لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۶ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۰۱

‎بلینکن: امریکا به سوریه ۶۰۰ میلیون دالر ‌کمک بشردوستانه می‌کند‎


آرشیف، مردم سوریه در حال انتظار برای دریافت کمک‌های غذایی سازمان ملل

ایالات متحده امریکا روز گذشته (۳۰ مارچ) اعلام کرد که نزدیک به ۶۰۰ میلیون دالر کمک بشردوستانه جدید را در واکنش به جنگ سوریه اختصاص می‌دهد.

انتونی بلینکن وزیر خارجه امریکا روز گذشته در بیانیۀ از کمک‌های جدید ۶۰۰ میلیون دالری به مردم سوریه خبر داد.

بلینکن گفت که از این کمک‌ها بیش از ۱۳ میلیون نفر در سوریه و بیش از شش و نیم میلیون پناهنده سوری در لبنان، ترکیه، اردن، عراق و مصر مستفید خواهند شد.

او افزود که امریکا برای کاهش درد و رنج آسیب پذیرترین مردم جهان پیشتابی می‌کند زیرا به گفتۀ او این امر با ارزش‌های امریکا به عنوان یک ملت و با منافع ملی آن کشور همخوانی دارد.

انتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا
انتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا

او از کشورها و نهادهای دیگر هم خواست تا برای کمک به مردم جنگ‌زده سوریه اقدام جدی کنند.

بشار اسد رئیس جمهور سوریه و حامیان او از جمله روسیه، مقصر عمده خشونت‌ها در این کشور خوانده می‌شوند.

سوریه از مارچ ۲۰۱۱ شاهد خشونت‌ها است که در نخست به عنوانی بخشی از موج اعتراض‌ها خواستار اصلاحات سیاسی در چندین کشور در شرق میانه آغاز شده بود.

وزیر خارجه امریکا در بیانیۀ‌اش گفت که مردم سوریه با جنایاتی از جمله حمله‌های هوایی از سوی رژیم اسد و روسیه، ناپدید شدن‌های اجباری، وحشیگری داعش و حمله‌های سلاح کیمیاوی روبرو شده اند.

انتونی بلینکن افزود که فساد گسترده و مدیریت ضعیف اقتصادی از سوی رژیم اسد بحران انسانی وخیم در سوریه را تشدید کرده که با شیوع ویروس کرونا این بحران شدت بیشتر اختیار کرده است.

بشار اسد، رئیس جمهور سوریه
بشار اسد، رئیس جمهور سوریه

کمک بشردوستانه جدید امریکا به مردم سوریه در پنجمین کنفرانس بروکسل در مورد حمایت از سوریه و منطقه اعلام شد که بیش از ۵۰ کشور و ۳۰ سازمان بین‌المللی را در بزرگترین تلاش سالانه تعهدها برای کمک به افراد آسیب دیده از جنگ، گرد هم می‌آورد.

سازمان ملل متحد در سال ۲۰۲۱ میلادی، ده میلیارد دالر را برای کمک به سوریه و پناهندگان در کشورهای همسایه هدف گذاری کرده است.

سازمان ملل متحد گفته که حدود چهار میلیارد دالر برای کمک های بشردوستانه در داخل سوریه نیاز است و بقیه آن مربوط به پناهندگان و کشورهای منطقه که از این پناهندگان میزبانی می‌کنند خواهد بود.

مهاجران سوری در مرز ترکیه
مهاجران سوری در مرز ترکیه

انتونیو گوترش منشی عمومی این سازمان گفته که بیش از ۱۳ میلیون نفر برای زنده ماندن در سال جاری به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.

او در یک پیام ویدیویی گفته که این ارقام افزایش ۲۰ درصدی را در مقایسه با سال گذشته نشان می‌دهد.

XS
SM
MD
LG