لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۶ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۴۶

مسیر: امریکا به دو دلیل خروج نیروهایش از افغانستان را به تعویق می‌اندازد


روزنامه‌های کابل

خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و پیشنهاد تازه گروه طالبان برای برگزاری نشست استانبول در مطالب تحلیلی روزنامه‌های چاپ امروز کابل بیشتر بازتاب یافته اند.

  • مسیر

روزنامه مسیر نوشته است امریکا به دو دلیل خروج نیروهایش از افغانستان را به تعویق می‌اندازد: اول اینکه در مذاکرات بین‌الافغانی پیشرفت صورت نگرفته است و مقام‌های امریکایی هراس دارند که خروج نیروهای‌شان افغانستان را بسوی جنگ خونین می‌برد و ممکن چنین تغییرات به میان آید که بعدا آنان پشیمان شوند.

مساله دوم که نویسنده بر آن تمرکز کرده این است که در زمان حاکمیت ترمپ میان امریکا و ناتو روی این مساله هماهنگی وجود نداشت حالا که جوبایدن رئیس جمهور امریکا است می‌خواهد هر مساله را در هماهنگی با ناتو انجام دهد، پس خروج نیروهای امریکایی تا چند ماه دیگر هم تاخیر خواهد افتاد.

به باور نویسنده امریکا در این مورد با طالبان صحبت می‌کند و ممکن برای پذیرفتن آن برای آن گروه برخی امتیازات هم بدهد.

اما نویسنده تاکید می‌کند، اگر میان امریکا و طالبان در مورد خروج و یا هم تاخیر نیروهای امریکایی از افغانستان توافق صورت نگیرد، نشست ترکیه ناکام خواهد شد و طالبان تمایل به مذاکرات بین‌الافغانی نخواهند داشت.

  • هشت صبح

روزنامه هشت صبح روی پیشنهادهای جدید طالبان تمرکز کرده و نوشته است در حالی که آمادگی‌ها برای برگزاری نشست استانبول در حال تکمیل شدن است گروه طالبان در یک اقدام تازه با برگزاری این نشست مخالفت کرده و گفته اند که نشست استانبول پس از ماه رمضان برگزار شود.

به باور نویسنده، گروه طالبان در انتخاب زمان برگزاری نشست استانبول زیرکانه عمل کرده‌اند، طبق پیشنهاد این گروه زمان مناسب برای برگزاری این نشست روزهای نیمه دوم ماه می است که در این روزها طبق توافق نامه دوحه نیروهای خارجی باید افغانستان را ترک کرده باشند.

نویسنده افزوده است، اگر نشست استانبول مطابق پیشنهاد طالبان برگزار شود شرکت این گروه در نشست استانبول حتمی می‌شود اما اگر نیروهای خارجی در اول می افغانستان را ترک نکنند در این صورت نماینده‌های طالبان به رسم اعتراض از شرکت در نشست استانبول خودداری خواهند کرد.

  • هیواد

و روزنامه دولتی هیواد در مورد برگزاری نهمین نشست وزیران خارجه کشورهای قلب آسیا اشاره کرده و نوشته است هدف از این نشست اجماع برای صلح است و محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور در راس یک هیت حکومتی در این نشست اشتراک کرده است.

در سرمقاله آمده، این نشست در حالی برگزار شده است که تلاش‌ها برای تامین صلح در افغانستان بیشتر ازهر زمان دیگر اوج گرفته است و جامعه جهانی هم در این مورد به اجماع رسیده است.

نویسنده افزوده است هرچند برای صلح افغانستان اجماع منطقوی وجود دارد اما نیاز است این اجماع تقویت شود زیرا به باور نویسنده شماری کشورهای منطقه و همسایه برای صلح و ثبات افغانستان تهدید هستند و به همین دلیل از هراس افگنان حمایت می‌کنند.

XS
SM
MD
LG