لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۷ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۰۴

مسیر به اظهارات حمدالله محب درباره خروج نیروهای امریکایی از افغانستان پرداخته


روزنامه‌های چاپ کابل

سخنان اخیر حمدالله محب مشاور امنیت ملی رئیس جمهور درباره صلح و عملیات برای بازداشت عبدالغنی علی‌پور فرمانده محلی در ولایت میدان وردک در مطالب روزنامه‌های چاپ امروز کابل بیشتر به نشر رسیده اند.

  • مسیر

روزنامه مسیر با اشاره به اظهارات اخیر حمدالله محب مشاور امنیت ملی رئیس جمهور که گفته است اگر پیش از صلح نیروهای خارجی از افغانستان بیرون شوند جنگ داخلی در این کشور آغاز می‌شود.

در سرمقاله آمده است حکومت افغانستان در حالی چنین سخنان را بیان می‌کند که به تازگی جو بایدن رئیس جمهور امریکا گفته است بیرون شدن این نیروها از افغانستان تا ما می مشکل است.

نویسنده نگاشته است هرچند طالبان گفته اند این کار نقض توافق دوحه است اما گفته می‌شود که رهایی زندانیان طالب، بیرون شدن نام رهبران آنان از لست سیاه و امتیازهای‌ دیگر‌ ممکن تا یک مدت کوتاه این روند را به تعویق بیندازد.

نویسنده تاکید می‌کند که طرف‌های درگیر باید این مساله را درک کنند که آنان بدون توافق بین‌الافغانی هیچ راه دیگری ندارند و بدون این توافق راه دیگر جنگ داخلی است که تمام زیان آن به مردم عام می‌رسد و هیچ طرف موفق نمی‌شود.

  • هیواد

روزنامه دولتی هیواد به سخنان اخیر ریچارد کلارک فرمانده عملیات‌های خاص نیروهای امریکایی اشاره کرده که گفته است اگر نیروهای امریکایی حالا از افغانستان بیرون شوند وضعیت امنیتی این کشور بحرانی‌تر خواهد شد.

در سرمقاله گفته شده ادامه حضور نیروهای خارجی در افغانستان در حالی مهم عنوان می‌شود که جرمنی همکار استراتیژیک افغانستان و عضو مهم کشورهای ناتو حضور نظامی خود را در افغانستان تمدید کرده است و نیروهایش به آموزش و حمایت نیروهای امنیتی افغان ادامه می‌دهند.

نویسنده هیواد تاکید می‌کند، تنها ادامه حضور نظامی امریکا در افغانستان بسنده نیست بلکه به گفته نویسنده باید بر پاکستان فشار وارد شود تا از هراس‌افگنی دست بردارد و جنگ اعلام ناشده در افغانستان را متوقف کند.

نویسنده افزوده است با آن که پاکستان در نشست مسکو با امارات مخالفت کرده اما آن کشور در افغانستان صلح نمی‌خواهد به همین دلیل هراس آن وجود دارد که افغانستان در شرایط کنونی به لانه‌های هراس افگنان مبدل شود. پس به گفته نویسنده فشار جامعه جهانی بر پاکستان یک نیاز است و باید امریکا به آن توجه کند.

  • اطلاعات روز

و روزنامه اطلاعات روز به نقل از منابع در ولسوالی بهسود میدان وردک نوشته است، نیروهای خاص برای بازداشت علی‌پور فرمانده محلی بازرسی منزل‌های مسکونی را آغاز کرده است.

در‌ سرمقاله آمده است نیروهای امنیتی بدون کدام جواز قانونی خانه‌ها را بازرسی می‌کنند که در منطقه هراس را به میان آورده است و بسیار مردم وادار به ترک منطقه شده‌اند.

نویسنده نوشته است هرچند گفته می‌شود علی‌پور از منطقه رفته است اما چنین عملیات نیروهای امنیتی مناسب نیست و باید روی آن غور کنند _ این ادعاها از سوی منابع رسمی تایید نشده‌اند.

نیروهای امنیت ملی افغانستان در سال ۲۰۱۸ عبدالغنی علی‌پور مشهور به شمشیر را بازداشت کردند اما به میانجیگری و تضمین سروردانش معاون دوم رئیس جمهور وی در آن زمان از بند رها شد.

XS
SM
MD
LG