لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۸ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۵۹

شش کشور در نشست مجازی روی بازگشت احتمالی امریکا به برجام بحث می‌کنند


مراسم امضای توافق‌نامه هسته‌ای ایران در ویانا پایتخت اتریش 14.07.2015

اتحادیه اروپا می‌گوید که نمایندگان چین، فرانسه، جرمنی، روسیه، بریتانیا و ایران در مورد بازگشت احتمالی ایالات متحده به توافق‌نامه هسته‌ای سال ۲۰۱۵، امروز بحث می‌کنند.

در اعلامیه‌ای این اتحادیه آمده که اشتراک کنندگان این نشست مجازی در این مورد نیز بحث خواهند کرد که چگونه اطمینان حاصل شود که همه اطراف، توافق‌نامه را به گونۀ کامل و موثر عملی می‌کنند.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه امریکا
ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه امریکا

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجۀ ایالات متحده روز پنج‌شنبه به خبرنگاران گفت که واشنگتن از این اقدام به عنوان یک گام مثبت استقبال می‌کند.

او افزود که ایالات متحده بحث‌هایی را در مورد گام‌های اولیۀ متقابل در زمینه احیای توافق‌نامه هسته‌ای سال انجام داده است.

هدف توافق‌نامه موسوم به برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) این بود که تحریم‌های بین‌المللی بر ایران در بدل محدود شدن برنامۀ هسته‌ای آن کشور کاهش یابند.

اما ایالات متحده در زمان ریاست جمهوری دونالد ترمپ در سال ۲۰۱۸ از این توافق‌نامه به طور یک جانبه بیرون شد و وضع تحریم‌ها را بر ایران از سر گرفت.

ایران در واکنش به این اقدام، بسیاری از تعهداتش در توافق‌نامه را تعلیق کرد.

جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده امریکا
جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده امریکا

جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده برای احیای توافق‌نامه ابراز آمادگی کرده اما ادارۀ او اصرار دارد که نخست ایران باید به تعهدات خود در چارچوب توافق‌نامۀ هسته‌ای بازگردد.

آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر ارشد ایران حدود دو هفته پیش گفت اگر امریکا و متحدانش می‌خواهند که تهران تعهداتش را رعایت کند، واشنگتن تحریم‌ها را از روی ایران باید بردارد.

از نشست مجازی ایران و قدرت‌های جهان در حالی خبر داده می‌شود که در یک گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته شده که ایران از اکثر تعهداتش سرپیچی کرده است.

در این گزارش محرمانه که خبرگزاری رویترز آنرا به دست آورده و تاریخش ۳۱ مارچ است، آمده که ایران با نقض توافق‌نامه، غنی سازی یورانیوم را با استفاده از ماشین‌های پیشرفته در تاسیسات زیر زمینی نطنز آغاز کرده است.

XS
SM
MD
LG