لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۹ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۵۰

صلح افغانستان و نشست استانبول؛ خلیل‌زاد به ترکیه رفت


زلمی خلیل‌زاد، نماینده امریکا در امور صلح افغانستان

در آستانۀ برگزاری نشست استانبول در مورد صلح افغانستان، وزارت خارجۀ امریکا می‌گوید که زلمی خلیل‌زاد عازم ترکیه و منطقه شده است.

خلیل‌زاد نمایندۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان است.

به گزارش رویترز، ادارۀ جوبایدن رئیس جمهور ایالات متحده تلاش کرده که فشار بین‌المللی بر طالبان و حکومت محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان وارد شود تا پیش از ضرب‌الاجل خروج نیروهای امریکایی از افغانستان به توافق صلح و آتش‌بس برسند.

وزارت خارجۀ امریکا در بیانیۀ روز شنبه (۲۷ مارچ) گفت که خلیل‌زاد دو طرف را در تلاش‌های مقدماتی‌شان برای گفتگو در بارۀ توافق سیاسی که آتش‌بس دایمی و صلح پایدار و عادلانه را به همراه داشته باشد، تشویق می‌کند.

شماری از نیروهای امریکایی در افغانستان
شماری از نیروهای امریکایی در افغانستان

رئیس جمهور بایدن روز پنجشنبه گفت که خروج نیروهای امریکایی از افغانستان تا اول ماه می بنابر دلایل فنی دشوار خواهد بود. اما او افزود که ایالات متحده نمی‌خواهد نیروهایش برای مدت طولانی در افغانستان بمانند.

طالبان در واکنش به اظهارات رئیس جمهور امریکا گفته اند که اگر تمامی نیروهای بین‌المللی مطابق توافقنامه این گروه با امریکا، در زمان تعیین شده از افغانستان بیرون نشوند، به جنگ علیه آن‌ها ادامه خواهند داد.

در این حال روزنامۀ نیویارک تایمز گزارش داده که نهادهای استخباراتی امریکا به جو بایدن گفته اند که اگر نیروهای امریکایی پیش از معاملۀ تقسیم قدرت میان طرف‌های درگیر در افغانستان، این کشور را ترک کنند، طالبان بسیاری مناطق را ظرف دو تا سه سال تصرف خواهند کرد.

حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان دیروز در واکنش به این موضوع به خبرنگاران در کابل گفت: "همه آمادگی‌های که وزارت‌های دفاع و داخله گرفته می‌روند به همین دلیل است که ما از همان یک وضعیتی که همه نهادهای استخباراتی از آن هشدار می‌دهند، جلوگیری کنیم و برویم طرف صلح. باز هم بالای طالب صدا می‌کنیم که اگر صلح می‌خواهید همین فرصت است، بیایید استفاده کنید و اگر بهانه برای دوام جنگ می‌پالید که افغانستان را پس مرکز خانه جنگی بسازید و مرکز تروریست‌های خارجی بسازید جنگ را دوام دهید. در غیر آن این یک فرصت برای صلح است و وقت را ضایع نکنید."

حمدالله محب، مشاور شورای امنیت افغانستان
حمدالله محب، مشاور شورای امنیت افغانستان

به اساس توافق امریکا و طالبان، گفتگوهای صلح افغانستان در ماه سپتمبر پارسال در دوحۀ قطر افتتاح شد.

اما این گفتگوها میان هیئت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و طالبان از حدود سه ماه به این طرف به کندی پیش رفته است.

زلمی خلیل‌زاد به هدف تسریع این مذاکرات، طرحی را حدود یک ماه پیش به رهبران حکومت افغانستان، شماری از چهره‌های سیاسی این کشور و نمایندگان طالبان ارایه کرد.

XS
SM
MD
LG