لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۶ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۵۱

واشنگتن تایمز: جو بایدن در رابطه به افغانستان با فشار روبه‌روست


شماری از روزنامه‌های جهان
  • واشنگتن تایمز

روزنامه واشنگتن تایمز در شماره اخیر خود می‌نویسد جو بایدن رئیس جمهور امریکا در رابطه با افغانستان به فشار روز افزون رو به روست. از یک طرف اختلاف نظر آن با حکومت کابل که از حمایت امریکا برخوردار است بیشتر می‌شود و از سوی دیگر قصر سفید اطمینان ندارد که طبق تعهد رئیس جمهور پیشین امریکا دونالد ترمپ می‌تواند قوای امریکایی را قبل از تاریخ اول ماه می از افغانستان خارج کند؟

در بخش از این مطلب می‌خوانیم که خشونت و جنگ در افغانستان رو به افزایش است و موضوع تقسیم قدرت بین حکومت افغانستان و طالبان کاملاً در حالت رکود قرار دارد و چنین معلوم نمی‌شود که واشنگتن بتواند تا ماه می قوای خودرا از افغانستان خارج نماید.

واشنگتن تایمز می‌افزاید رئیس جمهور افغانستان پیشنهاد کرده است که در ظرف شش ماه انتخابات در افغانستان برگزار شود که این پیشنهاد با طرح امریکا در تضاد قرار می‌گیرد، زیرا بر اساس این پیشنهاد قوای امریکا و کشورهای متحد آن باید چند ماه دیگر در افغانستان بمانند تا پیمان صلح امضا گردد.

در این مورد نظر به گزارش خبرگزاری رویترز یک مقام بلندرتبه افغان که نخواسته نامش ذکر شود گفته است، رئیس جمهور اشرف غنی طرح خود در مورد صلح افغانستان را به زلمی خلیلزاد نماینده خاص امریکا برای افغانستان ارائه کرده .

طالبان با این طرح رئیس جمهور غنی مخالفت نشان داده اند.

توین سیتی دات کام

نشریه توین سیتی دات کام هم موضوع بیرون شدن قوای امریکا از افغانستان را تحت بررسی قرار داده است. این نشریه که در چهارچوب انجمن رسانه‌های پوآینر در شیکا گو نشر می‌شود در شماره اخیر خود نوشته است وقتی که جو بایدن به چوکی ریاست جمهور امریکا نشست بحران افغانستان همچون یک فاجعه برای او به میراث ماند.

در حدود تقریباً یک سال قبل از به قدرت رسیدن جو بایدن، حکومت قبلی امریکا با طالبان موافقتنامه صلح را امضا کرد که طبق آن تا اول ماه می‌باید تمام سربازان امریکائی خاک افغانستان را ترک کنند.

نشریه در ادامه می‌نویسد به این تاریخ کمتر از شش هفته مانده و عملی کردن این تصمیم در افغانستان سقوط نظامی انتخابی دراین کشور خواهد بود که به حمایت امریکا به قدرت رسیده.

در بخش دیگر مطلب این نشریه می‌خوانیم که اگر قوای امریکا بعد از اول ماه می در افغانستان حضور داشته باشند به خطر حملات طالبان رو به رو خواهند شد.

نشریه پیشنهاد می‌کند که تصمیم بجا این خواهد بود که امریکا سربازان خودرا در افغانستان حفظ کند و علت آنهم می‌تواند معلوم باشد چون وزارت خزانه امریکا در اوایل ماه جنوری گفت سازمان القاعده در افغانستان قدرتمندتر می‌شود، در حالی که در موافقتنامه ۲۹ فبروری سال ۲۰۲۰ بین امریکا و طالبان یکی از شرایط خروج قوای امریکا از افغانستان اینست که طالبان ارتباط خودرا با القاعده و دیگر سازمانهای ترورستی قطع کنند و نظر به ادعا‌های مقامات امریکا این شرط برآورده نشده.

همزمان با این نشریه پیشنهاد می‌کند که واشنگتن کوششها را برای ایجاد یک توافق دوامدار صلح در افغانستان بیشتر و سریع‌تر بسازد.

XS
SM
MD
LG