لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۳۱ سنبله ۱۴۰۲ کابل ۰۵:۰۹

نیویارک تایمز: مقام‌های امریکا: مأموریت نظامی ما در افغانستان طولانی‌ شود


شماری از روزنامه‌های جهان
  • نیویارک تایمز تایمز

روزنامۀ نیویارک تایمز در گزارشی نوشته است که شماری از مقام‌ها بر اساس یک ارزیابی استخباراتی استدلال می‌کنند که مأموریت نظامی امریکا در افغانستان طولانی‌تر شود.

روزنامه می‌نویسد، اداره‌های استخبارات ایالات متحده به ادارۀ جو بایدن، رئیس جمهور این کشور در مورد پیامد خروج نیروهای امریکایی از افغانستان اطلاع داده اند.

به نوشتۀ روزنامه، این اداره‌ها گفته اند، اگر نیروهای امریکایی پیش از جورآمد تقسیم قدرت میان حکومت افغانستان و طالبان، افغانستان را ترک کنند، طالبان ظرف ۲ یا ۳ سال پس از خروج نیروهای بین‌المللی، ممکن کنترل بخش‌های زیاد این کشور را در دست گیرند.

در ادامه به نقل از مقام‌های امریکایی آمده است، اگر کنترل به دست طالبان بی‌افتد، زمینه برای تقویت حضور القاعده در افغانستان فراهم خواهد شد، شبکه ی مسئول حمله‌های مرگبار یازدهم سپتمبر ۲۰۰۱ در ایالات متحده.

بر بنیاد موافقت‌نامه امریکا و طالبان، تمامی نیروهای امریکایی تا اول ماه می امسال باید افغانستان را ترک کنند، به شرط آنکه طالبان به وعده‌های مبارزه با تروریزم وفا کرده باشند.

جوبایدن پنجشنبه گفت، خروج نیروهای امریکایی از افغانستان مطابق ضرب‌الاجل، بنابر دلایل فنی بسیار دشوار خواهد بود.

اما او افزود، ایالات متحده نمی‌خواهد نیروهایش برای مدت طولانی در افغانستان بمانند.

سخنان آقای بایدن با واکنش طالبان به همراه شد.

این گروه جمعه هشدار داد که اگر تمامی نیروهای بین‌المللی مطابق موافقت نامه در زمان تعیین شده از افغانستان بیرون نشوند، به جنگ علیه آن‌ها ادامه خواهد داد.

نیلوفر سخی، استاد امور بین‌المللی در پوهنتون جورج واشنگتن است.

او با توجه به سخنان بایدن و هشدار تازۀ طالبان به رادیو آزادی گفته است، احتمال می‌رود خشونت‌ها در افغانستان افزایش یابد.

  • اوپن دموکراسی

نشریه اوپن دموکراسی نیز مطلبی را در مورد تهدید‌های احتمالی ناشی از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان نوشته است.

به باور مقاله نویس، طرح خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان مانند جنگ در این کشور به موضوع پیچیده ای مبدل شده.

در ادامه می‌خوانیم که اداره ی جو بایدن مایل است سربازان امریکایی را به خانه بازگرداند، اما به نوشتۀ نشریه، مشاوران در واشنگتن به بایدن هشدار می‌دهند که خروج نیروها موجب گسترش فعالیت‌های گروه‌ها بشمول طالبان، القاعده و داعش در افغانستان خواهد شد.

نشریه به هشدار جان سوپکو، بازرس ویژۀ امریکا در امور بازسازی افغانستان نیز توجه کرده.

به باور او، نیروهای افغان آمادۀ برقراری امنیت کامل نیستند.

اما پیش از این مقام‌های امنیتی و دفاعی افغانستان از بلند رفتن ظرفیت‌های نیروها اطمینان داده اند.

به نوشته نشریه اوپن دموکراسی، با توجه به تهدید‌های طالبان و القاعده، ایالات متحده ممکن نیروهای خود را در افغانستان نگه دارد.

در ادامه گفته شده که اما حضور ۲۰ سالۀ امریکا در افغانستان، از میزان علاقمندی امریکایی‌ها نسبت به مأموریت آن کشور در افغانستان کاسته.

نشریه به سخنان ریچارد کلارک، فرمانده قوماندانی عملیات ویژۀ امریکا نیز توجه کرده که هفته گذشته به کانگرس گفت، با توجه به تهدید طالبان، حضور نیروهای خاص امریکایی در افغانستان مهم است.

XS
SM
MD
LG