لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۵ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۲۳

به‌افتخار بهره‌برداری از بند کمال خان در کابل بازی کرکت برگزاری شد


کرکت بورد افغانستان یک بازی بیست آوره را به مناسبت افتتاح بند کمال خان بین دو تیم متشکل از بازیکنان تیم ملی تحت نام "جام بند کمال خان" برگزار کرد.

کرکت بورد افغانستان در خوشی بهره برداری از بند کمال خان در نیمروز، بازی جالبی را در کابل برگزار کرد.

اعضای تیم ملی کرکت افغانستان در خوشی بهره برداری از بند کمال خان بازی جالب بیست اوره را به نمایش گذاشتند.

این بازیکنان در دو تیم (اعمارکنندگان بند کمال خان به رهبری نجیب‌الله زدران و محافظان این بند به کپتانی گلبدین نایب) پس از چاشت روز جمعه(۶ حمل) به میدان رفتند.

تیم اعمار کنندگان نخست بیتنگ کرد و در ۲۰ اور ۲۲۶ دوش به تیم مقابل هدف تعیین کرد.

اما تیم محافظان توانست در اور نوزدهم خود را به این هدف برساند و برنده این بازی شود.

عصمت‌الله عمرزی عضو تیم ملی کرکت افغانستان می‌گوید که بهره گیری از بند کمال خان در نیمروز تحول بزرگی است و باید از آن بزرگداشت شود.

او گفت که برای خوشی بیشتر مردم، این بازی را برگزار کرده اند: "این بازی بسیار جالب بود و برای یک موضوع که منافع ملی در آن نهفته برگزار شده بود. همه مردم برای این بازی خرسند بودند. در میدان کف می‌زدند و در خانه که از پرده تلویزیون می دیدند اظهار خوشی کردند."

برگزاری بازی بیست آوره کرکت به مناسبت افتتاح بند کمال خان.
برگزاری بازی بیست آوره کرکت به مناسبت افتتاح بند کمال خان.

برای تماشای این بازی شماری زیادی از علاقمندان ورزش به ویژه بازی کریکت از شهر کابل و ولایت‌ها گرد هم آمده بودند.

آنها گفته اند که بهره برداری از بند کمال خان یکی از آرمانهای افغانان بوده که تحقق یافت.

حبیب‌الله حبیب و عصمت آریوبی دو تن از تماشاچیان در این باره به رادیو آزادی چنین گفتند: "بسیار خوش هستم که این بازی جالب را تماشا می‌کنم. بسیار افتخار می‌کنم و آینده افغانستان بخیر درخشان است. نمی‌دانم خوشی خود را چگونه اظهار کنم."

بازی بیست آوره کرکت به مناسبت افتتاح بند کمال خان بین دو تیم متشکل از بازیکنان تیم ملی تحت نام "جام بند کمال خان" برگزار شد.
بازی بیست آوره کرکت به مناسبت افتتاح بند کمال خان بین دو تیم متشکل از بازیکنان تیم ملی تحت نام "جام بند کمال خان" برگزار شد.

"این بازی تفریح خوبی بود برای کسانی که آن را تماشا کردند. از کرکت بورد و بازیکنان تیم ملی کرکت سپاسگزاری می‌کنم."

بند کمال خان روز چهارشنبه از سوی محمداشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان و برخی مقام‌های دیگر به بهر برداری سپرده شد. این بند در ولسوالی چهار برجک ولایت نیمروز به هزینه ۱۱۱ میلیون دالر امریکایی ساخته شده است.

بند کمال خان ظرفیت تولید ۹ میگاوات برق را دارد، ۱۷۴ هزار هکتار زمین را آبیاری می‌کند و ۵۲ میلیون متر مکعب آب را ذخیره خواهد کرد.

بهره برداری از این بند دست آورد بزرگی برای افغانستان شمرده می‌شود و مردم در مناطق گوناگون این کشور از تکمیل شدن این پروژه استقبال کرده اند.

XS
SM
MD
LG