لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۸ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۰۸

انترپریتر: حکومت موقت به افغانستان ویرانی به بار می‌آرد


آرشیف، شماری از روزنامه های جهان

حکومت موقت به افغانستان ویرانی به بار می‌آرد، عنوان مقاله‌ای نشریۀ آسترالیایی انترپریتر است.

در مطلب آمده که پیشنهاد ایالات متحده مبنی بر اینکه حکومت فعلی از میان رود و حکومت موقت با اشتراک طالبان به میان آید، نمی‌تواند باعث برقراری صلح در افغانستان شود.

به باور نویسنده، این نسخه به دلیلی کارا نیست که دیدگاه‌های مختلفی را میان چهره‌های مطرح سیاسی به وجود آورده.

در مطلب، از اختلاف‌ها میان محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله در انتخابات ریاست جمهوری قبلی و سپس برگزاری مراسم تحلیف یکی در ارگ و دیگری در سپیدار به عنوان مثال یاد شده.

نویسنده این امیدواری را هم بی‌جا خوانده که حکومت موقت زمینه ساز انتخابات شفاف و عادلانه شود. چونکه از دید او، دولت افغانستان در بیست سال گذشته نتوانست که در بخش‌های نظام انتخاباتی و دیگر روندهای دموکراتیک به طور قناعت بخش کار کند.

قبلاً گزارش شده بود که واشنگتن طرحی را به مقام‌های ارشد حکومت افغانستان سپرده که در آن ایجاد حکومت انتقالی صلح هم پیشنهاد شده.

این طرح واکنش‌های متفاوتی را برانگیخت. عده‌ای از آن حمایت کردند اما برخی مخالفش بودند. رئیس جمهور غنی گفته بود که انتقال قدرت تنها از راه انتخابات صورت خواهد گرفت.

پیش از این یک مقام ارشد حکومت افغانستان به رادیو آزادی گفته بود که قرار است رئیس جمهور غنی طرح برگزاری انتخابات زودهنگام را در نشست ترکیه در ماه اپریل پیشکش کند. آن مقام به خاطر حساسیت موضوع نخواسته بود که نامش گرفته شود.

روزنامه پاکستان آبزرور در مورد خروج بالقوه نیروهای امریکایی از افغانستان نوشته.

در مطلب آمده که جوبایدن رئیس جمهور امریکا نیروهایش را از افغانستان بیرون می‌کند اما اداره‌های استخباراتی او هشدار داده اند که چنین اقدامی باعث بازگشت طالبان به قدرت خواهد شد.

روزنامه با استناد بر رسانه‌های امریکایی نوشته کسانی که مخالف خروج نیروهای امریکایی در اول ماه می از افغانستان هستند، با پیشکش گزارش‌های استخباراتی به جوبایدن استدلال می‌کنند.

در ادامه آمده که بایدن در مورد خروج نیروهای امریکایی از افغانستان غور می‌کند اما هنوز قصر سفید فیصلۀ نهایی خود را اعلام نکرده.

بایدن به تازگی گفته که خروج تمامی نیروها تا اول ماه می ممکن اما دشوار خواهد بود.

طبق توافق دوحه بین ادارۀ قبلی امریکا و طالبان، تمامی نیروهای امریکایی باید تا اول ماه می از افغانستان بیرون شوند به شرط آنکه طالبان به وعده‌های شان در کار مبارزه با تروریزم وفا کرده باشند.

اظهارات تازه بایدن، واکنش طالبان را برانگیخته. این گروه هشدار داده که اگر طبق توافق دوحه نیروهای امریکایی از افغانستان بیرون نشوند، جنگ در برابر‌شان از سرگرفته خواهد شد.

XS
SM
MD
LG