لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۱ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۳۳

دیدبان حقوق بشر: زنان در گفتگوهای صلح افغانستان سهم کامل داشته باشند


روزنامه‌های جهان
  • دیدبان حقوق بشر

سازمان دیدبان حقوق بشر یا هیومن رایتس واچ در نشریهٔ خود مقالهٔ را درباره این که زنان باید در گفتگوهای صلح افغانستان به طور مکمل سهم داشته باشند، منتشر کرده است.

در این مقاله می‌خوانیم که مدافعان حقوق بشر ابراز نگرانی کرده که در گفتگوهای صلح ترکیه زنان و قربانیان جنگ به حاشیه کشانیده شده‌اند.

از جمع آن‌ها شینکی کروخیل در برنامهٔ هفتگی امواج آزادی روز پنج‌شنبه (۱۹ حمل) درباره صلح گفت، او چنین معلوماتی بدست آورده که به زنان گفته شده، در نشست ترکیه اشتراک نکنند.

انتظار می‌رود که حکومت افغانستان، طالبان و جامعه بین‌المللی در نشست ۱۶ م ماه اپریل در شهر استانبول ترکیه درباره صلح افغانستان، اشتراک کنند.

در مقاله نشریه دیدبان حقوق بشر می‌خوانیم که مقام‌های ارشد سازمان ملل متحد، سرمنشی انتونیو گوترش، آمنه محمد معاون او، جان آرنو نماینده ویژه‌اش و دیبورا لاینز نماینده خاص سازمان ملل متحد برای افغانستان باید به طور آشکارا وعده دهند که در گفتگوهای اصلی صلح زنان هم اشتراک کنند.

نشریه هیومن رایتس واچ در این مقاله از هیدربار رئیس موقت اداره هماهنگ کنندهٔ، نقل کرده که گفته، به سازمان ملل متحده به مثابهٔ میزبان نشست صلح افغانستان ضروروت است تا این اطمینان را بدهد که در نشست‌های اصلی زنان نقش کامل داشته باشند.

هیدر بار می‌افزاید که زنان در آیندهٔ افغانستان باید نقش مرکزی را داشته باشند.

  • وار اند دی راکس

نشریه وار ان دی راکس در مقالهٔ به بررسی خروج نیروهای امریکایی از افغانستان پرداخته است.

نشریه می‌نویسد، جو بایدن رئیس جمهور امریکا در سه هفته گذشته دو بار گفته که بیرون کردن همهٔ نیروهای امریکایی از افغانستان در ضرب‌الاجل اول ماه می خیلی دشوار است.

این، ضرب‌الاجلی است که هیئت امریکایی در موافقتنامه میان امریکا و طالبان در ۲۹ م ماه فبروری پارسال در دوحه قطر امضأ کرده بود.

نشریه وار ان دی راکس در ادامه مقاله می‌نویسد، خروج نیروهای زیاد خیلی پیچیده خواهد بود و آن هم که اگر سربازان با وسایط‌شان همراه باشند.

به گفتهٔ نشریه، خروج نیروها از جائی‌که امنیت نباشد، تلاشی است، مغلق. زیرا برخی وسایل انتقال داده شده و برخی دیگر هم از بین برده می‌شوند.

در ضمن، برای تخلیه سربازان و وسایط آن‌ها زمان نیاز است تا همه چیز درست تنظیم شود.

نشریه وار ان دی راکس می‌نویسد، اگر امریکا در چند هفته نیروهای خود را از افغانستان بیرون کند، هم برای آن‌ها گزاف و هم دشوار تمام می‌شود.

نشریه می‌نویسد، رها کردن قوای متحد و ایتلافی در افغانستان هم مشکل دیگر است.

به باور نشریه چنین به نظر می‌رسد که برای خروج نیروهای امریکایی از افغانستان به عوض چند هفته چند ماه نیاز است.

XS
SM
MD
LG