لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۶ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۲۷

ویسا: اعلامیه مسکو چراغ امید در تاریکی


شماری از روزنامه های کابل

اعلامیه نشست مسکو، جشن نوروز و برکناری کارمندان اداره امور در مطالب تحلیلی روزنامه‌های چاپ امروز کابل بیشتر بازتاب یافته است.

  • ویسا

روزنامه ویسا در مورد اعلامیه اخیر مسکو و نشست ترکیه نوشته است.

در سرمقاله آمده است نشست مسکو و اعلامیه در فضای تاریکی که مذاکرات دوحه به صورت کامل متوقف شده، چراغ امیدی در تاریکی تلقی می‌شود. به نظر نویسنده، این اعلامیه از جانب کشورهای اثرگذار دخیل در مسایل افغانستان در حالی صادر شده که ممکن است یک ماه بعد ترکیه میزبان کنفرانس دیگری باشد که مشابه نشست ۲۰۰۱ بُن خواهد بود.

نویسنده افزوده است قبل از نشست ترکیه اعلامیه ترویکا به علاوه یک می‌تواند اساس دستورالعمل روشنی به میان آورد. به باور روزنامه، اعلامیه مسکو می‌تواند بنیاد فیصله و تصمیم کنفرانس ترکیه شود و در این صورت افغانستان را به عقب نخواهد برد.

نویسنده افزوده این درست است که در ۲۰ سال گذشته سیاست و حکومتداری افغانستان مشکلات زیادی داشت و ناامنی‌ها در حال افزایش است اما در این مدت ملت افغانستان دستاوردهای زیادی داشت که باید حالا از بین نرود.

نویسنده ابراز امیدواری کرده است اگر نشست ترکیه برگزار شود، تصامیم آن در چهارچوب اعلامیه مسکو باشد و اگر آنان در نشست مسکو بنیاد کارشان را به اساس اعلامیه مسکو صادر کند، به نفع افغانستان خواهد بود.

  • هیواد

روزنامه دولتی هیواد سرمقاله خود را به بررسی نوروز ۱۴۰۰ اختصاص داده و افزوده است که این روز بخاطر ارزش تاریخی، سنتی، فلسفی از اهمیت خاصی برخوردار است، چرا که جشن نوروز بنیاد تاریخی هزار ساله دارد.

در سرمقاله آمده است که نوروز سال ۱۴۰۰ برای افغان‌ها اهمیت خاصی دارد و فردا افغان‌ها قرن ۱۵ هم تاریخی را جشن می‌گیرند به همین دلیل این نوروز حیثیت تاریخی دارد.

به باور نویسنده این نوروز یک اهمیت خاص دیگر هم دارد که حکومت افغانستان به شمول بند کمال خان چند پروژه ملی مهم بزرگ دیگر را هم افتتاح می‌کند که برای آینده افغان‌ها امیدوارکننده است و این جشن نوروز به طور باشکوهی در سراسر کشور تجلیل می‌شود.

نویسنده ابراز امیدواری کرده که نوروز آغاز قرن پانزدهم برای افغان‌ها آغاز خوبی باشد.

  • اطلاعات روز

روزنامه اطلاعات روز سرمقاله خود را به موضوع برکناری کارمندان اداره امور ریاست جمهوری اختصاص داده است.

در سرمقاله آمده است که بیشتر از ۱۰۰ کارمند این اداره بدون ارزیابی و اطلاع منابع بشری برکنار شده‌اند، اما اداره امور می‌گوید که این کارمندان پس از ارزیابی و کوچک شدن ساختار اداری این نهاد برکنار شده‌اند و در آینده به نهادهای دیگر معرفی خواهند شد.

اما نویسنده با اشاره به درخواست تعدادی از کارمندان برکنارشده نوشته است که آنان باید مانند کارمندان قبلی برای مدت یک سال پشتیبانی شوند در غیر آن دست به اعتصاب غذایی می‌زنند.

به نوشته نویسنده، کارمندان برکنار شده این اداره از مدت دو ماه بدین سو بی‌سرنوشت هستند.

XS
SM
MD
LG