لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۷ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۰۳

اعطای دکتورا و عضویت افتخاری شورای عالمان دانشگاه ملی تاجیکستان به اشرف غنی


محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان حین سخنرانی در دانشگاه ملی تاجیکستان

دانشگاه ملی تاجیکستان، روز دوشنبه (۹ حمل) دکتورا و عضویت افتخاری شورای عالمان دانشگاه ملی تاجیکستان را به محمداشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان اعطا کرد.

آقای غنی هنگام سخنرانی در این نشست‌ از همکاری‌های تاجیکستان در بخش تحصیلی و ارایه خدمات برای دانشجویان افغان در آن ‌‌کشور ستایش کرده و گفت که امیدوار است روابط تحصیلی که میان دو کشور ایجاد شده هم‌سو با منافع مشترک هر دو کشور از آن استفاده شود.

او همچنین بر روابط دوستانه میان دو کشور تاکید کرد و گفت‌‌ که افغانستان و تاجیکستان هیچ‌گونه اختلاف منافع ندارند: "در این جهان که دنیا با هم مرتبط می‌شود و منطقه تغییر می‌کند. ایجاد یک سرحد باز به حیث یک سرحد همکاری سرحد خواهری و سرحد برادری یک نقطه بسیار مهم است در عین حال منافع ما تنها در قسمت تصور نیست. ما یک فرصت عظیم داریم که در تولید انرژی، مدیریت آب‌ها و مدیریت محیط زیست با هم همکار باشیم."

آقای غنی همچنین با استقبال از ساخت بند برق راغون تاجیکستان گفت که امیدوار است تولید برق آن برای پاکستان و هند روشنایی دهد.

او همچنین افزود که افغانستان و تاجیکستان با ثبات بهترین فرصت را برای توریزم بین‌المللی دارد نوع منابع طبیعی هر دو کشور در دنیا بی‌نظیر است.

XS
SM
MD
LG