لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۵ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۲۵

پنتاگون: حمله‌های راکتی طالبان بر میدان هوایی کندهار "تحریک‌آمیز" است


آرشیف، میدان هوایی کندهار

وزارت دفاع امریکا در واکنش به حمله‌ی طالبان بر میدان هوایی کندهار می‌گوید که سربازان آنان حق دفاع از جان خود را دارند، اما می‌خواهند که این جنگ از یک راه سیاسی به پایان برسد.

وزارت دفاع امریکا حملۀ راکتی دیروز (۱۸ حمل) طالبان بر میدان هوایی کندهار را محکوم می‌کند و می‌گوید که این گونه حمله‌ها سبب افزایش خشونت‌ها می‌شود.

طالبان می‌گوید که راکت‌های زیادی بر میدان هوایی کندهار شلیک کرده‌اند و به هدف خود دست یافته اند.

اما جان کربی، سخنگوی پنتاگون می‌گوید که این راکت‌ها دور از میدان اصابت کرده و تلفاتی در پی ندارد.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون
جان کربی، سخنگوی پنتاگون

یک مقام بلندپایۀ نیروهای امریکایی در افغانستان به نیز به رادیوی آزادی گفت که دیروز بر میدان هوایی کندهار حمله شده، اما تلفات نداشته است.

پنتاگون این حمله را "تحریک‌آمیز" خوانده و گفته که چنین رویدادهایی می‌تواند مذاکرات صلح افغانستان را تضعیف کند.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون گفت: "ما همیشه حق شخصی دفاع برای سربازان خود داریم، اما تمرکز ما در حال حاضر پشتیبانی از روند دیپلماتیک در اینجا (افغانستان) است تا سعی کنیم این جنگ را با صلح پایدار، به پایان برسانیم."

اما در کندهار هیچ مسؤول نظامی و غیرنظامی حاضر به گفت‌وگو در بارۀ این حمله نشد.

با آن که مسؤولیت میدان هوایی کندهار به نیروهای امنیتی افغانستان سپرده شده، اما بر بنیاد معلومات پنتاگون در حال حاضر در این میدان در کنار دیگر نیروهای ناتو ۷۰۰ سرباز امریکایی حضور دارند.

آرشیف، میدان هوایی کندهار
آرشیف، میدان هوایی کندهار

مجلۀ نیروهای هوایی امریکا (Air Force Magazine) نوشته که میدان هوایی کندهار برای ناتو و امریکا یک مرکز نظامی مهم است که در این میدان طیاره‌های مهم جنگی و ترانسپورتی مانند A-10, F-16s ,E-11s,C-130s ,KC-135s جابه‌جا شده‌اند.

در ماه جاری این دومین حمله پس از حملۀ خوست است که طالبان بر پایگاه‌های نظامی انجام می‌دهند که در آن‌ها نیروهای خارجی حضور دارند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان به رادیوی آزادی گفت که میدان هوایی کندهار را به این دلیل هدف قرار دادند که طیاره‌هایی که ولسوالی ارغنداب را بمباردمان کردند، از همین میدان برخواسته بودند.

مجاهد می‌گوید: "اگر حملات می‌کنند، باید مسؤولیت اش را بپذیرند.، برای ما مهم نیست که در آنجا کی حضور ندارد و کی ندارد."

به گونۀ آشکارا این حمله‌ها پس از آن صورت می‌گیرد که جو بایدن، رئیس جمهور خروج تمام نیروهای خارجی از افغانستان را تا اول ماه می از لحاظ لوژیستیکی دشوار دانست.

جو بایدن، رئیس جمهور امریکا
جو بایدن، رئیس جمهور امریکا

به تازگی اسوشتید پرس نوشته که رئیس جمهور بدون این که به گونۀ آشکاران بیان کند، مدت حضور نیروهایش در افغانستان را تمدید کرده و مهلت اول می را لغو کرده است.

از سوی دیگر طالبان پیش از این هشدار داده‌اند که اگر نیروهای خارجی مطابق توافقنامۀ دوحه افغانستان را ترک نکنند، آنان حمله‌های‌شان را از سر خواهند گرفت، اما توافقنامۀ دوحه سر جایش باقی خواهد ماند.

آگاهان نظامی هم می‌گویند، طالبان با انجام این گونه حمله‌ها می‌خواهند که به امریکا و جامعۀ جهانی گوشزد کنند به توافقنامه دوحه پابند بمانند.

عبدالباری عارض، یکی از این آگاهان به رادیوی آزادی گفت: "من فکر می‌کنم طالبان بخاطری که یک بار دیگر توجۀ امریکا و جامعۀ جهانی را به توافقنامۀ دوحه معطوف بدارند، حملات هشدارگونۀ راکتی را در خوست و کندهار انجام دادند. این حملات خلاف توافقنامۀ دوحه نیست."

امضای توافقنامه صلح میان نمایندگان امریکا و طالبان در قطر
امضای توافقنامه صلح میان نمایندگان امریکا و طالبان در قطر

پس از امضای توافقنامۀ دوحه در ۲۹ فبروی ۲۰۲۰ میان امریکا و طالبان، ۱۲ هزار نیروی امریکایی افغانستان را ترک کردند و در حال حاضر تنها ۲،۵۰۰ تن آنان باقی مانده اند.

در کنار این نزدیک به ۱۰ هزار نیروی ناتو در افغانستان حضور دارند که مشغول آموزش، مشوره‌دهی و تجهیز نیروهای امنیتی افغانستان هستند.

پیش از این جرمنی هم حضور نیروهایش در افغانستان را برای ۱۰ ماه تمدید کرده است.

به تازگی اسوشتید پرس نوشته که رئیس جمهور بدون این که به گونۀ آشکاران بیان کند، مدت حضور نیروهایش در افغانستان را تمدید کرده و مهلت اول می را لغو کرده است.

XS
SM
MD
LG