لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۴ سرطان ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۳۸

افغانستان

سال تعلیمی ۱۴۰۰ رسما با نواختن زنگ مکتب از سوی اشرف غنی آغاز شد

مراسم آغاز سال تعلیمی ۱۴۰۰ خورشیدی

با نواختن زنگ مکتب از سوی رئیس جمهور اشرف غنی، درس‌های سال تعلیمی ۱۴۰۰ به صورت رسمی آغاز شد.

آقای غنی در مراسم ویژه در کابل تعهد سپرد که امسال بیش از ۱،۸۰۰ مکتب در افغانستان ساخته خواهد شد. او بر افزایش کیفیت معارف افغانستان هم تاکید کرد.

رئیس جمهور همچنان گفت که بیش از ۱۱ هزار شاگرد امسال در معارف افغانستان جذب خواهند شد.

در مراسم امروز (۳ حمل) رنگینه حمیدی سرپرست وزارت معارف گفت که تلاش می‌کند امسال با تغییر در نصاب تعلیمی، کیفیت معارف را در افغانستان افزایش دهد.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

پنج نیروی خیزش مردمی در پروان کشته شدند

موقعیت ولایت پروان در نقشه عمومی افغانستان

مسئولین امنیتی پروان می‌گویند ده تن از نیروهای خیزش مردمی در این ولایت کشته و زخمی شدند.

بگفته مسئولین محلی در کمین افراد گروه طالبان بالای نیروهای خیزش مردمی در دره غوربند پروان پنج تن کشته و پنج تن دیگر زخم برداشتند.

منابع امنیتی ولایت پروان می‌گویند، نیروهای مردمی که به رهبری حاجی نثار‌الدین بریالی از قوماندان سابق جهادی به هدف کمک به نیروهای امنیتی، وارد دره غوربند شده اند، با کمین افراد طالبان مواجه شده اند.

محمد میوند الوزی قوماندان امنیه ولسوالی شینواری واقع دره غوربند ولایت پروان با تأیید این خبر در صحبت به رادیو آزادی گفت: "این رویداد ساعت ۱۱:۲۰ دقیقه پیش از چاشت امروز جمعه در ساحه صوفی خیل این ولسوالی و در مسیر شاهراه پروان‌بامیان رخ داده است.

نثارالدین بریالی پیش از چاشت امروز جمعه به هدف کمک به نیروهای دولتی در راس یک گروهِ ۵۰‌ نفری نیروهای مردمی وارد دره غوربند شده بود.

امریکا سه میلیون دوز واکسین کرونا به افغانستان کمک می‌کند

واکسین جانسن اند جانسن

قصر سفید می‌گوید که سه میلیون دوز واکسین ضد کرونا ساخت شرکت جانسون اند جانسون را به افغانستان کمک می‌کند.

کارین ژان پیر یکی از سخنگویان قصر سفید دیروز پنج‌شنبه گفت که این محمولۀ واکسین تا هفته آینده به افغانستان منتقل خواهد شد.

گفته شده که ایالات متحده آکسیجن و دیگر وسایل را به افغانستان کمک خواهد کرد.

با شیوع موج سوم همه‌گیری ویروس کرونا در افغانستان، شمار مبتلایان این ویروس در حال افزایش است.

وزارت صحت عامۀ افغانستان روز پنجشنبه اعلام کرد که در یک‌شبانه روز گذشته ۱۹۶۷ مورد تازۀ ویروس کرونا در کشور ثبت شده و ۶۳ تن در اثر ابتلا به این ویروس جا باخته اند.

بر اساس ارقام رسمی، تعداد مجموعی مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به بیش از یکصدو یازده هزار و جان باختگان بیش از چهار هزار و پنجصد نفر رسیده است.

اما گمان می‌رود که ارقام واقعی به مراتب بیشتر از این باشد.

"حدود ۶۵۰ نیروی امریکایی در افغانستان باقی می‌مانند"

آرشیف، عکس جنبه تزئینی دارد.

مقام‌های ایالات متحده می‌گویند که انتظار می‌رود حدود ۶۵۰ تن از نیروهای امریکا برای برقراری امنیت دیپلوماتان در افغانستان باقی بمانند.

