لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۶ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۳۲

صبح کابل: بیم آن می‌رود که پولیس محلی سبب جنگ‌های داخلی در افغانستان شود


روزنامه‌های کابل

ایجاد پولیس محلی از سوی حکومت و برخورد ملیشه‌های دارای حمایت سی‌آی‌ای در ولایت خوست در مطالب تحلیلی شماری از روزنامه‌های چاپ امروز کابل بیشتر بازتاب یافته اند.

  • صبح کابل

روزنامه صبح کابل نوشته است ایجاد پولیس محلی در زمان انتقال قدرت از نیروهای خارجی به نیروهای داخلی یکی از راهبردهای‌ مهم دولت افغانستان بود اما حالا بیم آن می‌رود که این پولیس محلی سبب جنگ‌های داخلی در کشور شود.

در سرمقاله آمده است هر چند مقام‌های دولتی ایجاد پولیس محلی را برای تامین امنیت و تقویت نیروهای امنیتی موثر می‌دانند اما مردم محل از حضور این نیروها شکایت دارند.

به باور نویسنده این راهبرد ناکام حکومت نیز در ناامنی‌های کشور نقش دارد که سبب نگرانی مردم شده است.

روزنامه با انتقاد تند بر حکومت نوشته است که این جزیره‌های کوچک را حکومت به میان‌آورده است که بیشتر آنان ناقضان حقوق بشر هستند و از قاچاق مواد مخدر و استخراج غیر قانونی معادن مفاد بدست می‌آوردند.

به باور نویسنده اکنون که افغانستان در آستانه فصل دیگری از جنگ و گفتگوهای صلح قرار دارد، جزیره‌های کوچک مسلح که توسط خود حکومت بنیان گذاشته شده، می‌توانند برضد حکومت سلاح بردارد_ اتهام‌هایی که تاکنون به گونه رسمی تایید نشده است.

  • مسیر

روزنامه مسیر سرمقاله‌اش را با این عنوان آغاز کرده است هنوز هم ملیشه‌های CIA در ولایت خوست دست به جنایت می‌زنند.

در سرمقاله آمده است این ملیشه‌ها در ولسوالی صبری ولایت خوست عملیات را به نام کمپاین آغاز کرده‌اند که در آن ۱۵ غیرنظامی کشته شده اند.

نویسنده ادعا می‌کند این نیروها که عملیات را بنام کمپاین در ولایت خوست به‌راه انداخته اند ظاهرا در چوکات حکومت هستند، زیرا به گفته نویسنده آموزش، تجهیز ،معاش و رهبری آنان از سوی استخبارات امریکا داده می‌شود.

نویسنده نگاشته است حالا باید در کنار واکنش به این جنایت‌ها و انتقاد بر حکومت، انگشت اصلی انتقاد باید به سی‌آی‌ای امریکا گرفته شود زیرا به باور نویسنده این جنایات را ملیشه‌های دارای حمایت سی‌آی‌ای انجام می‌دهند که حکومت افغانستان بر آن کنترول ندارد.

سرمقاله نویس افزوده است حالا که مذاکرات صلح ادامه دارد در کنار خروج نیروهای امریکایی از کشور درمورد حضور ملیشه‌های آنان هم باید بحث و فیصله صورت گیرد.

  • هیواد

و روزنامه دولتی هیواد نوشته است پاکستان نمی‌خواهد جنگ تحمیل شده در افغانستان خاتمه یابد.

نویسنده معتقد است پاکستان هنوزهم پالیسی‌اش را در مورد افغانستان تغییر نداده است و نمی‌خواهد جنگ نیابتی در این کشور پایان یابد.

در سرمقاله نوشته شده است پاکستان بخاطر حفاظت از جان و ترساندن رقیب هندی خود از ۲۰ سال بدین‌سو جنگ نیابتی را در افغانستان جاری نگهداشته و هنوز هم ادامه می‌دهد.

نویسنده افزوده است اداره استخباراتی پاکستان به شکل مستقیم در عقب جنگ نیابتی افغانستان قرار دارد و این مساله مانند آفتاب برای همه جهان روشن است.

ادعای که پاکستان همواره آن را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG