لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۴ ثور ۱۴۰۰ کابل ۱۲:۱۴

تغییر موقف حکومت پاکستان در مورد خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان


شماری از نیروهای امریکایی در افغانستان

وزارت خارجه پاکستان می‌گوید اسلام آباد از خروج مسئولانه و منظم قوای خارجی از افغانستان حمایت می‌کند.

زاهد چوهدری سخنگوی این وزارت می‌گوید خروج عجولانه قوای بین‌المللی از افغانستان راه را برای فعالیت تخریب کنندگان باز می‌کند.

چوهدری دیروز جمعه در نشست خبری هفته وار خود در اسلام آباد گفت سال گذشته در رابطه با صلح افغانستان پیشرفت‌های خوبی صورت گرفت و به گفته او این پیشرفت‌ها باید حفظ و تقویت شوند.

زاهد چوهدری سخنگوی وزارت خارجه پاکستان
زاهد چوهدری سخنگوی وزارت خارجه پاکستان

طاهرخان خبرنگار بخش مشال رادیو آزادی در مورد جزئیات سخنان سخنگوی وزارت خارجه پاکستان چنین گفت: "زاهد حفیظ چوهدری گفته است که بیرون شدن عجولانه و زود هنگام نظامیان خارجی از افغانستان به کسانی موقع می‌دهد که به گفته او می‌خواهند پروسه صلح افغانستان را تخریب کنند. سخنگوی وزارت خارجه پاکستان اضافه کرد که پاکستان از بیرون شدن مسئولانه و منظم نیروهای خارجی حمایت می‌کند."

موقف نو حکومت پاکستان در رابطه با خروج قوای امریکایی از افغانستان با موقف قبلی آن‌ها متفاوت است.

در ۲۲ ماه جنوری شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان گفته بود، جو بایدن رئیس جمهور امریکا باید روند خروج قوای کشورش از افغانستان را جاری نگهدارد.

خروج قوای امریکا از افغانستان در ۲۰ روز آینده یکی از ماده های موافقتنامه آوردن صلح به افغانستان است که در ماه فبروری سال گذشته میلادی بین امریکا و طالبان در دوحه پایتخت قطر امضا شد.

جن ساکی سخنگوی قصر سفید
جن ساکی سخنگوی قصر سفید

هرچند طالبان بر عملی شدن این توافق‌نامه از سوی امریکا تاکید دارند، اما جن ساکی سخنگوی قصر سفید به تازگی گفته است که رعایت این مهلت کار آسان نیست و رئیس جمهور جو بایدن بزودی در این مورد تصمیم می‌گیرد: "پیش از اعلان تصمیم رئیس جمهور من چیزی نمی‌گویم. انتظار دارم که از خود او پیش از اول ماه می ‌بشنوید. او با وضاحت و استمرار گفته که خروج سربازان از اول ماه می، ضرب الاجلی که او تعیین نکرده، دشوار است. این ضرب الاجل از سوی اداره قبلی تعیین شده. واضحاً که تلاش‌ها از چندین هفته به این‌سو جریان دارد، از جمله دیپلوماسی و گفت‌وگو با طالبان. اما قطعاً از خود رئیس جمهور خواهید شنید. وقتی از او شنیدید می‌توانیم در مورد آن صحبت کنیم و خواهیم دید که به کدام مسیر در حرکت هستیم."

محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در دوحه شب گذشته به رادیو آزادی گفت آنها هر از گاهی در مورد عملی شدن موافقتنامه صلح با امریکایی‌ها صحبت می‌کنند. به گفته او پیدا کردن راه حل به بحران افغانستان به عملی کردن همین موافقتنامه ارتباط می‌گیرد.

ظاهراً حکومت افغانستان هم خواهان خروج مسئولانه قوای امریکا از افغانستان می‌باشد.

هفته گذشته رئیس جمهور اشرف غنی در ملاقات با بزرگان یک تعداد از ولایات گفت متحدین جهانی باید در بخش تامین صلح و ختم جنگ ضمانت بدهند.

XS
SM
MD
LG