لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۴ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۱۹

اتحادیه اروپا بر صادرات واکسین ویروس کرونا محدودیت وضع می‌کند  


بیرق اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا قرار است برای جلوگیری از صادرات واکسین ویروس کرونا به بریتانیا و بعضی کشورهای دیگر مقررات جدید وضع کند.

اتحادیه اروپا در یک زمانی در این مورد تصمیم می‌گیرد که تطبیق واکسین در این کشورها بخوبی پیش نمی‌رود و برخی از این کشورها با موج سوم ویروس کررونا رو به رو اند.

مشکلات و موانع در کمپاین واکسین ضد کرونا در اتحادیه اروپا تا حد زیاد سبب جنجال سیاسی هم شده است.

قرار است امروز چهارشنبه مسوده مقررات در مورد تنظیم بهتر صادرات واکسین اعلام شود.

در این مسوده بریتانیا و بعضی کشورهای دیگرکه خودشان واکسین تولید می‌کنند، هدف قرار گرفته اند.

این مقررات طوری نیستند که اتحادیه اروپا صادرات را منع کند اما به اساس آن به حکومت‌ها صلاحیت داده می‌شود که این صادرات را محدود کنند و در این لست نام تمام کشورهایی درج می‌باشد که عضو اتحادیه اروپا نیستند و یا در همجواری اتحادیه اروپا قرار دارند که در گذشته محدودیت‌های صادراتی اتحادیه اروپا بر آنها وضع نشده بود.

اتحادیه اروپا ۴۲ میلیون دوز واکسین را به ۳۰ کشور صادر می‌کند و در بین ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا این صادرات به ۷۰ میلیون دوز می‌رسد.

واکسین های ضد ویروس کرونا
واکسین های ضد ویروس کرونا

بریتانیا بیشتر واکسین را از اتحادیه اروپا بدست می‌آورد، اما در ماه‌های فبروری و مارچ به اتحادیه اروپا واکسین صادر نکرده است.

طبق مقررات نو، اتحادیه اروپا بر صادرات آن شرکت‌ها هم محدودیت وضع می‌کند که تعهدات سه ماهه خود را مطابق پیمان عملی نکرده اند.

این مقرار بر شرکت‌های واکسین آسترازینیکا و جانسن اند جانسن تاثیر می‌گذارد که در مورد تاخیر در صادرات واکسین خبر داده اند.

بطور مثال آسترازینیکا تعهد کرده بود که در سه ماه اول سال جاری ۱۰۰ میلیون دوز واکسین می‌فرستد ولی تا حال ربع این مقدار را صادر کرده است.

همین‌طور تمام شرکت‌های واکسین در داخل اتحادیه اروپا که در تولید و تهیه واکسین برای اتحادیه اروپا عقب مانده اند، هم از این تصمیم متاثر می‌شوند مانند شرکت‌های مودرنا و فایزر بیو ان تیک.

انتظار می‌رود که این شرکت‌ها در سال جاری تعهدات خود را طبق موافقه

عملی کنند ولی اتحادیه اروپا هشدار داده است که تاخیر در تولید قابل پذیرش نیست.

XS
SM
MD
LG