لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۱ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۴۰

اشرف غنی: ختم جنگ در افغانستان متضمن یک صلح عادلانه و پایدار است


محمد اشرف غنی

رئیس جمهور افغانستان می‌گوید، برای خاتمه جنگ در افغانستان خواهان یک صلح عادلانه و پایدار است.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان یک‌بار دیگر تاکید کرده که خواهان یک صلح عادلانه و پایدار در کشورش است که به گفتۀ او منجر به هدف نهایی یک افغانستان مستقل، دموکراتیک و متحد خواهد شد.

رئیس جمهور غنی این اظهارات را روز گذشته (۱۶ حمل) در دیدار با بزرگان قومی و متنفذان ولایت‌های مختلف افغانستان در ارگ ریاست جمهوری ابراز کرد و گفت که جامعه جهانی باید ضمانت‌های لازم بخاطر تامین صلح پایدار و ختم جنگ در این کشور بدهد.

ریاست جمهوری افغانستان شام دیروز در توییترش در همین مورد خبر داد و به نقل از رئیس جمهور غنی نوشت که اکنون فرصت صلح در افغانستان نسبت به چهار دهۀ گذشته بی نظیر است که به گفتۀ وی باید از این فرصت زیرکانه استفاده شود.

آقای غنی که برای نشست آینده ترکیه در مورد صلح افغانستان یک طرح جدید صلح را آماده کرده، در حالی خواستار ضمانت‌های جامعه جهانی برای تامین صلح پایدار و عادلانه در افغانستان شده که فضل محمود فضلی همکار نزدیک رئیس جمهور غنی و رئیس امور اداری ریاست جمهوری افغانستان طی سخنرانی خود به روز یک‌شنبه در کندهار، نشست آینده ترکیه در مورد صلح را مبهم خواند و گفت که با درنظرداشت تجارب گذشته، خواهانی صلحی اند که به زودی از هم نپاشد.

فضل محمود فضلی، رئیس اداره امور ریاست جمهوری افغانستان
فضل محمود فضلی، رئیس اداره امور ریاست جمهوری افغانستان

فضلی می‌گوید:"صلح خواست هر افغان است، باید آن را دریافت کنیم. ترکیه یک فرصت است اما مملو از ابهامات. مثلا همین اکنون تاریخ برگزاری آن روشن نیست، شمار اشتراک کننده‌ها معلوم نیست، سطح اشتراک کننده‌ها معلوم نیست، اجندای آن معلوم نیست و نتیجه که از آن باید توقع شود و دوام آن گفتگوها روشن نیست. این همه مواردی اند که هر افغان می‌خواهد بداند."

از یک‌سو ریاست جمهوری افغانستان در مورد نشست آینده ترکیه پرسش‌های را مطرح می‌کند از سوی دیگر عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان این نشست را برای صلح بسیار مهم خوانده است.

آقای عبدالله برای مشوره در مورد این نشست روز گذشته با سفیر ترکیه و شارژدافیر سفارت امریکا در کابل ملاقات کرد.

در این ملاقات روی آمادگی‌ها درباره نشست ترکیه برای صلح افغانستان و تلاش‌های جاری صلح در این کشور صحبت شد.

همچنان کمیتۀ تعیین شده از سوی کمیته رهبری این شورا که برای نشست ترکیه ایجاد شده روز گذشته پشنهادهای صلح را که از سوی ارگ ریاست جمهوری مطرح شده‌اند به بررسی گرفت.

فریدون خوزون سخنگوی شورای عالی مصالحه ملی افغانستان شب گذشته به رادیو آزادی گفت که تلاش می‌شود تا فرا رسیدن نشست ترکیه روی یک طرح واحد صلح توافق شود.

خوزون می‌گوید: "کمیتۀ که از سوی کمیته رهبری شورای عالی مصالحه ملی موظف شده تا مسوده یک طرح واحد را تهیه کند، امروز برعلاوه طرح پشنهادی حکومت و ریاست جمهوری روی طرح‌های برخی جهت‌های دیگر هم بحث کرد و این بحث‌ها در روزهای آینده هم ادامه خواهد یافت و تلاش خواهد شد که با طرح جهت‌های مختلف در قالب یک طرح مشترک منسجم شود."

فریدون خوزون، سخنگوی شورای عالی مصالحه ملی
فریدون خوزون، سخنگوی شورای عالی مصالحه ملی

آقای خوزون افزود که آن‌ها امیدوار اند تا برگزاری نشست ترکیه بتوانند از طرف حکومت افغانستان یک صدا و نظر واحدی را به جهانیان برسانند.

طالبان که طرف دیگر مهم این نشست خوانده شده‌اند تا هنوز رسماً در مورد طرح صلح که امریکا به دولت افغانستان و این گروه پیشنهاد کرده، ابراز نظر نکرده‌اند.

همچنین محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی این گروه در قطر دیشب به رادیو آزادی گفت که تا هنوز در مورد اشتراک در نشست ترکیه تصمیم نگرفته اند.

این نشست که نماینده‌های سایر طرف‌های درگیر موضوع افغانستان در آن دعوت شده بخشی از تلاش‌های صلح ایالات متحده است که اخیراً شدت گرفته آن هم در زمانی که برای عملی کردن یکی از موارد اساسی توافقنامه صلح میان طالبان و امریکا سه هفته باقی مانده.

امضای توافقنامه صلح میان نمایندگان امریکا و طالبان در قطر
امضای توافقنامه صلح میان نمایندگان امریکا و طالبان در قطر

براساس این توافق همۀ نیروهای امریکایی باید تا اول ماه می سال جاری میلادی از افغانستان بیرون شوند.

اما جو بایدن رئیس جمهور امریکا گفته که خروج همۀ نیروها تا این ضرب‌الاجل دشوار به نظر می‌رسد.

اکنون چشم انتظار همه به نشست ترکیه است که آیا قادر به خاتمه جنگ جاری در افغانستان خواهد بود و راه را برای صلح واقعی در افغانستان خواهد گشود؟

XS
SM
MD
LG