این مقام‌ها به خبرگزاری اسوشیتد پرس روز پنجشبنه گفتند که صد‌ها تن از نظامیان اضافی امریکایی احتمالاً تا ماه سپتمبر در میدان هوایی کابل باقی خواهند ماند تا روند برقراری امنیت این میدان به رهبری ترکیه به گونۀ رسمی آغاز شود.

آنها خواسته اند نام های‌شان گرفته نشود زیرا اجازه نداشتند در بارۀ روند جاری خروج نیروهای امریکایی از افغانستان جزئیات بدهند.

به گزارش اسوشیتد پرس، مقام‌ها گفته اند که ایالات متحده انتظار دارد که رهبری قوای امریکا و ائتلاف و بسیاری از نیروها تا چهارم جولای و یا اندکی پس از آن، افغانستان را ترک کنند.

روند خروج نیروهای امریکایی و دیگر اعضای ناتو در اول ماه می یعنی حدود دو ماه پیش از افغانستان رسماً آغاز شد.

در این حال میچ مکانل برجسته ترین عضو جمهوری خواه مجلس سنای امریکا پس از دیدار با محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان و عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی این کشور دیروز پنجشنبه در واشنگتن ابراز امیدواری کرد که ادارۀ رئیس جمهور جو بایدن روند خروج نیروها را به تأخیر اندازد.

بایدن: افغان‌های که با اردوی امریکا کمک کرده اند تنها رها نخواهند شد 

جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا

رئیس جمهوری ایالات متحده می‌گوید که واشنگتن افغان‌هایی را که با اردوی امریکا کمک کرده اند تنها رها نخواهد کرد.

جو بایدن این سخن را یک روز پیش از دیدار با رئیس جمهور محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان در قصر سفید گفت.

قراراست بایدن امروز جمعه از غنی و عبدالله میزبانی کند.

او به خبرنگاران گفت که روند انتقال افغان‌هایی که با نظامیان ایالات متحده کمک کرده اند قبلاً آغاز شده: "ما این پروسه را قبلاً آغاز کرده ایم، آنهایی که کمک کرده اند تنها رها نخواهند شد و مانند کسانی دیگر که زندگی خود را به خطر انداخته اند تا ما را کمک کنند، استقبال خواهند شد."

رئیس جمهوری ایالات متحده افزود که نمی‌داند این افغان‌ها به کجا منتقل خواهند شد.

پیش از این مقام‌ها گفتند که ادارۀ رئیس جمهور جو بایدن قصد دارد، هزاران ترجمان افغان را که با نیروهای امریکایی در افغانستان کار کرده اند، پیش از تکمیل شدن روند صدور ویزه امریکا برای شان، آنها را به بیرون از افغانستان انتقال دهد.

خبرگزاری رویترز به نقل از مایک مک کال، یک عضو ارشد مجلس نمایندگان امریکا از حزب جمهوریخواه گزارش داده، کشور هایی که این افغان‌ها به آن انتقال خواهند شد شامل امارات متحده عربی، بحرین، قطر و کویت می‌شوند.

روند خروج افغان‌های که با نیروهای امریکایی کار کرده اند سریع شده است

آرشیف، شماری از نیروهای امریکایی با ترجمان‌های افغان شان در ولایت هلمند.

ادارۀ جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده قصد دارد، ده‌ها هزار ترجمان و سایر افغان هایی را که در طول جنگ با نیروهای امریکایی کار کرده اند، از افغانستان خارج کند.

خبرگزاری اسوشیتدپرس از قول یک مقام ارشد امریکایی که از افشای نامش خودداری کرده، می‌گوید، در روزهای اخیر برنامه‌ریزی جابجایی افغان هایی که در جریان جنگ حدود ۲۰ ساله به امریکایی‌ها کمک کرده اند، سرعت یافته است.

به گفته یک مقام آگاه دیگر، ادارۀ بایدن در نظر دارد در اواخر تابستان امسال، احتمالاً در ماه اگست این افغان‌ها را از افغانستان خارج کند.

