لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۶ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۵۳

مسیر: ماموریت خلیل‌زاد این است که همه جوانب را به یک توافق برساند


شماری از روزنامه‌های کابل

روزنامه‌های‌ چاپ امروز کابل درباره دیدار مقام‌های افغان با زلمی خلیل‌زاد، نشست استانبول و پیش‌رفت و تلاش‌‌های اخیر در روند صلح افغانستان نوشته اند.

  • مسیر

روزنامه مسیر نوشته که پس از رسیدن جوبایدن به قدرت، ماموریت مهم خلیل‌زاد این است که همه جوانب افغان را در یک نشست بزرگ جمع کند و به یک توافق برسند.

به باور نویسنده امریکا تلاش می‌کرد تا نشست استانبول زودتر برگزار شود و آخرین تاریخ ۱۶ اپریل تعیین شد اما حالا به‌گونه‌ی معلوم می‌شود که در این تاریخ نشست برگزار نمی‌شود اما خلیل‌زاد تلاش می‌کند که موانع سد راه این‌ نشست به‌ سرعت از میان رود و از همین‌رو در این اواخر سفرهای پنهان و آشکار گونه‌گون را انجام می‌دهد.

در سرمقاله آمده که بزرگ‌ترین مانع در نشست ترکیه این است که طالبان می‌گویند ایالات متحده باید به تعهدات خود در توافق‌نامه دوحه عمل کند، خروج نیروهای خارجی، حذف نام رهبران طالبان از لیست سیاه و آزادی زندانیان باقی این‌ گروه، بخش اصلی آن تعهد است.

  • هشت صبح

روزنامه هشت صبح نوشته که تاکنون خروج نیروهای امریکایی از افغانستان به‌گونه قطعی روشن نیست، امریکا ارزیابی توافق‌نامه دوحه را اعلام نکرده‌است، گفت‌وگوهای محرمانه امریکا و طالبان درباره خروج نیروهای امریکایی تاکنون مشخص نیست، اما آن‌چه مشخص است این است که امریکا می‌گوید، نمی‌تواند نیروهای خود را تا ماه می از افغانستان بیرون کند.

در سرمقاله آمده که طالبان به عملی شدن توافق دوحه تاکید می‌کنند و می‌گویند که اگر نیروهای خارجی در زمان تعیین شده افغانستان را ترک نکنند، آنان بار دیگر به نبرد می‌پردازند.

بربنیاد معلومات نویسنده تاکنون طرح واحد حکومت برای نشست‌ ترکیه آمده نشده‌‌است، طالبان هنوز در مورد اشتراک در این نشست فیصله نکرده‌اند و تاریخ دقیق برگزاری این نشست نیز تاهنوز روشن نیست.

هشت صبح نوشته که بحث‌های مقام‌های افغان و امریکایی در پیوند به صلح بیش‌تر رسانه‌یی نمی‌شوند، تنها پس از بحث‌های مقام‌های افغان معلومات کم‌اهمیت و تکراری به مردم داده‌ می‌شود.

در پایان سرمقاله آمده که باتوجه به همه این‌ها، افغانان به تلاش‌های جاری صلح زیاد خوشبین نیستند و به شدت نگران آینده خود هستند، پس نیاز است تا مقام‌های افغان از روی مسوولیت، معلومات کامل را در پیوند به پیش‌رفت‌های اخیر صلح و مشکل‌های سد راه آن با مردم شریک کند.

  • اطلاعات روز

و در پایان روزنامه اطلاعات روز نوشته که با توجه به تجربه‌های چند دهه جنگ و دو دهه دموکراسی، اکنون دموکراسی به شکل دیگر، افغانستان را از بحران بیرون کند.

روزنامه نوشته که با دموکراسی جفا شده، به‌گونه‌ای که نیاز بود از آن برای رسیدن به صلح استفاده نشد، به معترضان به جرم دادخواهی، شلیک شد.

روزنامه تاکید کرده که ساسیت‌مداران و نهادهای دموکراتیک باید در برابر مردم‌ پاسخ‌گو و مسوول باشند.

XS
SM
MD
LG