامله نخواهد گذاشت.

او با اشاره به آماج قرارگرفتن خبرنگاران از سوی گروه‌های هراس افگن گفت که امنیت جان خبرنگاران از اولویت‌های حکومت است و به پاس قربانی‌های که خبرنگاران داده اند دستور تصویب مدال آزادی بیان و ایجاد شهرک برای بازماندگان این خبرنگاران را میدهد.

آقای دانش افزود: "برای تصویب مدال آزادی بیان به کابینه فرمان می‌دهم و از معاون صاحب اول خواهش میکنم که به بازماندگان شهدای آزادی بیان توزیع نمرات را اولویت بدهد و برای ایجاد شهرک از پول صندوق حمایت از خبرنگاران می‌توانند به ساخت‌ خانه‌های شان استفاده کنند.

آقای غنی به مقام‌های محلی در ولایت‌ها هشدارداد که در صورت کارگیری از خشونت در برابر خبرنگاران فرمان عزل شان را صادر خواهد کرد.

او همچنین گفت که برای حمایت از خبرنگاران ۸۴۳هزار دالر از کمک شخصی خودش، بانوی اول و سکتور خصوصی گرد آوری شده است، اما در هزینه این پول برای نیازهای خبرنگاران باید شفافیت و حسابدهی وجود داشته باشد.

غنی در پاسخ به خواست شماری از خبرنگاران که آزادی بیان باید در اولویت حکومت در مذاکرات صلح باشد گفت که تمام صلح به آزادی بیان خلاصه نمی‌شود.

از سوی دیگر، سروردانش معاون دوم رئیس جمهور در این مراسم و تاکید کرد صلحی که با انحصار، حذف صدای ها و قطع شدن زبان ها باشد را نمی‌خواهد.

سروردانش معاون دوم رئیس جمهور
سروردانش معاون دوم رئیس جمهور

او افزود: "اگر آزادی بیان نباشد نظام و حکومت وجود نخواهد داشت، روایت جمهوریت و مردم سالاری همان آزادی بیان است در مقابل رویایت امارت سرکوب آزادی بیان و حملا هدفمند به جان خبرنگاران مسئولیت ما دفاع از آزادی بیان و جلوگیری ازفروپاشی است، مردم اجازه نخواهند داد که زبان‌ها قطع شود قلم‌ها شکسته شوند و طناب دار حاکم باشد."

این سخنان درحالی مطرح می‌شود که درماه‌های پسین تهدیدها و آماج قراردادن خبرنگاران نگرانی‌های جدی را درمیان خبرنگاران برانگیخته است.

در این میان، حامد پویا عضو فدراسیون خبرنگاران از اشتراک کننده‌گان نشست مسکو خواست تا آزادی باین را ر اولویت خود داشته باشند.

او افزود: "شما از حامیان اصلی آزادی بیان هستید اگر آزادی بیان نباشد صلحی معنا نخواهد داشت ما نامه ای را به سازمان ملل نوشته ایم که دراختیار شما قرار خواهیم داد."

سروردانش معاون دوم رییس جمهور همچنان می‌گوید که در یک سال پسین ۲۷رویداد قتل، خشونت لت‌وکوب و توهین خبرنگاران بررسی شده است ۱۸پرونده اینرویداد ها نهایی شده و ۶۰ تن به اتهام این رویدادها بازداشت شده اند.

XS
SM
MD
LG