لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۳ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۰۹

هشت صبح به عملیات نیروهای امنیتی برای بازداشت علی‌پور پرداخته است


روزنامه‌های چاپ کابل

آغاز عملیات گسترده نظامی نیروهای امنیتی افغان برای بازداشت عبدالغنی علی‌پور و تلاش‌های صلح در مطالب تحلیلی روزنامه‌های چاپ امروز کابل بیشتر بازتاب یافته اند.

  • هشت صبح

روزنامه هشت صبح با اشاره به عملیات گسترده نظامی نیروهای امنیتی برای بازداشت عبدالغنی علی‌پور نوشته است، این عملیات پس از آن صورت گرفت که یک چرخ بال نیروهای امنیتی در ولسوالی بهسود ولایت میدان وردک از سوی افراد وابسته به علی‌پور سرنگون شد که در آن به شمول چهار پیلوت ۹ تن از منسوبان حکومتی کشته شدند.

سرمقاله نویس نوشته است، دولت افغانستان برای بازداشت علی‌پور‌ بیش از یک هزار نیروی نظامی و بیش‌ از‌ صد هاموی زرهی را به ولسوالی بهسود فرستاده است و تلاش‌ها برای بازداشت علی‌پور ادامه دارند.

به باور سرمقاله نویس تا کنون از درگیری نیروهای دولتی با «شبه نظامیان» تحت امر علی‌پور کدام خبری منتشر نشده است اما برخی منابع می‌گویند که علی‌پور همراه با افرادش از مرکز ولسوالی حصه اول بهسود بیرون رفته و ظاهرا برای جلوگیری از ورود نیروهای دولتی به این ولسوالی اقدامی به مقاومت نکرده است.

اما نویسنده تاکید می‌کند حکومت باید این مشکل را از طریق مذاکره حل کند.

  • اطلاعات روز

روزنامه اطلاعات روز هم سرمقاله‌اش را به همین مساله اختصاص داده است.

نویسنده نگاشته است عبدالغنی علی‌پور فرمانده محلی ولایت میدان وردک در یک چینل فیسبوکی پذیرفته است که چرخ بال حکومتی از سوی نیروهای وی سرنگون شده است.

نویسنده تاکید می‌کند که عملیات نظامیان حکومتی علیه علی‌پور پس از آن شروع شد که پس از تحقیقات و بررسی‌ها معلوم شد که این چرخ بال از سوی افراد وابسته به علی‌پور سرنگون شده است.

نویسنده اطلاعات روز افزوده است، این بار اول نیست که چنین رویداد رخ می‌دهد بلکه به گفته نویسنده حدود دو ماه قبل نیز درگیری میان نیروهای امنیتی و عبدالغنی علی‌پور رخ داده بود که در آن ۹ تن کشته و هشت تن دیگر زخمی شدند.

عبدالغنی علی‌پور مشهور به شمشیر حدود دو سال پیش به اتهام داشتن افراد مسلح غیرمسوول و فعالیت‌های غیرقانونی از سوی امنیت ملی بازداشت شده بود اما حامیان وی برای رهایی علی‌پور تظاهرات را در کابل به‌ راه انداختند که پس از آن به ضمانت سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور غنی و به اساس یک تفاهم با دولت رها شد.

نویسنده از حکومت می‌خواهد که به شمول علی‌پور باید تمام افراد مسلح غیر مسوول به پنجه قانون سپرده شوند.

  • هیواد

و روزنامه دولتی هیواد نوشته است مردم افغانستان یک قرن خونین مشکل برانگیز را پشت سرگذشتانده اند که در آن میلیون‌ها افغان زندگی خود را از دست دادند و تا کنون هم جنگ تحمیل شده خارجی در کشور ادامه دارد و زندگی این ملت مظلوم را می‌گیرد.

نویسنده افزوده است به همین دلیل مردم افغانستان صلح می‌خواهند چنین یک صلح با عزت که منطقه و جهان هم از آن بهره مند شوند و در آن ثبات و پیشرفت خود را جستجو کنند.

به باور نویسنده حکومت افغانستان برای تامین چنین یک صلح تلاش را بیشتر ساخته است و به همین دلیل با منطقه و جهان در تماس است تا یک راه حل دایمی را برای تامین صلح و ثبات در افغانستان جستجو کند.

XS
SM
MD
LG