لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۳ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۴۹

عفو بین‌الملل: فیفا برای بهبود حقوق کارگران بر قطر فشار وارد کند


آمادگی‌ها برای برگزاری جام جهانی ۲۰۲۲ در قطر

سازمان عفو بین‌الملل از فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) خواسته است تا به قطر کشور میزبان، جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ فشار آورد تا حقوق کارگران مهاجر در آن کشور بهبود یابد‌.

سازمان عفو بین‌الملل امروز در یک اعلامیه‌ای گفته که اگرچه قطر پس از میزبانی جام جهانی فوتبال، در سال‌های اخیر اصلاحات مثبتی را برای بهبود شرایط کار انجام داده، اما بیش‌تر آن‌ها به درستی اجرا نمی‌شود و هزاران کارگر مهاجر همچنان مورد استفاده سو قرار می‌گیرد و با آنان بدرفتاری می‌شود.

در نامه چهار صفحه‌ای که توسط عفو بین‌الملل به جانی اینفانتینو، رئیس فیفا ارسال شده است، از فدراسیون بین‌المللی فوتبال خواسته شده تا گام‌های جدی بردارد تا اطمینان حاصل شود که این مسابقات یک نتیجه مثبت و ماندگار برای همه کارگران مهاجر در قطر به همراه خواهد داشت.

جانی اینفانتینو، رئیس فیفا
جانی اینفانتینو، رئیس فیفا

عفو بین‌الملل گفته که فیفا به عنوان برگزار کننده جام جهانی، مسئولیت دارد تا در این باره اطمینان دهد که در جریان برگزاری و آمادگی‌ها برای این بازی‌ها حقوق بشر رعایت می‌شود.

در قطر حدود دو میلیون کارگر از کشورهای آسیایی و افریقایی وجود دارد که ۹۵ درصد نیروی کار این کشور را تشکیل می‌دهد.

این کارگران مهاجر افزون بر کار در استدیوم‌‌ها برای جام جهانی فوتبال، سرک‌ها و حمل و نقل عامه در پروژه‌های مهم زیرساختی دیگر نیز نقش مهمی داشته‌اند. همچنین آنان با راه اندازی این بازی‌ها نقش کلیدی را در ارائه خدمات دارند.

قطر که دارای ذخایر غنی نفت است، پس از آن‌که جامعه بین‌المللی به وضعیت حقوق بشر در این کشور توجه جدی کرد، در سال‌های اخیر دست به یک سلسله اصلاحات برای بهبود شرایط کار زد، این در حالی است که گروه‌های حقوق بشری پیش از این دریافتند که با کارگران مهاجر در این کشور بدرفتاری و استفاده سو می‌شود.

بربنیاد یک قانون اصلاحات، حقوق ماهانه پس از ۲۰ مارچ کمتر از ۲۷۵ دالر نخواهد بود. همچنین کارفرمایان مکلف هستند تا به کارگر غذا و سرپناه فراهم کند و یا در برابر آن پول دهند.

قطر همچنین در اکتوبر سال ۲۰۱۹، سیستم بحث برانگیز حمایت مالی را لغو کرد که در آن در کنار سایر شرایط، یک کارگر نمی‌توانست بدون رضایت کارفرمای خود از کشور خارج شود یا شغل خود را تغییر دهد.

آرشیف، کارگر در حال کار در یک فاربریکه در قطر
آرشیف، کارگر در حال کار در یک فاربریکه در قطر

عفو بین‌الملل گفته اگرچه تغییرات جدید در قانون کمک می‌کند تا کارگران به راحتی از شر کارفرمایان که با آنان برخورد نادرست می‌کنند، رهایی یابند اما خطر سو استفاده را کاهش نمی‌دهند.

درخواست عفو عمومی برای بهبود حقوق کارگران در قطر در حالی است که روزنامه بریتانوی گاردین در اوایل سال جاری گزارش داد که از سال ۲۰۱۰، تا زمانی میزبانی جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ را از خود کرد، ۶،۵۰۰ کارگر از کشورهای هند، پاکستان، نیپال، بنگله‌دیش و سریلانکا در این کشور جان باخته است.

عفو بین‌الملل گفته اگرچه تغییرات جدید در قانون کمک می‌کند تا کارگران به راحتی از شر کارفرمایان که با آنان برخورد نادرست می‌کنند، رهایی یابند اما خطر سو استفاده را کاهش نمی‌دهند.

XS
SM
MD
LG