خبرگزاری رویترز از قول سناتور مک کول جمهوریخواه می‌گوید، کشورهایی که این افغان‌ها به آن انتقال خواهند شد، امارات متحده عربی، بحرین، قطر و کویت را شامل می‌شود.

در حالیکه تاریخ خروج نیروهای امریکایی و ناتو تا ۱۱ سپتمبر تعیین شده، ادارۀ جو بایدن با فشار در حال افزایش قانونگذاران، نظامیان سابقه‌دار و سایرین در مورد خروج هزاران افغان که با امریکایی‌ها کار کرده اند، روبرو است.

دو کانال آب در ولایت بلخ به بهره‌برداری سپرده شد

ادارۀ ملی تنظیم آب افغانستان می‌گوید، پروژه‌ای تحکیمات دو کانال در ولایت بلخ تکمیل و به بهره برداری سپرده شده است.

نظام خپلواک سخنگوی این اداره شام دیروز (پنجشنبه سوم سرطان) به رادیو آزادی گفت: "پروژه‌ای تحکیمات کانال یولمرب و گذره گلدره در ولایت بلخ تکمیل و به بهره‌برداری سپرده شد. این پروژه به همکاری دفتر اکتید تطبیق شده است."

به گفتۀ آقای خپلواک، این پروژه حدود ۴۰ هزار هکتار زمین را آبیاری می‌کند و بیش از ۵۰ هزار خانواده از آن مستفید می‌شوند.

یک درستیزوال‌ لوای سوم اردوی ملی در ننگرهار کشته شده است

شماری از نیروهای امنیتی اردوی ملی افغانستان در ولایت ننگرهار

یک منبع امنیتی کشته شدن نور جان درستیزوال لوای سوم اردوی ملی در شرق افغانستان را تأیید کرده.

منبع که خواست نامش افشا نشود، به رادیو آزادی گفت، که نور جان حوالی ۷ صبح امروز (پنجشنبه، ۳ سرطان) به اثر اصابت مرمی در ولسوالی شیرزاد کشته شد.

او پیش از این به عنوان درستیزوال لوای اول سرحدی کار کرده بود.

مسئولیت رویداد را تا کنون هیچ گروهی نپذیرفته.

افزون بر حضور طالبان در ننگرهار، جنگجویان گروه تندرو دولت اسلامی نیز در آن ولایت فعالیت دارند.

امریکا: حکومت افغانستان ممکن ۶ ماه پس از خروج نیروهای امریکایی فرو بپاشد

ارگ ریاست جمهوری افغانستان

ارزیابی تازۀ اداره‌های استخباراتی امریکا نشان می‌دهد که حکومت افغانستان ممکن است ظرف شش ماه پس از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان فرو بپاشد.

روزنامۀ وال استریت ژورنال به نقل از مقام‌های آگاه از این ارزیابی گزارش داده است، که اداره‌های استخباراتی امریکا هفتۀ گذشته به این نتیجه رسیدند.

به گزارش روزنامه، پیش روی‌های اخیر طالبان سبب شده است تا استخبارات امریکا در مورد این که حکومت برخوردار از حمایت غرب در افغانستان پس از خروج نیروهای امریکایی از این کشور تا چه زمان دوام خواهد یافت، در مورد دیدگاه‌اش بازبینی کند.

در این حال، یک مقام ارشد نظامی امریکا گفته که بعد از پیشروی‌های تازه طالبان، نیروهای ایالات متحده مصروف نظارت نزدیک بر وضعیت امنیتی افغانستان اند.

جنرال مارک میلی لوی دستیز نیروهای مسلح امریکا این را به کانگرس امریکا گفت.

او افزود که از جملهٔ ۴۱۹ ولسولی مرکزهای ۸۱ ولسوالی تحت کنترول شورشیان طالبان درآمده است.

والی هرات: ۱۳۰ عضو گروه طالبان امروز به حکومت پیوستند

شماری از اعضای گروه طالبان که به نیروهای امنیتی حکومت تسلیم شده اند.

عبدالصبور قانع، والی هرات می‌گوید که ۱۳۰ عضو گروه طالبان امروز پنجشنبه به حکومت پیوستند.

