لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۵ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۲۲

امریکا در مورد تحریم بازی‌های المپیک پیکنگ با متحدینش بحث می‌کند


بیرق های ملی امریکا و چین

ایالات متحدۀ امریکا می‌گوید، در مورد تحریم بازی‌های المپیک زمستانی سال ۲۰۲۲ میلادی در پیکنگ پایتخت چین با متحدان خود گفت‌وگو خواهد کرد.

این حرکت به سلسله فشارهای در حال افزایش بر چین به دلیل نقض حقوق بشر در آن کشور صورت گرفته است.

ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا دیروز (۶ اپریل) در پاسخ به این سؤال که آیا ایالات متحده تحریم مشترک بازی‌های المپیک سال ۲۰۲۲ میلادی را با متحدان بررسی می‌کند، گفت: "این موضوعی است که مطمئناً می‌خواهیم در مورد آن بحث کنیم."

به گفتۀ ند پرایس، ایالات متحده درک می‌کند که برخورد هماهنگ در این مورد نه تنها به نفع امریکا، بلکه به نفع متحدان و شرکای آن نیز خواهد بود.

درخواست تحریم بازی‌های المپیک به دنبال گزارش‌های در حال افزایش ناظران حقوق بشر صورت گرفته که از زندانی شدن بیش از یک میلیون اویغور و سایر افراد عمدتاً مسلمان در اردوگاه‌ها و کار جبری در منطقه غربی شین جین، گزارش داده اند.

ایالات متحده از واژه "نسل‌کشی" برای توصیف رفتار حکومت چین با اویغورها استفاده کرده است.

چین درخواست تحریم بازی‌های المپیک سال ۲۰۲۲ میلادی را نکوهش نموده و نسل‌کشی ایغورها را رد می‌کند.

پیکنگ، شین جین را موضوع داخلی این کشور خوانده، ادعا می‌کند که اردوگاه‌های ایجاد شده، آموزش‌های مسلکی را ارائه کرده و در مبارزه با افراط‌گرایی اسلامی کمک می‌کند.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه امریکا
ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه امریکا

ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا در مورد نگرانی‌های موجود در مورد "نقض شدید حقوق بشر و نسل‌کشی در شین جین گفت، اقدامات امریکا "معنی دار" است، اما تلاش‌های مشترک با متحدان و شرکای ایالات متحده نفوذ بیشتر خواهد داشت.

اما او بعداً در توییتر نوشته كه ایالات متحدۀ امریکا "هیچ اعلامیه‌ای در مورد بازی‌های المپیك پیكنگ ندارد" او افزوده كه تا سال ۲۰۲۲ میلادی وقت باقی مانده و امریکا به مشورۀ نزدیك با متحدان و شرکای خود ادامه خواهد داد تا نگرانی‌ها تعریف و شیوه‌ای برخورد مشترک ایجاد شود.

جن ساکی مسئول مطبوعاتی قصر سفید
جن ساکی مسئول مطبوعاتی قصر سفید

ادارۀ رئیس جمهور بایدن دروازۀ تحریم بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۲۲ در پیکنگ را باز نگه داشته است. جن ساکی مسئول مطبوعاتی قصر سفید، گفته که دولت با کمیته المپیک ایالات متحدۀ امریکا مشوره خواهد کرد.

پارلمان کانادا ۲۲ فبروری سالجاری تعدیلی را تصویب کرد که در صورت ادامۀ رفتار "وحشیانه" چین با اویغورها، بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۲۲ میلادی از پیکنگ به یک محل دیگر منتقل شود.

ایالات متحدۀ امریکا بازی‌های المپیك سال ۱۹۸۰ میلادی در مسكو را به دلیل حملۀ اتحاد شوروی سابق به افغانستان تحریم كرد. اتحاد جماهیر شوروی سابق و متحدانش نیز چهار سال بعد، با تحریم بازی‌های المپیک تابستانی در لاس آنجلس این حرکت را تلافی کردند.

XS
SM
MD
LG