لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۸ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۳۸

غنی: هیچ طرحی نمی‌تواند افغان‌های یک‌پارچه را از مسیرشان منحرف کند


محمداشرف غنی رئیس جمهور افغانستان و شماری از مقام‌های بلند پایه در هنگام افتتاح بند کمال خان

محمداشرف غنی رئیس جمهور افغانستان گفته است که پیشنهادهای ارائه شده توسط طرف‌های دخیل در روند صلح افغانستان نمی‌تواند افغان‌ها را از مسیر اصلی شان خارج کند.

در حالی که روند صلح افغانستان همیشه بر اجماع داخلی متمرکز بوده است، محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور می‌گوید وحدت فعلی در رهبری جمهوری اسلامی افغانستان، در تاریخ معاصر این کشور بی‌سابقه است.

رئیس جمهور غنی روز چهارشنبه( ۴ حمل) در مراسم افتتاح بند کمال خان گفت که افغان‌ها یک‌پارچه هستند و هیچ طرحی نمی‌تواند آنان را از مسیر اصلی شان منحرف کند.

آقای غنی افزود: "وحدتی که در جمهوری اسلامی افغانستان به‌وجود آمده در تاریخ معاصر کشور، بی‌سابقه است. ما بید نیستیم که به هر باد بلرزیم، آوازه‌ها میاید، صداها میاید، طرح‌ها میاید، اما افغانستان باز هم استوار است."

رئیس جمهور محمداشرف غنی در حالی این صحبت‌ها را بیان می‌کند که زلمی خلیل‌زاد فرستاده ویژه ایالات متحده طرحی را برای صلح افغانستان با مقام‌های دولتی، شخصیت‌های سیاسی و نمایندگان طالبان شریک ساخته است.

بربنیاد این طرح تا زمانی که در مورد قانون اساسی جدید فیصله و انتخابات برگزار می‌شود، حکومت موقت جای حکومت کنونی افغانستان را می‌گیرد.

اما حکومت موقت را نه تنها حکومت بلکه بارها از سوی طالبان نیز رد شده‌است.

در این اواخر طالبان نیز به امریکا طرحی را در مورد کاهش جنگ در افغانستان سپرده‌اند.

در همین‌حال حکومت افغانستان نیز گفته که نشست آینده که در ماه اپریل در باره صلح افغانستان در ترکیه برگزار می‌شود، طرح خود را ارائه می‌کند.

محمداشرف غنی رئیس جمهور افغانستان هنگام افتتاح بند کمال خان گفت که طالبان در سال گذشته، به ارزش نزدیک به یک میلیارد دالر تاسیسات را ویران کرده آنچه که طالبان آن را به شدت رد می‌کنند.

محمداشرف غنی رئیس جمهور افغانستان و شماری از مقام‌های بلند پایه در هنگام افتتاح بند کمال خان
محمداشرف غنی رئیس جمهور افغانستان و شماری از مقام‌های بلند پایه در هنگام افتتاح بند کمال خان

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان روز چهارشنبه به رادیو آزادی گفت که آنان در جنگ‌ زیان مالی وارد نکرده بلکه فساد در داخل حکومت باعث شده که میلیون‌ها دالر حیف و میل شود.

او افزود: "از سوی ما به هیچ جای به‌گونه قصدی به تاسیسات زیان نرسیده، در حکومت اشرف غنی میلیون‌ها دالر دزدی شده."

طالبان و حکومت افغانستان در حالی یکی به دیگر اتهام وارد می‌کند که در ماه اپریل بار دیگر هر دو طرف در باره صلح افغانستان در ترکیه با هم بر میز می‌نشینند، اما معلوم‌ نیست که این نشست مذاکرات میان افغانان را در دوحه چقدر تسریع خواهد کرد؟

XS
SM
MD
LG