لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۳۰ سنبله ۱۴۰۲ کابل ۰۶:۰۵

بوستون هرالد: بایدن یک فاجعۀ سیاست خارجی را در افغانستان به میراث گرفت


Generic – Detail of a pile of international newspapers
  • بوستون هرالد

روزنامۀ بوستون هرالد در مطلبی می‌نویسد، زمانیکه جوبایدن کارش را به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده آغاز کرد، یک فاجعۀ سیاست خارجی را در افغانستان به میراث گرفت.

بر اساس توافقنامۀ که میان امریکا و طالبان در زمان ریاست جمهوری دونالد ترمپ در ۲۹ ماه فبروری پارسال در دوحۀ قطر امضا شد، تمام نیروهای امریکایی باید تا اول ماه می امسال از افغانستان بیرون شوند.

به این ضرب‌الاجل تنها شش هفته باقی مانده و به باور مقاله نویس، خروج از افغانستان به معنی سقوط حکومت منتخب این کشور که امریکا به ایجاد آن کمک کرده است خواهد بود و ادامۀ حضور نظامی فراتر از اول ماه می، نیروهای امریکایی باقی مانده در افغانستان را باری دیگر با خطر حمله های طالبان رو به رو خواهد کرد.

روزنامه می‌نویسد که بهتر خواهد بود ادارۀ بایدن نیروهای امریکایی را در افغانستان نگهدارد و برای مذاکره در زمینه یک معاملۀ با دوام‌تر گام بردارد.

در مطلب می‌خوانیم که بر اساس گزارش سر مفتش وزارت خزانۀ امریکا، القاعده در افغانستان قوت می‌گیرد و به فعالیتش با طالبان تحت حمایت این گروه ادامه می‌دهد.

در ادامۀ مطلب آمده که توافق نامۀ فبروری سال ۲۰۲۰، گروه طالبان را ملزم می‌کند که با القاعده قطع رابطه کند و افراد و سازمان‌هایی را که امنیت ملی ایالات متحده را تهدید می‌کنند، مورد تعقیب قرار دهد.

طالبان قبلاً ادعاها در بارۀ سرپیچی این گروه از توافقنامۀ دوحه را رد کرده بودند.

رئیس جمهور جوبایدن گفته که خروج نیروهای امریکایی تا اول ماه می دشوار خواهد بود اما افزوده که قصد ندارد این نیروها برای مدت طولانی در افغانستان بمانند.

ادارۀ بایدن توافقنامۀ امریکا و طالبان را زیر بررسی دارد.

روزنامۀ هیل در مطلبی به اظهارات روز پنجشنبه رئیس جمهور امریکا اشاره کرده است. این روزنامه نیز نوشته که خروج نیروهای امریکایی از افغانستان پیش از توافق صلح میان طالبان و حکومت این کشور، باعث افزایش خشونت و حتی سبب سقوط حکومت خواهد شد.

  • شیکاگو سندی تایمز

شیکاگو سندی تایمز روزنامۀ دیگر امریکایی نوشته است که جوبایدن دروازه را برای ماندن نیروهای امریکایی در افغانستان تا آخر سال بازنگهداشته است.

روزنامه همچنان نوشته که یک جنرال بلند پایۀ امریکا به کانگرس گفته است که نیروهای امنیتی افغانستان برای موفقیت در جنگ با طالبان به کمک امریکا نیاز دارند.

ریچارد کلارک فرماندۀ عملیات‌های ویژه امریکا گفته که آنچه ایالات متحده به افغان‌ها فراهم می‌کند تا با طالبان بجگند و از تهدید‌های دیگر در افغانستان جلوگیری کنند بسیار ضروری است.

به باور روزنامه، کلارک نظر دیگر مقام‌های نظامی را منعکس کرده که طالبان به تعهدات شان در خصوص کاهش خشونت عمل نکرده و در عوض تصمیم گرفتند حملات را افزایش دهند.

در مطلب می‌خوانیم که این حملات عمدتاً علیه افغان‌ها بوده و امریکایی‌ها را هدف قرار نداده است.

XS
SM
MD
LG