لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۶ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۵۸

دانش آموزان: تدابیر صحی در مکاتب رعایت نمی‌شود


یکی از مکاتب ولایت هرات که خاستگاه ویروس کرونا در افغانستان به شمار می‌رود. March 23, 2021

چند روز پس از آغاز سال تعلیمی جدید در افغانستان، شماری از دانش‌آموزان می‌گویند که تدابیر بهداشتی در مکاتب رعایت نمی‌شود.

شماری از دانش‌آموزان در مناطق مختلف افغانستان به رادیو آزادی گفتند که در مکاتب از پوشیدن ماسک خبری است و نه فاصله اجتماعی و نه دیگر توصیه‌های بهداشت رعایت می‌شود.

فهیم‌الله در کابل و بصیراحمد در پکتیا به رادیو آزادی چنین می‌گویند: "از سوی حکومت هیچ تدابیری گرفته نشده است. تنها کسانی که امکانات مالی خوب دارند، با خود ماسک و سنیتایزر (مایع ضدعفونی) می‌آورند، اما بقیه شاگردان بدون ماسک به مکتب می‌آیند و این نگران کننده است."

"در مکاتب هیچ‌گونه تدابیری دیده نمی‌شود. همه شاگردان در کنار هم می‌نشینند. ما نگران این هستیم که مبادا یکی از دانش‌آموزان بیماری کرونا داشته و به دیگران انتقال کند."

نجیبه آرین، سخنگوی وزارت معارف به رادیو آزادی گفت که با آغاز دروس مکاتب، برنامه آگاهی‌دهی در باره جلوگیری از انتقال ویروس کرونا به دانش‌آموزان آغاز شده است: "‌ما از طریق حوزه‌های تعلیمی، مدیریت‌های مکاتب و مستقیماً از طریق معلمین روند تبلیغات و آگاهی‌دهی به دانش‌آموزان را آغاز کرده‌ایم تا به آنان در مورد خطرات و تهدیدات این ویروس آگاهی بدهیم و مطابق به سفارش‌‌های وزارت صحت از معلمین خواسته شده است تا به دانش‌آموزان توجه جدی داشته باشند."

سخنگوی وزارت معارف همچنین گفت که وزارت صحت طرحی برای همکاری با وزارت معارف برای پیش‌گیری از ویروس کرونا در مکاتب روی دست دارد. به گفته او، این برنامه پس از تأیید اجرا خواهد شد، اما وزارت صحت در این مورد توضیح نداد.

تزریق واکسین ویروس کرونا
تزریق واکسین ویروس کرونا

از چندی پیش تزریق واکسین ضد ویروس کرونا به معلمان آغاز شده است. به گفته مسئولان وزارت معارف، در کابل، هرات و ننگرهار ۳۰ درصد معلمان واکسین شده‌اند.

با این حال، وزارت صحت وضعیت کنترل بیماری کرونا در افغانستان را خوب توصیف کرده است. عثمان طاهری، یکی از سخنگویان این وزارت به رادیو آزادی گفت که رفتن دانش‌آموزان به مکاتب مشکلی ندارد: ​"وضعیت ویروس در افغانستان خوب است. با گذشت هر روز شاهد سیر نزولی در این بخش هستیم، اما حداقل دانش‌آموزان باید در صنف ماسک داشته باشند و فاصله اجتماعی هم رعایت شود. بیش از این مکاتب و تحصیلات عالی را در رخصتی مانده نمی‌توانیم. شرایط فعلاً خوب است."

محمداشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان در روز آغاز سال تعلیمی سال ۱۴۰۰ از وزارت صحت خواست که پیش از رسیدن موج سوم این ویروس، به صحت دانش‌آموزان توجه کند.

از سویی دیگر وزارت معارف از معلمان خواسته که امسال بکوشند درس‌های از دست رفته در ماه‌های تعطیلات دوران کرونا را جبران کنند.

به گفته مقام‌های وزارت صحت عامه در یک شبانه روز گذشته ۱۶۸۱ مورد مشکوک ویروس کرونا آزمایش شده که ۳۶ مورد آن مثبت بوده و دو نفر هم در این مدت به اثر ابتلا به این بیماری جان داده‌اند.

بر اساس آمار این وزارت، از آغاز شیوع ویروس کرونا در افغانستان، ۵۶۲۹۰ تن به این ویروس مبتلا شده‌اند، ۴۹۹۹۴ تن بهبود یافته‌اند و ۲۴۶۹ تن جان باخته‌اند.

XS
SM
MD
LG