لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۵ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۵۳

نگرانی روسیه و پاکستان از وخامت اوضاع امنیتی در افغانستان


کنفرانس مشترک خبری وزیر خارجه روسیه (چپ) و وزیر خارجه پاکستان

درحالی‌که تلاش‌های صلح در افغانستان وارد یک مرحلۀ حساس شده، اسلام آباد و مسکو دربارۀ وضعیت امنیتی این کشور ابراز نگرانی کرده‌اند.

وزیر خارجۀ روسیه در جریان بازدید دو روزۀ خود از اسلام آباد دیروز چهارشنبه (۷ اپریل) با صدراعظم عمران خان، شاه محمود قریشی وزیر خارجه و قمر جاوید باجوه لوی درستیز این کشور ملاقات کرد.

در کنار همکاری میان دو کشور تلاش‌های صلح در افغانستان نیز در این ملاقات مورد بحث قرار گرفت.

اعلامیه دفتر عمران خان گفت که او هنگام ملاقات خود با سرگی لاوروف روی اهمیت حل مسالمت‌آمیز نزاع در افغانستان تاکید کرد.

عمران خان، صدراعظم پاکستان
عمران خان، صدراعظم پاکستان

اعلامیه می‌افزاید که صدراعظم پاکستان با اشاره به نشست اخیر مسکو از تلاش‌های روسیه برای تسریع پروسۀ صلح افغانستان ستایش کرد.

رویترز گزارش می‌دهد که اعلامیه وزارت خارجۀ روسیه از قول لاوروف می‌گوید که او آرزومند دستیابی به یک توافقنامه است که در نتیجه یک حکومت همه شمول با اشتراک طالبان تشکیل شود.

سرگی لاوروف بعد از ملاقات با همتای پاکستانی خود شاه محمود قریشی در نشست خبری مشترک روز چهارشنبه در اسلام آباد درمورد فعالیت گروه‌های تروریستی در افغانستان ابراز نگرانی کرد.

لاوروف گفت: "ما هم مانند همکاران پاکستانی ما دربارۀ وخامت اوضاع در افغانستان نگرانیم. فعالیت‌های دهشت افگنی در آنجا رو به افزایش است، حضور و فعالیت داعش در شمال و شرق این کشور با قوت تمام گسترش می‌یابد."

شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان
شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان

شاه محمود قریشی وزیر خارجۀ پاکستان بنوبه خود گفت که هر دو کشور آرزومند صلح و ثبات در افغانستان اند.

رسانه‌های پاکستانی از قول وزیر خارجۀ روسیه گزارش دادند که مسکو و اسلام آباد همکاری خود برای مبارزه علیه تروریزم را قوی‌تر کرده‌اند و روسیه درنظر دارد تجهیزات نظامی در اختیار پاکستان قرار دهد.

ولی دربارۀ نوع این تجهیزات چیزی گفته نشده است.

همچنین قرار است دو کشور تطبیقات نظامی مشترک انجام دهند.

امضای توافقنامه صلح میان نمایندگان امریکا و طالبان در قطر
امضای توافقنامه صلح میان نمایندگان امریکا و طالبان در قطر

درحالی که طبق توافقنامه قطر میان امریکا و طالبان سربازان امریکایی باید تا اول می افغانستان را ترک گویند، واشنگتن می‌گوید که برآورده کردن این ضرب‌الاجل از لحاظ لوژیستیکی دشوار است، مسکو به یک نقش بارزتری در پروسۀ صلح افغانستان رو آورده است.

در اعلامیه اردوی پاکستان آمده، در ملاقات میان سرگی لاوروف و قمر جاوید باجوه لوی درستیز روی همکاری امنیتی و دفاعی و روابط دوجانبه بحث و گفتگو شده است.

XS
SM
MD
LG