لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۴ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۰:۰۲

طرح رئیس جمهور غنی برای نشست ترکیه در اختیار شورای مصالحه‌ قرار گرفته است


نشست کمیته شورای عالی مصالحه و حکومت افغانستان برای نهایی سازی طرح صلح

شورای عالی مصالحه‌ ملی افغانستان گفته که طرح رئیس جمهور برای نشست ترکیه در اختیار این شورا قرار گرفته است.

آمادگی‌ها برای برگزاری نشست ترکیه و تلاش‌های شورای عالی مصالحۀ ملی برای ارائۀ یک طرح واحد در این نشست.

شورای عالی مصالحه‌ ملی گفته که طرح رئیس جمهور برای نشست ترکیه را دریافت کرده است.

فریدون خوزون، سخنگوی این شورا به رادیوی آزادی گفت که امروز دوشنبه هم روی روی ارائۀ یک طرح واحد و همه جانبه در نشست ترکیه کار صورت می‌گیرد.

فریدون خوزون
فریدون خوزون

آقای خوزون افزود: "ما تلاش می‌کنیم که یک طرح ارائه شود. در نشستی که دیروز برگزار شد و امروز هم برگزار می‌شود، روی همین موضوع بحث می‌کنند. به شمول طرح‌ رئیس جمهور، حزب اسلامی و طرح‌های برخی جهت‌های مطرح به ما رسیده. ما در تلاش این هستیم که از این طرح‌ها به یک نظر واحد برسیم."

آقای خوزون روز یک‌شنبه هم از ایجاد یک کمیتۀ ۱۵ نفری برای توحید طرح‌های مختلف خبر داده و گفته بود که رهبری این کمیته را یونس قانونی به عهده دارد و حمدالله محب مشاور امنیت ملی، محمد حنیف اتمر وزیر خارجه، دو معاون شورای عالی مصالحۀ ملی و رئیس هیئت مذاکراتی دولت افغانستان اعضای این کمیته هستند.

به گفته منابع شورای عالی مصالحۀ ملی، این کمیته در حال بررسی حدود ۳۰ طرح است.

این در حالی است که خبرگزاری رویترز نوشته که محتوای طرح صلح محمداشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان با تمام کشورهای کمک‌کننده در روند صلح افغانستان در میان گذاشته شده است.

براساس گزارش خبرگزاری رویترز، این طرح رئیس جمهور غنی برای سیدن به صلح سه مرحله را در نظر گرفته است.

مرحلۀ نخست به میان آمدن اجماع برای پایان دادن به حکومت محمداشرف غنی (پایان جنگ)، توافق سیاسی و پذیرش آتش‌بس تحت نظارت بین‌المللی توسط طالبان، دوم شامل استقرار یک دولت صلح و تشکیل یک سیستم سیاسی جدید و مرحله سوم، شامل ساختن چهارچوب جدیدی برای قانون اساسی و ادغام و بازگشت مهاجرین است.

تلاش کردیم که در پیوند به این طرح رئیس جمهور غنی که رویترز به آن پرداخته دیدگاه ریاست جمهوری را نیز داشته باشیم، اما به پرسش‌های رادیوی آزادی در این باره پاسخ داده نشد.

ریاست جمهوری در پیوند به فرستاده‌شدن این طرح به شورای عالی مصالحۀ ملی هم چیزی نمی‌گوید.

در همین حال عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی روز دوشنبه در صفحۀ توییتر خود نوشت که با سرپرست سفارت امریکا در افغانستان دیدار کرده و روی روند صلح افغانستان، گفت‌وگوهای دوحه و نشست ترکیه گفت‌وگو کرده‌اند.

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی
عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی

از سوی دیگر، برخی اعضای ولسی جرگه گفته‌اند که حکومت افغانستان باید از فرصت به میان آمده در راستای صلح استفادۀ بهینه کند.

ولی نیازی، نمایندۀ مردم بدخشان در این جرگه گفت: ‎"جنگ امروز در افغانستان به مراتب قوی‌تر، شدیدتر و خون‌بارتر نسبت به جنگ‌های چهل سال گذشته است. خواست ما از مقام‌های حکومت افغانستان، شورای ملی، جامعۀ جهانی و سیاستمداران افغانستان این است که از فرصت به میان آمده در راستای صلح و نشست آیندۀ ترکیه استفادۀ اعظمی کنند تا جنگ افغانستان پایان یابد و بیش از این مردم در غم فرزندان و خانواده‌هایشان ننشینند."

با آن که به‌گونۀ رسمی در بارۀ تاریخ برگزاری نشست ترکیه چیزی گفته نشده، اما پیش از این ظاهر مطهری، مشاور این شورا به رادیوی آزادی گفته بود که نشست ترکیه به تاریخ شانزدهم اپریل برگزار خواهد شد.

شورای عالی مصالحه و یک عضو هیئت افغانستان: نشست استانبول در ۱۶ اپریل برگزار می‌شود

محمدنعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر به رادیوی آزادی گفت که تا به حال در باره‌ تاریخ این نشست توافق صورت نگرفته و از طرح صلح رئیس جمهور غنی هم آگاهی ندارد.

XS
SM
MD
LG