لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۴۶

وزارت صحت: افغانستان با تهدید موج سوم ویروس کرونا مواجه است


آرشیف، فرد مبتلا به ویروس کرونا در شفاخانه افغان جاپان در کابل

افغانستان یکی از نادر کشورها در جهان است که مردم آن در حال حاضر به همه‌گیری ویروس کرونا توجه نمی‌کنند.

مردم در این کشور، در مراسم خوشی و غم به طور گسترده اشتراک می‌کنند، گردهمایی‌های اجتماعی و سیاسی برگزار می‌کنند و هیچ گونه فاصلهٔ فزیکی را مراعات نمی‌کنند.

وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید، مواردی از ویروس کرونای جهش یافته نوع بریتانیایی را تثبیت کرده و همزمان افزایش این نوع ویروس کرونا در کشورهای همسایه ایران و پاکستان آن‌ها را نگران کرده است.

میرویس علی‌زی معاون سخنگوی این وزارت دیروز جمعه به رادیو آزادی گفت، در حال حاضر آن‌ها به تهدید موج سوم همه‌گیری ویروس کرونا مواجه اند: "بر فعلاً ما تحت تهدید موج سوم همه گیری ویروس کرونا هستیم، ولی تا به حال، آغاز آن را تأیید کرده نمی توانیم. زیرا واقعاتی که در سیستم ثبت گردیده گفته نمی توانیم موج سوم شروع شده. مگر به تهدید آن مواجه هستیم."

به تازگی هفت مورد ویروس کرونا نوع جهش یافته بریتانیایی در ولایت ننگرهار، سه مورد در ولایت لوگر و یک مورد در سروبی تثبیت شده است.

افغان های که از راه تورخم وارد افغانستان می شوند توسط کارمندان معاینه می شوند تا اطمینان حاصل شود که علایم ابتلا به ویروس کرونا را ندارند.
افغان های که از راه تورخم وارد افغانستان می شوند توسط کارمندان معاینه می شوند تا اطمینان حاصل شود که علایم ابتلا به ویروس کرونا را ندارند.

وزارت صحت عامه می‌گوید، پس از تثبیت این موارد آن‌ها تطبیق واکسین را در ولایاتی که با ایران و پاکستان مرز مشترک دارند، آغاز کرده اند.

میرویس علی‌زی معاون سخنگوی وزارت صحت عامه در ادامه صحبت خود با رادیو آزادی گفت، آنها در کنار آنانی که به کشور بر می‌گردند، عدهٔ دیگر را هم شامل حلقه واکسین کرده اند: "ما تطبیق واکسین را در ولایات مرزی که با ایران و پاکستان هم سرحد اند، برای مهاجرین آغاز کردیم تا جلوی این ویروس گرفته شود و اشخاص هم که مثبت شده همه در خانه های شان قرنطین اند. آنها در جا های که گشت و گذار کرده، نشانه شده تا موارد تازه به میان نیاید و گسترش ویروس بیشتر نگردد."

وزارت صحت عامه دیروز گفت که در ۲۴ ساعت گذشته در سراسر افغانستان از ۱۴۳۷ مورد مشکوک کرونا، ۲۳ مورد مثبت تثبیت شد.

وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید که از آغاز همه‌گیری ویروس کرونا در افغانستان تا کنون ۵۶۵۹۵ قضیه مثبت ثبت شده است.
وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید که از آغاز همه‌گیری ویروس کرونا در افغانستان تا کنون ۵۶۵۹۵ قضیه مثبت ثبت شده است.

بر اساس آمار رسمی این وزارت، در افغانستان تاکنون ۵۶۵۹۵ نفر به ویروس کرونا مبتلا شده و این ویروس جان حدود دو هزار و پنجصد نفر را گرفته است.

تطبیق واکسین ضد کووید -۱۹ در افغانستان در ۵ ماه حوت پارسال آغاز شد و تا حال ۶۱ هزار نفر واکسین شده اند.

XS
SM
MD
LG