لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۵ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۱۸

هشت صبح: دو موضوع ممکن باعث تجزیه نماینده‌های جمهوریت در نشست ترکیه شود


روزنامه‌های کابل

موضوع‌های جنجال برانگیز در طرح صلح حکومت افغانستان و خروج نیروهای امریکایی از این کشور از موضوع‌های اصلی مورد بحث در سرمقاله‌های روزنامه های چاپ امروز کابل اند.

  • هشت صبح

روزنامه هشت صبح در مورد دو موضوع جنجالی در طرح صلح نوشته است.

هشت صبح نگاشته، در حوزه جمهوریت دو موضوع نسبت به سایر موضوع‌ها بیشتر جنجالی است که حتی ممکن است این دو موضوع باعث تجزیه نماینده‌های حوزه جمهوریت به دسته‌های مختلف در نشست استانبول شود.

سرمقاله نویس نوشته است این دو موضوع شامل نوعیت نظام سیاسی پس از توافق صلح و چگونگی سرنوشت دولت فعلی تا رسیدن نظام سیاسی جدید می‌شود که در مورد آن دیدگاه‌های متفاوت وجود دارد.

نویسنده تاکید می‌کند اختلاف نظرها در حوزه جمهوریت قبل از نشست استانبول باید حل شود در غیر آن مشکلات گسترده‌تر خواهد شد.

به باور نویسنده با توجه به این که نشست ترکیه یک نشست تاریخی برای تصمیم‌گیری درباره آینده افغانستان است، توقع می‌رود که نماینده‌های حوزه جمهوریت با یک طرح واحد و و بدون اختلاف دیدگاه در این نشست شرکت کنند.

نویسنده پیشنهاد می‌کند برای یک موضع واحد و حل اختلاف‌ها به کار بیشتر نیاز است.

  • مسیر

روزنامه مسیر نوشته است سازمان ملل متحد، نماینده‌های ترکیه و قطر کارهای مشترک را بخاطر نشست ترکیه برای صلح افغانستان آغاز کرده‌اند.

در کنار آن گفته می‌شود که زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان نامه‌ای را که در آن اجندای نشست ترکیه مشخص شده برای تیم مذاکره کننده دولت و نماینده‌های طالبان در دوحه سپرده است.

نویسنده افزوده چنین معلوم می‌شود که تلاش‌های امریکا برای نشست ترکیه بیشتر از هر زمان دیگر اوج گرفته است و آن‌ها می‌خواهند قبل از اول می این نشست برگزار شود.

به اساس معلومات نویسنده در مورد نشست ترکیه گفته می‌شود که اصول عمومی، دوره انتقالی و آتش‌بس از مسایل اصلی اجندای این نشست است و روی این مسایل توافق صورت می‌گیرد.

نویسنده نگاشته است اگر این نشست چنانچه که گفته می‌شود پیش برود امیدواری‌های زیادی وجود دارد که صلح در افغانستان تامین شود.

نویسنده تاکید می‌کند برای برگزاری نشست ترکیه نیاز است تا تجربه بن فراموش نشود، این بار باید افغان‌ها تصمیم بگیرند و خارجی‌ها تنها نقش ناظر را داشته باشند و در زمان مشکل فشارهای مثبت را وارد کنند.

  • هیواد

و روزنامه دولتی هیواد با اشاره به سخنان جین ساکی سخنگوی قصر سپید که گفته است ایالات متحده امریکا خروج نیروهایش را از افغانستان در زمان تعیین شده کار سخت می‌داند و در همین مورد جو بایدن با مشاورین خود مشوره می‌کند، نوشته است.

در سرمقاله آمده است امریکا این سخنان را در حالی بیان می‌کند که طالبان یکبار دیگر تاکید می‌کنند اگر نیروهای امریکایی به اساس تفاهم‌نامه دوحه در زمان تعیین شده از افغانستان بیرون نشوند آنان دوباره حمله‌های‌شان را علیه این نیروها از سر می‌گیرند.

به باور سرمقاله نویس روسیه حضور امریکا را در اینجا تحمل کرده نمی‌تواند و به همین دلیل حکوت روسیه تلاش می‌کند تا کنترول تمام گروه‌های افراطی را داشته باشد تا بر ضد امریکا از آنان استفاده کند.

در پایان سرمقاله آمده است اگر هراس افگنی خاتمه نیابد و حمایت از آنان متوقف نشود این مشکلات حل نخواهد شد.

XS
SM
MD
LG