لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲۳ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۱۹

شرکت برشنا: مشترکین مسکونی صورت‌حساب ماهانه دریافت می‌کنند


آرشیف، یک باشنده کابل پول صرفیه برق را پرداخت کرده است.

شماری از مشترکان برق در کابل از تصمیم تازه شرکت برشنا، مبنی بر ماهانه شدن صورت حساب صرفیه برق استقبال کرده‌اند.

پیش از این، صورت حساب مصرف برق هر دو ماه یک بار به مشترکان برق می‌رسید. براساس مقررات شرکت برشنا، با افزایش مقدار برق مصرفی، قیمت آن افزایش می‌یافت. ترتیب دو ماهه صورت حساب برق، هزینه بیشتری بر مشترکان تحمیل می‌کرد.

فهیمه باشنده کابل است. او از این تصمیم شرکت برشنا بطور مشروط استقبال کرد: "پرداخت ماهانه خوب است، به‌شرطی که مثل که اگر ۱۰۰ افغانی مصرف کنی شرکت ۶۰۰ حساب نکند؛ به‌خاطری که ما در همین دو ماه که هم می‌آید، مصرف همان مصرف سابق، اما بل می‌آید چهار هزار یا سه هزار. اگر این طور باشد، هیچ خوب نیست. اگر آن قسم‌ نباشد، باز هم خوب است."

حیات‌الله باشنده دیگر کابل این تصمیم شرکت برشنا را به سود مردم می‌داند: "کتگوری دارد که در آن مردم فایده می‌کند. در دو ماه بعد که می‌آمد تا ۴ هزار ۵ هزار حتی تا ۱۰ هزار هم می‌آمد. حالا بسیار فایده شده."

مردم کابل از تصمیم اخیر شرکت برشنا استقبال کردند
مردم کابل از تصمیم اخیر شرکت برشنا استقبال کردند

شرکت برشنا گفته که به تقاضای مردم افغانستان و مشکل‌های اقتصادی آنان، مصرف‌کنندگان برق موظف اند هر ماه پول‌ برق خود را پرداخت کنند.

وحید‌الله توحیدی سخنگوی شرکت برشنا به رادیو آزادی گفت: "با آغاز سال ۱۴۰۰، همه مشترکین مسکونی پس از این صورت‌حساب ماهانه دریافت می‌کنند. با این سیستم ۵۰ درصد در هزینه برق مشترکین کاهش می‌آید. این سیستم به‌زودی به شش شهر بزرگ دیگر کشور نیز گسترش خواهد یافت."

وحیدالله توحیدی سخنگوی برشنا شرکت
وحیدالله توحیدی سخنگوی برشنا شرکت

به گفته آقای توحیدی، در صورت حساب تازه مانند گذشته حداقل قیمت برق هر کیلووات دونیم افغانی است.

او افزود که با اجرای تصمیم تازه شرکت برق، برای مردم زمینه‌ کار نیز فراهم می‌شود.

این در حالی است که بیش‌تر محل‌ها در افغانستان هنوزهم از برق بی‌بهره هستند و در محل‌هایی که برق وجود دارد، در آن‌جا نیز قطع‌ رخ می‌دهد.

مسئولان شرکت برشنا می‌گویند که هر سال برای تمویل برق ۲۰۰ میلیون دالر به کشورهای خارجی داده می‌شود.

بربنیاد معلومات این شرکت،‌ اکنون ۸۰ درصد برق از ایران و همسایه‌های شمالی وارد می‌شود و تنها ۲۰ درصد برق در داخل کشور تولید می‌شود و از این راه به ۴۵ درصد مردم افغانستان خدمات برق ارائه می‌کنند.

XS
SM
MD
LG