لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۶ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۵۷

مراسم رسمی برای تدفین شاهزاده فیلیپ برگزار نمی‌شود


شاهزاده فیلیپ همسر الیزابت دوم ملکه بریتانیا

بیرق‌ها در برج‌های قصر سلطنتی انگلستان نیمه بر افراشته اند و رهبران و صدراعظم‌های قبلی و برحال جهان و همچنان خانواده‌های سلطنتی کشورهای مختلف پیام‌های تسلیت و غم شریکی خود را به مناسبت درگذشت شاهزاده فیلیپ همسر ملکه الیزابت دوم با خانواده سلطنتی بریتانیا شریک ساختند.

حکومت انگلستان از مردم خواست که بخاطر اظهار همدردی در مقابل قصر بکنگهم جمع نشوند و از این‌طریق مقررات وضع شده بخاطر ویروس کرونا را رعایت کنند. اما صدها اکلیل گل در مقابل این قصر گذاشته شده و صدها نفر به قصر ویندزار جایی‌که جنازه شاهزاده فیلیپ در آن نگهداشته شده رفتند تا با او وداع کنند.

هرچند تا حال در مورد دلیل وفات شاهزاده فیلیپ شرح دقیق داده نشده ولی او در چند ماه اخیر در شفاخانه بود و مشکل قلبی و تنفسی داشت.

جنازه شاهزاده فیلیپ تا قبل از دفن در کلیسای سنت جورج مربوط قصر ویندزار حفظ خواهد شد.

بیرق ملی بریتانیا
بیرق ملی بریتانیا

شاهزاده فیلیپ ۹۹ سال عمر داشت و بیش از هفت دهه همسر الیزابت دوم ملکه انگلستان بود.

بوریس جانسون صدراعظم بریتانیا گفت شاهزاده فیلیپ علایق و محبت نسل‌ها در بریتانیا، کشورهای مشترک المنافع و سراسر جهان را بخود جلب کرده بود.

در اعلامیه حکومت آمده است که بخاطر جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا کدام مراسم دولتی تدفین برای شاهزاده فیلیپ برگزار نخواهد شد.

شاهزاده فیلیپ و الیزابت دوم ملکه بریتانیا
شاهزاده فیلیپ و الیزابت دوم ملکه بریتانیا

شاهزاده فیلیپ در سال ۱۹۲۱ در خانواده سلطنتی یونان به دنیا آمد اما وقتی پدرش بعد از شکست یونان در برابر ترکیه به محاکمه کشانده شد، یونان را ترک کرده به فرانسه رفتند. در این وقت او ۱۸ ماه عمر داشت.

ریشه مادر شاهزاده فیلیپ، شاهدخت الیس باتن‌برگ به خانواده سلطنتی جرمنی هم می‌رسد و شاهزاده فیلیپ مانند ملکه الیزابت دوم از اولاده ملکه ویکتوریا بود.

فیلیبپ بعد از تکمیل درس در بریتانیا در جنگ دوم جهانی بطرفداری انگلستان جنگید و تابعیت بریتانیا را بدست آورد.

از شاهزاده فیلیپ چهار فرزند، هشت نواسه و ۹ کواسه باقی مانده است.

XS
SM
MD
LG