لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۴ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۱۴

بزنیس استندرد: بایدن می‌خواهد جنگ افغانستان را مسئولانه خاتمه دهد


شماری از روزنامه‌های جهان
  • بیزنیس استندرد

روزنامه بیزنیس استندرد در شماره اخیر خود از قول قصر سفید نوشته است که جو بایدن رئیس جمهور امریکا می‌خواهد جنگ افغانستان را مسئولانه خاتمه دهد.

به نوشته روزنامه بایدن می‌خواهد اطمینان حاصل کند که افغانستان دیگر هیچگاه به‌لانه تروریستان تبدیل نمی‌شود و از این کشور هرگز به مقصد حملات تروریستی علیه امریکا و متحدین آن استفاده نخواهد شد.

روزنامه از قول جین ساکی سخنگوی قصر سفید نوشته است که می‌گوید رئیس جمهور بایدن بعد از مشوره با متحدین جهانی و تیم امنیت ملی خود در این مورد تصمیم خواهد گرفت و با در نظر داشت توصیه‌های آنان گامی خواهد برداشت که منافع ملی آنها در آن تامین شود.

سختگوی قصر سفید همچنان گفته است رئیس جمهور بایدن این را واضح ساخته است که بیرون کردن قوای امریکا از افغانستان در مهلت تعیین شده اول ماه می از نگاه اوپراتیفی مشکلات دارد.

به اساس موافقت‌نامه صلحی که امریکا در ۲۹ فبروری سال ۲۰۲۰ در دوحه با طالبان امضا کرد، قوای خودرا باید تا اول ماه می یعنی تا ۲۰ روز دیگر کاملاً از افغانستان خارج نماید.

اما اکنون مقامات امریکائی در مورد تمدید این مهلت فکر می‌کنند و صحبت‌ها با طالبان در این باره جریان دارد. از سویی دیگر طالبان به عملی شدن کامل موافقتنامه پافشاری می‌کنند.

  • بلومبرگ

نشریه بلومبرگ در شماره اخیر نوشته است مالیزیا با دوبی صحبت می‌کند که ازطریق آن روغن خرما را به افغانستان صادر کند.

نشریه می‌نویسد وزیر صنعت و تجارت مالیزیا خیرالدین امان رضاعلی گفته است این کشور فعلاً سالانه ۷۵ هزار تُن روغن خرما به افغانستان صادر می‌کند و تصمیم دارد که این مقدار را به ۱۵۰ هزار تُن سالانه برساند.

رضاعلی در این مورد در ملاقات با سفیر افغانستان در مالیزیا صحبت کرده است.

به نوشته نشریه بلومبرگ افزایش صادارات روغن خرما به افغانستان دروازه را برای صادرات روغن خرمای مالیزیا به شرق میانه و کشورهای آسیای مرکزی ترکمنستان، ازبیکستان، تاجیکستان، قرغیزستان و قزاقستان باز می‌کند. وزیر صنعت و تجارت مالیزیا این را برای کشور خود یک فرصت طلائی می‌شمارد.

  • مالایی میل

روزنامه مالایی میل چاپ مالیزیا هم در این مورد مطلبی را به نشر رسانده و می‌نویسد افغانستان می‌تواند یک دروازه طلائیی برای صادرات مالیزیا شود.

این روزنامه همچنان نوشته مقام‌های دو کشور در باره افزایش تجارت در بخش‌های دیگر هم صحبت کردند.

XS
SM
MD
LG