او در نشست خبری گفت، که این افراد به رهبری مردان نورزایی علیه نیروهای دولتی فعالیت مسلحانه داشتند.

او افزود: "تشکر می‌کنم از قومندان صاحب، مولوی صاحب مردان که تصمیم بسیار شجاعانه گرفتند. قومندان صاحب و اعضای گروه‌اش ۱۳۰ نفر هستند که از خشونت دست کشیده‌اند و این تصمیم بسیار شجاعانه و باید این تصمیم به دیگر طالبان الگو شود، تا دست از جنگ بردارند."

والی هرات افزود، که طالبانی که به حکومت پیوستند در کنار نیروهای امنیتی در برقراری امنیت ولسوالی‌های شیندند، زاول و زیرکوه سهم خواهند گرفت.

گروه طالبان تا کنون در این مورد تبصره نکرده.

کار ساخت جاده یکاولنگ-دره‌صوف ۶۰ درصد پیش رفته است

آرشیف

کار ساخت جاده یکاولنگ-دره‌صوف ۶۰ درصد پیش رفته است.

این جاده که دهلیز شمال و جنوب نیز شمرده می‌شود، ساخت آن سبب تسهیل روند انتقال محصولات کشاورزی مردم به بازارها می‌شود.

وزارت فواید عامه امروز (۲۴ جون) با نشر خبرنامه‌یی گفته است که این جاده به درازای ۱۸۳ کیلومتر و عرض ۱۰ متر، ولسوالی یكاولنگ بامیان را به ولسوالی دره صوف سمنگان وصل می‌كند و به عنوان دهلیز شمال و جنوب شناخته می‌شود.

بانک انکشاف آسیایی هزینه ساخت این جاده را می‌پردازد.

کار ساخت این جاده حدود ۶۰ درصد پیشرفت داشته و قرار است طی شش ماه آینده تکمیل و به بهره‌برداری سپرده شود.

نگرانی رئیسان جمهور تاجیکستان، قزاقستان و ازبیکستان درباره اوضاع افغانستان

رئیسان جمهور تاجیکستان و ازبیکستان

رئیسان جمهور تاجیکستان، قزاقستان و ازبیکستان گفته اند که اوضاع کنونی افغانستان بر امنیت در منطقه تأثیر منفی گذاشته می‌تواند.

این را ریاست جمهوری تاجیکستان در صفحۀ انترنت خود گفته است.

در ادامه گفته شده است که سه رئیس جمهور در مکالمۀ تیلفونی دیروز (۲۳ جون) در مورد اوضاع افغانستان به ویژه شمال این کشور صحبت کردند.

بر اساس معلومات وب‌سایت ریاست جمهوری تاجیکستان، امام علی رحمان، قاسم جومارت توقایف و شوکت میر ضیایف بر پایان جنگ در افغانستان پافشاری کردند.

پس از آغاز خروج تمامی نیروهای امریکایی و ناتو از افغانستان در ماه می امسال، خشونت‌ها در این کشور افزایش یافته است.

جنرال میلی: امریکا وضعیت افغانستان را از نزدیک نظارت می‌کند

جنرال مارک میلی٬ لوی دستیز نیروهای مسلح امریکا

یک مقام ارشد نظامی امریکا می‌گوید، بعد از پیشروی‌های تازه طالبان، نیروهای ایالات متحده مصروف نظارت نزدیک از وضعیت امنیتی افغانستان است.

جنرال مارک میلی لوی دستیز نیروهای مسلح امریکا این را به کانگرس امریکا گفت.

او افزود که از جملهٔ ۴۱۹ ولسوالی مرکزهای ۸۱ ولسوالی تحت کنترول شورشیان طالبان درآمده است.

جنرال میلی در ادامه گفت، این که طالبان می‌گویند که در دو ماه گذشته ده‌ها ولسوالی را تصرف کرده‌اند درست نیست.

به گفته این جنرال امریکایی٬ آن‌ها سال گذشته پیش از این که امریکا خروج نهایی نیروهای خود را آغاز کند، ۶۰ ولسوالی را تصرف کرده بودند.

اما این گروه تاکنون نتوانسته یک مرکز ولایت را تصرف کند.

این در حالیست که لوید آستین٬ وزیر دفاع امریکا در سخنان خود در نشست استماعیه در همین مجلس کانگرس گفته بود که پیشرفت‌های طالبان٬ روند خروج نیروهای از افغانستان را مختل نمی‌کند.

روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان که در یازدهم ماه سپتمبر امسال تکمیل می‌شود، به نیمه رسیده است.

قصر سفید: خشونت علیه نظامیان امریکایی در افغانستان افزایش نیافته است

آرشیف٬ شماری از نظامیان امریکایی در افغانستان

قصر سفید می‌گوید، خشونت علیه نظامیان امریکایی در افغانستان، افزایش نیافته است.

جین ساکی سخنگوی قصر سفید دیروز چهارشنبه (۲۳ جون) در یک کنفرانس خبری گفت، حمله‌ها بر نیروهای امنیتی و دفاعی افغان نسبت به سال پیش زیاد شده است.

اما به گفتهٔ او، آن‌ها بعد از امضای توافق صلح با طالبان از فبروری سال ۲۰۲۰ میلادی، شاهد افزایش حمله‌ها به اهداف نیروهای امریکایی در افغانستان نبوده اند.

بر اساس توافق دوحه طالبان متعهد شده که بر نیروهای امریکا و دیگر منافع این کشور در افغانستان حمله نمی‌کنند.

اما زمانی که در ضرب‌الاجل خروج نیروهای امریکایی از اول ماه می به یازدهم ماه سپتمبر تغییر به میان آمد، طالبان هشدار دادند که حمله بر نیروهای امریکایی و بین‌المللی در افغانستان را ضمانت کرده نمی‌توانند.

«سیف د چلدرن»: اجازه ندهید به کودکان و مکتب‌ها آسیب رسد

کودکان زخم برداشته در اثر یک انفجار در افغانستان

موسسه ملل متحد برای نجات اطفال از طرفین درگیر جنگ در افغانستان می‌خواهد که حقوق جهانی بشر را محترم شمرده و اجازه ندهند که به کودکان و مکاتب آسیب برسد.

این درخواست ازسوی موسسۀ «Save the Children» دیروز (۲۳ جون) بعد از آن مطرح شد که در اثر اصابت یک مرمی هاوان در ننگرهار شش کودک زخمی شدند.

«سیف د چلدرن» ماه گذشته ۲۵ مکتب تخریب شده را در یک ولسوالی کندهار دریافت که حدود ۲۸ هزار شاگرد آن از تعلیم محروم شده‌اند.

یک مکتب در فاریاب که ازسوی این موسسه کمک دریافت می کرد نیز روز سه‌شنبه گذشته مورد اصابت قرار گرفت.

Save the Children در اعلامیۀ خود می‌گوید که همۀ اطراف جنگ باید برای حفاظت کودکان و مکاتب سعی کنند و بی احتیاطی در این مورد آرزوهای آینده و نسل بشر را برباد می‌کند.

ایتالیا از احتمال سرازیر شدن مهاجران افغان به اروپا ابراز نگرانی کرد

آرشیف، قایق مهاجران به شمول افغان‌ها در یونان

ماریو دراگی، صدراعظم ایتالیا از احتمال سرازیر شدن مهاجران به اروپا ابراز نگرانی کرده گفت که بعد از خروج نیروهای خارجی از افغانستان امکان دارد یک تعداد زیاد افغان‌ها به اروپا مهاجرت کنند.

قرار است همه نیروهای خارجی تا یازدهم سپتمبر افغانستان را ترک گویند.

آقای دراگی در آستانۀ اجلاس سران اتحادیه اروپا دیروز (۲۳ جون) هشدار داد که برای حل این مشکل همه باید همکاری کنند.

اکثر مهاجران از آسیا و افریقا از طریق یونان به اروپا قاچاقی می‌روند.

اجلاس دو روزۀ سران اتحادیۀ اروپا امروز (۲۴ جون) در بروکسل آغاز می‌شود.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG