لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۵ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۰۱

طالبان به خلیل‌زاد: نیروهای امریکایی مطابق توافق دوحه از افغانستان خارج شوند


آرشیف، شماری از نیروهای امریکایی در افغانستان

طالبان از امریکاخواسته اند که نیروهای خود را طبق تاریخ تعیین شده در توافقنامه دوحه از افغانستان خارج کنند.

به میعاد خروج نیروهای امریکایی از افغانستان دقیقا یک ماه باقی مانده ولی از اظهارات رهبران امریکا چنین به نظر می‌رسد که خروج همۀ سربازان در این مدت امکان‌پذیر نیست.

طالبان در ملاقات با زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ خاص امریکا یک بار دیگر تاکید کرده‌اند که واشنگتن باید تعهد توافقنامۀ دوحه دربارۀ خروج سربازان را عملی کند.

نمایندگان طالبان به شمول ملاعبدالغنی برادر رئیس دفتر سیاسی آن‌ها در دوحه شام سه‌شنبه با آقای خلیل‌زاد ملاقات کردند. ولی جزئیات این ملاقات شب گذشته (۱۱ حمل) نشر شد.

محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر
محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر

محمد نعیم سخنگوی طالبان به رادیو آزادی گفت که در این ملاقات بیشتر روی تطبیق همۀ ماده‌های توافقنامۀ دوحه تاکید شد.

نعیم می‌گوید: "در این نشست عملی شدن تمام ماده‌های توافقنامۀ دوحه به شکل عمومی زیر بحث قرار گرفت. و هر دو جانب به تعهدات خویش به توافقنامه تاکید ورزیدند. ازسوی امارت اسلامی افغانستان بر خروج نیروهای خارجی از کشور ما در وقت معین شدۀ آن تاکید شد."

زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ خاص امریکا با معصوم ستانکزی رئیس هیئت مذاکره کننده دولت افغانستان و شماری از اعضای این هیئت نیز ملاقات کرده است.

هیئت مذاکره کنندۀ دولت در تویت دیروز خود گفت که در این ملاقات دربارۀ تسریع پروسۀ صلح و اجلاس آینده در ترکیه گفتگو شد.

این ملاقات‌ها درحالی صورت می‌گیرد که میعاد خروج نیروهای امریکایی از افغانستان روز به روز نزدیک‌تر می‌شود.

طالبان تهدید کرده‌اند که اگر قوای امریکا تا اول می از افغانستان خارج نشود به حمله‌های خود بر آن‌ها دوباره رو خواهند آورد.

جو بایدن، رئیس جمهور امریکا
جو بایدن، رئیس جمهور امریکا

جو بایدن رئیس جمهور امریکا هفته گذشته در اولین نشست خبری خود در قصر سفید گفت که میعاد اول می برای خارج ساختن نیروها از لحاظ لوژیستیکی دشوار است.

هرچند او نگفت که نیروهای امریکایی تا چه مدتی در افغانستان باقی خواهند ماند ولی تصریح کرد که نیروهای امریکایی سال آینده در افغانستان نخواهند بود.

اما رسانه‌های امریکا گزارش دادند که ادارۀ استخبارات این کشور به رئیس جمهور مشوره نمی‌دهد که سربازان را از افغانستان فراخواند.

امریکا در حال حاضر از دونیم تا سه ونیم هزار سرباز در افغانستان دارد.

ادارۀ استخبارات این کشور گفته که اگرهمه نیروها از افغانستان فراخوانده شوند، طالبان شاید در دو- سه سال آینده مناطقی وسیع را تصرف کنند و زمینه بیشتر برای فعالیت شبکۀ القاعده و داعش در افغانستان مهیا خواهد شد.

آرشیف، شماری از جنگجویان طالبان در افغانستان
آرشیف، شماری از جنگجویان طالبان در افغانستان

ولی در حال حاضر چشم امید همه به اجلاس ترکیه دوخته شده که قرار است در آیندۀ نزدیک برگزار شود.

این اجلاس که مقام‌های دولت افغانستان آن را یک فرصت خاص عنوان کرده‌اند، ازسوی امریکا، ملل متحد و دیگر اطراف ذیدخل در افغانستان به هدف خاتمۀ جنگ و رسیدن به یک راه حل سیاسی دایر می‌شود.

XS
SM
MD
LG