لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۳۱ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۱۵

ستولتنبرگ: به جای آغاز حملات بهاری، طالبان خشونت‌ها را کاهش دهند 


ینس ستولتنبرگ سرمنشی ناتو

سرمنشی ناتو می‌گوید این پیمان توقع دارد که طالبان عملیات بهاری خود را آغاز نکنند بلکه با ابراز تعهد به توافقنامۀ صلح خشونت را کاهش دهند.

ینس ستولتنبرگ در نشست خبری آنلاین در آستانۀ اجلاس وزیران خارجۀ ناتو امروز به رادیو آزادی گفت که تلاش واقعی برای صلح باید به کاهش خشونت استوار باشد.

بیرق سازمان ناتو
بیرق سازمان ناتو

او افزود: "آنها باید تعهد خود به توافقنامه صلح را ثابت کنند. هرنوع تلاش واقعی برای صلح باید به کاهش خشونت استوار باشد."

ینس ستولتنبرگ گفت که آغاز حملات بهاری طالبان پیام معکوسی خواهد رساند.

سرمنشی ناتو افزود که این پیمان توقع دارد که طالبان به صورت آشکار ثابت سازند که از گروهای تروریستی مانند القاعده حمایت نمی‌کنند.

طالبان هنوز در این مورد چیزی نگفته اند. این گروه قبلاً از ادارۀ جوبایدن رئیس جمهور امریکا خواسته که توافق ماه فبروری پارسال در دوحه قطر را به گونه ای کامل تطبیق کند. اما بایدن به تازگی در مصاحبه ای گفته که خروج تمامی نیروها تا اول ماه می از افغانستان دشوار خواهد بود.

در حال حاضر، حدود ۱۰ هزار سرباز خارجی به‌عنوان بخشی از مأموریت ناتو به رهبری امریکا در افغانستان مستقر اند. این نیروها در حال مشوره‌، آموزش‌دهی و پشتیبانی از نیروهای امنیتی افغانستان در داخل این کشور اند.

بر اساس توافق‌نامه ایالات متحده با طالبان در ۲۹ فبروری سال گذشته، همه سربازان آمریکایی باید تا ماه مه افغانستان را ترک کنند.

نماینده ویژه ایالات متحده با هیئت سیاسی طالبان در ۲۹ فبروری در حال امضای توافق‌نامه
نماینده ویژه ایالات متحده با هیئت سیاسی طالبان در ۲۹ فبروری در حال امضای توافق‌نامه

بر اساس آن توافق، گروه طالبان باید روابط خود را با القاعده و دیگر گروه‌های تروریستی قطع کرده و خشونت در افغانستان را کاهش دهند.

XS
SM
MD
LG