لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱ سرطان ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۰۸

والی میدان وردک: افراد علی‌پور از حصه اول بهسود "متواری" شده اند


علی‌پور فرمانده محلی در بهسود

والی میدان وردک می‌گوید افراد علی‌پور از حصه اول بهسود "متواری" شده، قرارگاه مرکزی و برخی پوسته‌های آنان از بین برده شده است.

پس از سقوط یک چرخبال وزارت دفاع ملی در ولسوالی بهسود میدان وردک عملیات نظامی در برابر آنچه که حکومت «عاملان» این رویداد می‌خواند ادامه دارد.

عبدالرحمن طارق والی میدان وردک روز دوشنبه به رادیو آزادی گفت که در حال حاضر علی‌پور" فرمانده محلی که متهم به سقوط این چرخبال نظامی است، همراه با افراد مسلح‌اش از حصه اول بهسود "متواری" شده است و عملیات برای جستجوی وی از سوی نیروهای امنیتی و دفاعی کشور ادامه دارد.

درهمین حال وزارت دفاع ملی افغانستان ادامه عملیات را تایید کرده و می‌گوید که نیروهای امنیتی و دفاعی کشور شب گذشته یک ذخیره‌گاه بزرگ مملو از مواد انفجاری را کشف و از بین برده است.

روح‌الله احمدزی سخنگوی این وزارت درمورد گفت: "شب گذشته یک دیپوی بزرگ مهمات ومواد انفجاری افراد مسلح غیرمسوول، یک قرارگاه و تعداد زیاد پوسته‌های که به هدف اخاذی از مردم ملکی ایجاد شده بودند همه ازبین برده شده اند. همچنان یک موتر، شش عدد مخابره و هشت فیر مرمی بیم یک دشمن بدست آمده است."

اما تا هنوز تایید نشده است که این دیپوی مهمات مربوط کی بوده است.

آقای احمدزی همچنان گفت که بررسی‌های وزارت دفاع نشان می‌دهد، که این چرخبال از سوی افراد مربوط به علی پور هدف قرارگرفته و سقوط داده شده است.

وی تاکید کرد که وزارت دفاع انتقام سربازان خود را می‌گیرد و به عاملان این رویداد جزا می‌دهد.

روح‌الله احمدزی سخنگوی این وزارت دفاع ملی
روح‌الله احمدزی سخنگوی این وزارت دفاع ملی

اما وی نگفت که درنتیجه این عملیات به چه تعداد افراد تلفات وارد شده است. اما وزارت دفاع ملی روز گذشته در اعلامیه‌ای گفته بود که در نتیجه عملیات هوایی نیروهای اردوی ملی ۱۲تن از افراد علی‌پور کشته شدند- ادعایی که از سوی علی‌پور و نزدیکانش تایید نشده است.

تلاش کردیم دراین مورد با افراد نزدیک با علی‌پور هم صحبت کنیم اما تماس‌های ما با افراد وی بر قرار نشده و تیلفون‌های‌شان خاموش بود.

اما عبدالغنی علی‌پور روز جمعه در صحبت با رادیوآزادی گفت: "در یک وضعیت جنگی، یا طیاره سقوط می‌کند و یا هم افراد کشته می‌شوند. یا تانک و یا هم خانه آتش می‌گیرد. در چنین حالت این بخاطری معمول است. که حکومت افغانستان بالای ما حمله کرده است".

اما پیش از این سخنگوی این فرمانده افراد مسلح غیرمسوول گفته بود که ممکن این چرخبال از سوی افراد آنان هدف قرارگرفته باشد.

دراین رویداد ۹ تن جان باختند که از این میان چهار تن آنان پیلوتان نظامی و پنج تن دیگر سربازان بودند.

این رویداد شب چهارشنبه به قوع پیوست.

ازسوی دیگر امرالله صالح معاون نخست ریاست جمهوری درصفحه فیس بوک خود نوشته است. که درشب رویداد هیچ عملیات از سوی نیروهای امنیتی پلان نشده بود.

وی گفته است که به این رویداد رنگ قومی دادن کار نادرست است و هیچ‌گونه اساس هم ندارد.

آقای صالح درادامه نوشته است که هیچ وقتی به نیروهای امنیتی و دفاعی چه پنهانی و یا هم آشکارا دستور عملیات بر هیچ قومی داده نشده است ونه هم درآینده داده می‌شود.

دراین حال شماری ازاعضای شورای ملی افغانستان از حکومت وفرمانده علی‌پور می‌خواهند که این مسأله را از راه گفتگو حل کنند.

عبدالغنی علی‌پور درماه قوس سال ۱۳۹۷ به اتهام فعالیت‌های مسلحانه در کابل بازداشت شد- فعالیت‌های که وی هدف از انجام آن‌هارا تامین امنیت مردم‌اش خوانده است.

اما پس از تظاهرات و جنجال‌ها در پایتخت در واکنش به این مسأله، علی‌پور به میانجیگری و ضمانت سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری از بند آزاد گردید.

XS
SM
MD
LG