لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۸ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۰:۰۳

واشنگتن پُست به قتل واکسیناتوران زن در ننگرهار پرداخته است


روزنامه‌های جهان

در کنار تلاش‌ها برای برقراری صلح در افغانستان، قتل سه واکسیناتور زن در کمپاین واکسین ضد پولیو در ننگرهار توجّه اکثر رسانه‌های غربی را به خود جلب کرده است.

  • واشنگتن پُست

روزنامۀ واشنگتن پُست می‌نویسد، قتل سه کارمند زن در دو رویداد جداگانه در شرق افغانستان تازه‌ترین مورد قتل‌های هدفمند در این کشور محسوب می‌شود.

وزارت صحت عامه افغانستان گفت که دو واکسیناتور داوطلب و یک همکار آن‌ها به روز سه‌شنبه (۱۰ حمل) در شهر جلال‌آباد کشته شدند.

روزنامه از قول غلام دستگیر نظری سخنگوی این وزارت می‌نویسد که حمله بر کارمندان صحی حمله به همۀ مردم است و به شدت آن را محکوم می‌کنند.

واشنگتن پُست می‌افزاید چنین حمله‌های هدفمند در کابل و جلال‌آباد سال گذشته هنگامی آغاز شد که نمایندگان دولت افغانستان و طالبان در قطر به مذاکرات روی آوردند.

روزنامه نوشته که مقام‌های دولت افغانستان، طالبان را مقصر می‌دانند، اما طالبان این ادعا را رد می‌کنند.

  • گاردین

گاردین هم در بارۀ قتل این کارمندان صحی مطلبی نشر کرده است.

روزنامه می‌افزاید که این سه کارمند صحی در روز دوم کمپاین وسیع پنج روزۀ واکسین پولیو کشته شدند.

گاردین هم می‌نویسد که سلسلۀ قتل‌های هدفمند در مناطق شهری افغانستان از آغاز مذاکرات به این‌سو ادامه داشته که شماری از زنان مسلکی، مقام‌های حکومت، فعالان مدنی و رسانه‌ها را هدف قرار داده است.

گاردین می‌نویسد که گروه‌های مسلح به شمول طالبان قبل از این کارمندان صحی را کشته اند.

روزنامه به هشدار سال گذشتۀ یوناما، دفتر ملل متحد در افغانستان نیز اشاره می‌کند که از خطر متوجه کارمندان صحی خبر داده بود.

گاردین از حملۀ مرگبار ۱۲ می سال ۲۰۲۰ به یک زایشگاه در کابل یادآوری می‌کند که جان ۲۴ نفر به شمول نوزادان و مادران را گرفت.

  • نیویارک تایمز

اما روزنامه نیویارک تایمز یک مطلب تحلیلی دربارۀ وضعیت جاری افغانستان و ادعا‌های طالبان نشر کرده است.

نویسنده به این باور است که " طالبان فکر می‌کنند که اگر توافق صلح شود یا نه، آن‌ها برنده اند."

نیویارک تایمز می‌افزاید که ادعای پیروزی طالبان که از نظر آن‌ها بر واقعیت نظامی و سیاسی استوار است، وضعیت آسیب‌پذیر کنونی را شکل می‌دهد.

در ادامه مطلب می‌خوانیم که اظهارات طالبان اگرچه بیشتر جنبۀ تبلیغاتی دارند ولی مفکورۀ آن‌ها درمورد پیروزی روی همکاران خارجی افغانستان تاثیر می‌گذارد.

روزنامه در اشاره به موضع‌گیری دولت افغانستان اظهارات سه ماه قبل رئیس جمهور غنی را نقل قول می‌کند که گفته بود امیدوار است وضعیت بهبود یابد ولی به حالت‌های ناگوار هم آمادگی می‌گیرد.

XS
SM
MD
LG