لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲۷ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۰۳

منبع: طالبان با امریکا بر سر نوعی از آتش‌بس سه ماهه توافق کرده است


نشست مسکو

یک منبع آگاه از مذاکرات هیئت دولت افغانستان و گروه طالبان در مسکو گفته که این گروه با امریکایی‌ها بر سر نوعی از آتش‌بس سه‌ماهه توافق کرده است.

منبعی که دیروز در نشست نمایندگان دولت و گروه طالبان در مسکو حضور داشته، به رادیو آزادی گفته که طالبان با امریکایی‌ها توافق کرد‌ه‌اند که برای سه ماه آتش‌بس کنند.

این منبع که به دلیل حساسیت موضوع نامش نامش گرفته شود، گفت که طالبان از توافق بر سر طرح جدید امنیتی با امریکایی‌ها خبردادند. به گفته او، براساس این طرح سه‌ماهه، طالبان به شهرها و ولسوالی‌ها حمله نمی‌کنند.

اما به گفته این منبع، طالبان گفته‌اند که اگر نیروهای امریکایی در اوایل ماه می افغانستان را ترک نکنند، این توافقنامه را معتبر می‌دانند، اما حملات خود را علیه نیروهای خارجی از سر می‌گیرند.

این منبع گفته است که گفتگوها در نشست غیررسمی دیروز در تناسب به نشست رسمی در مسکو بهتر بود.

نشست صلح افغانستان در مسکو
نشست صلح افغانستان در مسکو

در عین حال یک منبع دیگر از هیئت دولت افغانستان به رادیو آزادی گفته که طالبان این پیشنهاد‌ را مشروط به آزادی هفت هزار زندانی‌ طالبان حذف نام‌های سران طالبان از فهرست سیاه سازمان ملل مطرح کرده‌اند.

طالبان گفته‌اند که در صورت برآورده شدن این شرایط، حاضر می‌شوند برای سه ماه به شهرهای بزرگ هیچ نوع عملیات نکنند و مراکز ولسوالی‌ها را سقوط ندهند.

در همین حال، محمدنعیم سخنگوی دفترسیاسی طالبان در قطر در پیامی به رادیو آزادی گفته است که این گروه طرحی پیشنهاد کرده که براساس آن عملیات در همه طرف‌های درگیر کاهش می‌یابد.

به گفته این سخنگوی طالبان، همه ماده‌های توافقنامه عملی می‌شود، اما هنوز روی آتش‌بس توافق نشده است.

محمدنعیم سخنگوی دفترسیاسی طالبان در قطر
محمدنعیم سخنگوی دفترسیاسی طالبان در قطر

او در مورد خروج نیروهای خارجی از افغانستان نوشته که این نیروها مطابق توافقنامه دوحه در زمان تعیین شده افغانستان را ترک می‌کنند.

نشست مسکو در ۱۸ مارچ با حضور نمایندگان امریکا، چین، روسیه و پاکستان و همچنین هیئت‌های دولت افغانستان و گروه طالبان برگزار شد. یک روز پس از اجلاس رسمی آنها، نمایندگان دولت افغانستان و طالبان پشت درهای بسته با هم گفتگو کردند.

برگزاری نشست مسکو خوشبینی‌هایی را در میان طرفهای درگیری جنگ به میان آورده است. هر دو طرف آن را فرصتی خوب برای تسریع روند صلح خوانده‌اند.

در همین حال، فوزیه کوفی عضوهیئت مذاکره‌کننده حکومت در دوحه به رادیو آزادی گفته که بحث‌ها میان دو طرف روی موارد اصلی مذاکرات ادامه دارد.

فوزیه کوفی عضوهیئت مذاکره‌کننده حکومت در دوحه
فوزیه کوفی عضوهیئت مذاکره‌کننده حکومت در دوحه

خانم کوفی افزود: «بحث‌ها روی موارد اصلی اجندا آغاز شده است. مواردی را که هیئت جمهوری اسلامی افغانستان به حیث آجندا پیشنهاد کرده، در تفاهم با رهبری دولت، شورای عالی مصالحه ملی و مردم افغانستان و این مواردی است که روی زندگی روزمره‌شان تاثیر دارد و در برخی موارد نهایی شده است.»

به گفته او، اگرچه توافق روی ۵۳ نکته زمانگیر است، اما گفتگوها در جهت مثبتی روان است.

انتظار می‌رود در ماه اپریل نشست دیگری درباره صلح افغانستان در ترکیه برگزار شود و در این نشست نماینده ملل متحد در آن نیز حضور خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG