لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲۷ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۵۸

اشرف غنی طرح جدید "دولت صلح و انتخابات" را به مقامات امریکایی سپرده است


محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان یک طرح جدید را به مقامات امریکایی تحویل داده. وی در این طرح پیشنهاد دولت صلح، آتش‌بس و انتخابات زودهنگام را کرده است.

یک مقام ارشد افغان در ارگ ریاست جمهوری که به دلیل حساسیت موضوع نخواست نامش فاش شود، امروز سه‌شنبه (سوم حمل)به رادیو آزادی گفت که رئیس جمهور غنی این طرح را در کنفرانس ترکیه ارائه خواهد کرد.

تاکنون تاریخ برگزاری نشست ترکیه در مورد صلح افغانستان که از سوی امریکا پیشنهاد شده مشخص نگردیده و این هم معلوم نیست که از سوی حکومت افغانستان کی‌ها در آن اشتراک می‌کنند. قبلاً منابع به رادیو آزادی گفته اند که این نشست احتمالاً در اواسط ماه اپریل برگزار خواهد شد.

منبع همچنین به رادیو آزادی گفته که انتخابات ظرف شش ماه، یک سال یا هر موعدی که امریکایی‌ها و طالبان بخواهند برگزار خواهد شد.

قبل از پذیرش طرح و بلافاصله پس از موافقه با آن، دولت فعلی به نام دولت صلح کار خود را تا زمان برگزاری انتخابات زودهنگام ادامه خواهد داد.

به گفته این مقام ارشد افغانستان، انتخابات می‌تواند تحت نظارت سازمان ملل، اتحادیه اروپا و ایالات متحده امریکا برگزار شود.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان همراه با معاونین اش
محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان همراه با معاونین اش

به گفته منبع، طالبان می‌توانند تحت یک مکانیزم پیش از انتخابات به عضویت دولت صلح درآیند. به آنها وزارتخانه ها و ادارات داده می‌شود، و جنگجویان این گروه به نیروهای افغان ملحق خواهند شد. در مورد نحوه مشارکت گروه طالبان در پارلمان و دولت نیز صحبت خواهد شد.

منبع افزود که رئیس جمهور غنی همچنین پیشنهاد کرده که وی و معاونانش، امرالله صالح و سرور دانش، در انتخابات قبل از وقت شرکت نخواهند کرد.

این مقام ارشد افغان در ارگ افزود كه این طرح به مقامات امریكایی سپرده شده و آنها به این منبع گفته اند كه در مورد این طرح مشورت خواهند كرد.

تاکنون مقامات امریکایی و طالبان در این مورد چیزی نگفته اند.

XS
SM
MD
LG