لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۳۱ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۵۹

طالبان: عدم خروج نیروهای امریکایی تا ماه می، نقض توافقنامه دوحه است


آرشیف، شماری از نیروهای امریکایی در افغانستان

سهیل شاهین، عضو هیئت مذاکراتی طالبان می‌گوید که اگر امریکایی‌ها مطابق به توافقنامۀ دوحه تا پایان ماه می افغانستان را ترک نکنند، به معنای نقض توافقنامۀ دوحه خواهد بود و با واکنش این گروه مواجه خواهد شد.

آقای شاهین که در نشست مسکو اشتراک کرده، به اسوشتید پرس گفته است که آنان انتظار دارند امریکا به تعهداتش عمل کند.

شاهین می‌گوید: "ما ۱۸ ماه با امریکا مذاکره کردیم و آنان موافقت کردند که در مدت ۱۴ ماه (از افغانستان) بیرون می‌شوند و این زمان درست پایان ماه اپریل و اول ماه می است. اکنون آنان باید بروند. چون اگر آنان نروند و باقی بمانند، به این معناست که از توافقنامۀ صورت گرفته سرپیچی می‌کنند. این سرکشی از جانب ما نه بلکه از جانب آنان خواهد بود. حال اگر این گونه شود هر عملی عکلس‌العملی را به دنبال دارد. این گونه سرپیچی از توافقنامۀ صورت گرفته عکس‌العمل ما را به دنبال خواهد داشت. اما ما امیدوار هستیم که چنین نشود."

سهیل شاهین
سهیل شاهین

این در حالیست که بر اساس توافقنامه دوحه قرار بود که نیروهای امریکایی افغانستان را تا پایان ماه می ترک کنند، اما بر بنیاد گزارش شبکه ان‌بی‌سی اداره‌ی جو بایدن، رئیس جمهور امریکا علاقه نشان داده تا حضور این نیروها تا ماه نوامبر تمدید شود.

به تازگی شبکه‌ی تلویزیونی ان‌بی‌سی (NBC) به نقل از یک منبع آگاه در حکومت امریکا گزارش داده که آقای بایدن در نشستی با اعضای تیم امنیت ملی‌اش با خروج تمام نیروهای امریکایی تا پایان ماه می مخالفت کرده و گفته که موضوع تمدید حضور نیروهایش تا ماه نوامبر را بررسی می‌کند.

رئیس جمهور بایدن پیش از این در یک گفت‌وگو با شبکه‌ی ان‌بی‌سی که به روز چهارشنبه این هفته نشر شد، گفته بود که خروج تمام نیروهای امریکایی از افغانستان در زمان تعیین شده دشوار خواهد بود.

تمدید مهلت حضور نیروهایی امریکایی تا ماه نوامبر، خلاف توافقنامه‌ی دوحه میان امریکا و طالبان خواهد بود.

امضای توافقنامه صلح میان نمایندگان امریکا و طالبان در قطر
امضای توافقنامه صلح میان نمایندگان امریکا و طالبان در قطر

بر بنیاد این توافقنامه که در ۲۹ فبروری ۲۰۲۰ امضا شد، باید تمام سربازان امریکایی تا پایان ماه می سال جاری میلادی افغانستان را ترک کنند.

بر اساس توافقنامه دوحه طالبان باید خشونت‌ها را کاهش دهند و روابط خود با القاعده و دیگر گروه‌های هراس‌افگن را قطع کنند. اما تلویزیون ان‌بی‌سی گزارش داده که طالبان به تعهدات‌شان عمل نکرده‌اند و در مطابقت با این شرایط نیاز است که مدت حضور نیروهای امریکایی هم تمدید شود.

این که دوام حضور نیروهای امریکایی چه تاثیری بر روند صلح و جنگ خواهد داشت، شورای امنیت ملی افغانستان می‌گوید که پس از توافقنامه دوحه نیروها امریکایی مصون هستند و دوام حضور شان هم تاثیری بر مهار جنگ نخواهد داشت.

رحمت‌الله اندر، سخنگوی این شورا به رادیوی آزادی گفت: "پس از توافقنامه دوحه میان امریکا و طالبان نیروهای امریکایی در افغانستان مصون هستند، اما افغانان هنوز هم کشته می‌شوند. اگر خارجی‌ها بروند یا نروند برای مهار جنگ و مشارکت سیاسی در نظام یگانه راه حل اساسی صلح و آتش‌بس است که از راه مذاکرات به میان می‌آید."

رحمت‌االله اندر، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان
رحمت‌االله اندر، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان

جو بایدن در حالی در پیوند به تمدید حضور نیروهای امریکایی در افغانستان فراتر ماه می تصمیم می‌گیرد که وزارت خارجه امریکا بحث به میان آمدن ادارۀ مؤقت و توافق صلح با پا درمیانی سازمان ملل متحد و همکاری قدرت‌های منطقه را به راه انداخته است.

هنوز معلوم نیست که تاثیر این تصمیم حکومت امریکا بر روند صلح چه خواهد بود.

XS
SM
MD
LG