لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۴ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۰:۴۹

تبصره شماری از روزنامه های کابل در مورد نشست استانبول


آرشیف، شماری از روزنامه های چاپ کابل

احتمال تاخیر در برگزاری نشست استانبول و آمادگی‌ها برای این نشست در مطالب تحلیلی روزنامه های چاپ امروز سه‌شنبه (۱۷ حمل) کابل بیشتر بازتاب یافته اند.

روزنامه هشت صبح نوشته قرار است نشست استانبول برای صلح افغانستان در ۲۷ حمل برابر با ۱۶ اپریل برگزار شود اما احتمال آن نیز می‌رود که این نشست در این تاریخ برگزار نشود.

به اساس معلومات نویسنده، طالبان هنوز به گونه قطعی از اشتراک در این نشست و تاریخ تعیین شده سخن نگفته اند اما گفته می‌شود گروه طالبان از چندی بدین‌سو رای زنی‌های شان را در باره چگونگی برخورد با مرحله دوم گفت‌وگوهای صلح آغاز کرده اند اما تا کنون به فیصله نهایی نرسیده اند.

نویسنده افزوده است امریکایی‌ها تلاش دارند تا پیش از رسیدن زمان خروج نیروهای خارجی، نشست استانبول آغاز شود تا نقشه راه صلح را ترسیم کند و فیصله های مهم در آن صورت گیرد.

در سرمقاله آمده است مسئله خروج نیروهای خارجی به معضل بزرگی برای طالبان و امریکایی‌ها مبدل شده است. به باور نویسنده امریکایی‌ها تلاش دارند تا زمان خروج را تمدید کنند و در این باره نظریات شان را با طالبان نیز در میان گذاشته اند اما طالبان شرط تمدید نیروهای خارجی را رهایی ۷ هزار زندانی باقی مانده این گروه عنوان کرده اند.

نویسنده نگاشته است قرار بود نشست سرنوشت ساز استانبول بتاریخ ۲۷ مارچ برگزار شود اما به دلیل عدم آمادگی‌ها، این نشست الی ماه اپریل به تاخیر افتاد اما هنوز هم برای برگزاری آن شک وجود دارد.

نویسنده افزوده است مشکل اساسی سد راه این نشست خروج نیروهای امریکایی از افغانستان است که هنوز هم این چالش میان طالبان و امریکایی‌ها حل نگردیده است و خشونت‌ها همچنین دامه دارد.

روزنامه مسیر به نقل از گروه طالبان نوشته است امریکا باید تفاهم‌نامه را عملی کند و تا ماه می نیروهایش را از افغانستان بیرون کند به باور نویسنده به همین دلیل یک چالش میان امریکا و طالبان به میان آمده و اگر این مشکل حل نگردد نشست ترکیه به تاخیر می‌افتتد و یا هم موفق نمی‌گردد.

نویسنده افزوده مشکل بزرگ دیگر این است که هنوز هم حکومت و سیاسیون برای این نشست آمادگی ندارند، اجندای آن روشن نیست و این مسئله هم معلوم نیست که از کابل کی‌ها در این نشست اشتراک می‌کنند و ترکیب هیئت چگونه خواهد بود.

در پایان سرمقاله آمده است با توجه به این مشکلات به نظر نمی‌رسد که نشست استانبول در ۱۶ اپریل برگزار شود.

به باور نویسنده اگر نشست برگزار هم شود به فشار امریکا خواهد بود و به شکل طبیعی چنین یک نشست خواهد بود که تمام جوانب را امریکا به زور گردهم آورده باشد و همه چیز به خواست امریکا پیش خواهد رفت.

روزنامه اطلاعات روز نوشته است هنوز هم روشن نیست که نشست استانبول در کدام تاریخ برگزار می‌شود در غیر آن چیزی که معلوم می‌شود این است که حتماً حکومت افغانستان، طالبان و گروهای سیاسی دیگر برای این نشست به توافق می‌رسند.

در سرمقاله یاد آوری شده است هنوز هم اختلاف نظر در مورد یک طرح واحد برای صلح میان حکومت افغانستان، شورای عالی مصالحه ملی و سیاسیون وجود دارد.

نویسنده تاکید می‌کند تمام جوانب در داخل افغانستان باید در مورد طرح صلح یک زبان باشند.

XS
SM
MD
LG