لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۸ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۲۵

رهبران اتحادیۀ اروپا در حل اختلاف‌ها بر سر توزیع واکسین کوید -۱۹ به توافق نرسیدند


رهبران اتحادیۀ اروپا در نشست توزیع واکسین کوید-۱۹

رهبران اتحادیۀ اروپا در زمینۀ حل اختلاف بر سر توزیع واکسین کوید -۱۹ میان کشورهای عضو به توافق نرسیدند.

اورزولا فن دیر لاین، رئیس کمیسیون اروپایی هشدار داده که این اتحادیه تا زمانی به صادرات واکسین کوید-۱۹ به بریتانیا و دیگر کشورها اجازه نخواهد داد که شرکت‌ها به وعدۀ شان در راستای تحویل‌دهی واکسین به کشورهای عضو این اتحادیه عمل کنند.

او روز پنجشنبه ۲۵ ماه مارچ پس از ویدیو کنفرانس رهبران اتحادیۀ اروپا در نشست خبری گفت، فکر می‌کند این روشن است که نخست شرکت استرازنکا پیش از اقدام به صادرات دوبارۀ واکسین به قرار دادی که با اتحادیه اروپا دارد احترام بگذارد.

جنجال اخیربر کارخانۀ استرازنکا در هالند متمرکز است. حکومت بریتانیا ادعا می‌کند که این کارخانه بخشی از مراکز زنجیره ای تهیه واکسین آن کشور است.

رهبران کشور‌های عضو اتحادیۀ اروپا در پایان اجلاس در این باره هنوز دچار اختلاف بودند که محمولۀ ۱۰ میلیون دوز دیگر واکسین چگونه تخصیص داده شود.

آنها فیصله کردند که گفتگو‌ها را در این مورد، سفیران شان در نشست آینده ادامه دهند.

بر اساس برنامۀ مشترک تدارکات که توسط اتحادیه اروپا تنظیم شده است، دوزهای واکسین متناسب به گسترش همه‌گیری تخصیص داده می شود اما برخی کشورها کمتر از سهم خود دریافت می‌کنند.

اکثر اعضای اتحادیۀ اروپا فکر می‌کنند که این سیستم کارآمدی خوب دارد اما می‌گویند که شماری از کشور‌ها دچار اشتباه شده اند زیرا به گفتۀ آنها به‌جای سفارش دادن تمام واکسین‌های تایید شده، بر واکسین استرازنکا تمرکز کرده اند.

با وجود تاخیر در تحویل‌دهی واکسین، اتحادیۀ اروپا امیدوار است که ۷۰ درصد جمعیت بزرگسال کشورهای عضو این اتحادیه تا پایان تابستان واکسین خواهند شد.

اورزولا فون در لاین رئیس کمیسیون اروپا همچنان گفته است که اتحادیۀ اروپا از ماه دسمبر به این طرف بیش از ۷۷ میلیون دوز واکسین به ۳۳ کشور صادر کرده است.

اورزولا فون در لاین رئیس کمیسیون اروپا
اورزولا فون در لاین رئیس کمیسیون اروپا

در ایالات متحده، تطبیق واکسین به‌سرعت به‌پیش رفته است و رئیس جمهور جوبایدن هدف جدیدش را در این زمینه اعلام کرده که بر اساس آن تا پایان ماه اپریل ۲۰۰ میلیون دوز واکسین تطبیق خواهد شد.

بر بنیاد آمار پوهنتون جان هاپکینز، بیش از ۲.۷ میلیون نفر در سراسر جهان به‌شمول بیش از ۵۴۶ هزار تن در ایالات متحده در نتیجۀ ابتلا به ویروس کرونا تا حال جان باخته اند.

موج سوم ویروس کرونا دربسیاری کشورهای اروپایی سبب شده که حکومت‌ها محدودیت‌های شدید را دوباره وضع کنند.

XS
SM
MD
LG