لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۶ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۱۲

محب: گفتگوها با امریکا، طالبان و هیئت‌ ترکیه در جریان است


حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان

در حالی که مشاور امنیت ملی افغانستان از گفتگوها برای برگزاری کنفرانس استانبول سخن می‌گوید، شماری از احزاب سیاسی از برگزاری این کنفرانس استقبال کرده‌اند.

آماده‌گی‌ها در سطوح مختلف برای نشست ترکیه در مورد صلح افغانستان در جریان است، اما تا کنون درباره دستور کار و شرکت‌کنندگان توافق صورت نگرفته است.

حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان، در نشست خبری هفتگی خود امروز شنبه (۱۴ حمل) گفت که گفتگوها با امریکا، طالبان و هیئت‌ ترکیه در جریان است.

او افزود: "یک توافق باید صورت بگیرد. شاید یک زمانی دربر گیرد. ما هنوز زمانش را نمی‌توانیم مشخص کنیم؛ چون نه سر اجندا تا حالی موافقه صورت گرفته، نه سر افرادی که شرکت می‌کنند و نه هم سر تاریخش. هنوز هم صحبت روان است، امیداوری داریم تا در هفته‌های آینده چیزی به صحبت داشته باشیم."

آقای محب افزود که وقتی گفتگوها به پایان رسید، یک هیئت امریکایی وارد کابل می‌شود و آنها را با رئیس جمهور اشرف غنی در میان می‌گذارد.

در همین حال هفت حزب سیاسی افغانستان از برگزاری این نشست استقبال کردند و آن را فرصت خوبی برای پایان جنگ در کشور دانسته‌اند. حزب اسلامی، جمعیت اسلامی، وحدت اسلامی، جنبش ملی اسلامی افغانستان، حزب محاذ ملی و حزب افغان ملت در اعلامیه مشترکی نوشتند که باید تمام تلاش‌ها صورت گیرد تا صلح و ثبات دایمی در کشور برقرار شود.

آنها نسبت به از دست رفتن این "فرصت تاریخی" اظهار نگرانی کردند و هشدار دادند که اگر از این فرصت استفاده نشود، جنگ جاری در افغانستان پیامدهای ناگوار و دردناکی برای منطقه و جهان به دنبال خواهد داشت.

این احزاب در اعلامیه خود از احزاب و جنبش‌های سیاسی دیگر نیزخواستند تا به آنها بپیوندند و اجازه ندهند كه كسی روند صلح را مختل كند.

قربان‌علی فصیحی، رئیس دفتر سیاسی حزب وحدت، بخشی از این بیانیه را برای رادیو آزادی خواند.

آقای فصیحی گفت: "امیدوار هستیم که با تلاش‌های جهت‌های سیاسی اشتراک‌کننده و طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی، راه حل سیاسی، مناسب، معقول و همه‌جانبه برای ختم جنگ و پایان یافتن منازغات چندین ساله افغانستان پیدا شود."

در همین حال، رئیس جمهور غنی امروز با سرپرست سفارت امریکا، نمایندگان غیرنظامی ناتو و سفیران کشورهای عضو اتحادیه اروپا، از سرپرست یوناما و برخی از نمایندگان سازمان‌های بین‌المللی در مورد صلح افغانستان گفتگو کرد.

در الامیه‌ ای که از سوی ارگ منتشر شده آمده است که در این جلسه آقای غنی مراحل بعدی روند صلح و چشم‌انداز دولت افغانستان برای صلح را توضیح داده و همچنان به سوالات شرکت‌کنندگان پاسخ داد.

قرار است در آینده نزدیک نشست صلح ترکیه با اشتراک سازمان ملل، شرکای بین‌المللی و کشورهای منطقه برای ایجاد صلح در افغانستان به میزبانی ترکیه برگزار شود.

این نشست تا چند روز آینده درباره صلح افغانستان در ترکیه برگزار شود.

روز گذشته، وزارت امور خارجه امریکا گفت که کنفرانس استانبول مرحله نهایی مذاکرات صلح افغانستان را تعیین می‌کند.

XS
SM
MD
LG